Informacje

Nowa przestrzeń poświęcona designowi w Paryżu

Dodano:
Nowa przestrzeń poświęcona designowi w Paryżu

Od kuchni Le Corbusiera po cyfrową kreację. W jednym miejscu, w jednym ze skrzydeł Luwru znalazła się ekspozycja, pokazująca meble, modę i dekoracje. Paryż inauguruje jedną z najważniejszych przestrzeni poświęconych designowi na świecie, z imponującymi widokami na stolicę.

Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (MAD) otwiera w piątek "Szaloną historię projektowania", stałą kolekcję, która prezentuje dialog pomiędzy grafiką, modą, fotografią na powierzchni 2,1 tys. m kw. Wystawa znajduje się w jednym ze skrzydeł Luwru, głównie w Pawilonie Marsa.

"Jest to nowy sposób na pokazanie designu poprzez wyzwanie czysto chronologicznej podróży" - mówi AFP Olivier Gabet, dyrektor MAD, który ma nadzieję na "poetyckie i delikatne spotkanie" pomiędzy światem designu a odwiedzającymi.

Wizyta rozpoczyna się od najbardziej innowacyjnej sali kreacji, w której stół jest jednocześnie monitorem, na którym widzimy symulowany lot ptaków autorstwa Joris Laarman.

"Są to rzeczy, które wydają się proste, ale ten przedmiot nie byłby możliwy do zrealizowania bez technologii" - mówi AFP Dominique Forest, główny kurator nowoczesnego i nowoczesnego wydziału MAD.

Moda jest tu m.in. reprezentowana przez Holenderkę Iris Van Herpen, która stworzyła wydrukowany w 3D gorset poliamidowy, wywołujący fale wokół ciała oraz spódnicę ze skóry, ozdobioną akrylowymi frędzlami.

Na arenie międzynarodowej jest uhonorowana także Japonia z Rei Kawakubo, założycielką Comme des Garons, która oprócz odzieży stworzyła również linię mebli w latach 80. Są też tu i Włochy z potężnym wzornictwem przemysłowym z lat 50. XX wieku.

Odwiedzający może odkryć plan pokoju, zaprojektowanego w 1955 r. przez Jeana Prouve dla University City of Antony lub kuchnię Le Corbusiera wykonaną w 1952 r. Ich pomysły są zwykle podejmowane we współczesnej kuchni: przesuwne drzwi, kontakt gospodarza z gośćmi dzięki kuchennemu barowi, całkowicie zintegrowanemu z salonem.

Jest i specjalna sekcja ekspozycji, która odtwarza ewolucję fotela z około 60 eksponatami. Można je zobaczyć na kilku poziomach.

Dzięki aranżacji wystawy odwiedzający mogą podziwiać spektakularne widoki Ogrodów Tuileries z perspektywą la Defense lub dachy Paryża aż po Sacre Coeur. (PAP Life)

 • 22:41 Waldemar Kazanecki Noce i Dnie
 • 22:43 Carl Davis Prelude and Opening Titles
 • 22:47 James Newton Howard Coronation
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 278, Sunday, 14 April 2019
 • 1
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic