Wiceprezydent Katowic Jarosław Makowski wyjaśnił, że nowa nagroda jest ściśle związana z kluczowym dla ludzkości współczesnym wyzwaniem, jakim jest kryzys klimatyczny.
"Żyjemy w regionie, w którym do niedawna niemalże wyciskaliśmy naturę jak cytrynę, aby budować wielki przemysł. Dziś wiemy, że natura to nie tylko i wyłącznie rezerwuar, z którego możemy czerpać. Musimy stać się jej sojusznikiem, aby ze spokojem i nadzieją patrzeć w przyszłość" – powiedział Jarosław Makowski.
Zaznaczył, że artyści najlepiej opowiadają o relacjach pomiędzy naturą a człowiekiem i wskazują wyzwania, które stoją przed ludzkością.
Wiceprezydent dodał, że Katowice to doskonały przykład transformacji. Jako przykład podał m.in. Strefę Kultury z Muzeum Śląskim i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, która powstała w miejscu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice.
O Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice za innowacyjne spojrzenie na świat powalczy sześć filmów. Organizatorzy wskazali, że ich tematyka rozciąga się od poetyckiego obrazu relacji człowieka z naturą ("Samotnia Bogancloch") i natury jako remedium na kryzys edukacyjny ("Opowieści z dalekiej północy"), przez dokumenty o artystach zaangażowanych w działania proekologiczne ("Miyazaki. Duch natury", "Ellis Park"), po filmy podejmujące bardzo aktualne tematy, takie jak związki badań ekosystemów z pandemią ("Znaleźć winnego") i problem fast fashion ("Projektując marzenia").
Dyrektorka Instytucji Filmowej Silesia Film Ewa Sadkowska poinformowała, że podczas 22. Millennium Docs Against Gravity w Katowicach nie zabraknie lokalnych tematów i gości. Architekt Ryszard Nakonieczny przy okazji filmu "Architektura CSSR 58–89" opowie o czechosłowackiej architekturze, a innego dnia zabierze uczestników festiwalu na spacer po Katowicach. Pisarz Zbigniew Rokita przy okazji filmu "Pociągi" opowie o wędrówkach w wymiarze fizycznym i duchowym. Fotograf Wojciech Kukuczka – syn legendarnego himalaisty Jerzego Kukuczki – przy okazji filmu "Ciemna strona Mount Everest" pokaże magię Himalajów i Karakorum.
Organizatorzy katowickiej odsłony festiwalu postanowili w 2025 r. położyć nacisk na edukację. Dlatego odbędzie się debata dotycząca wyzwań i przyszłości edukacji z udziałem Kacpra Lemiesza z Liceum Sowizdrzała oraz prof. Tomasza Huka, który jest zastępcą kuratora oświaty w woj. śląskim.
"To spore lokalne wyzwanie w Katowicach i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, że młodzi ludzie nie chcą angażować się w działalność społeczną. (...) Nie chodzi wcale o puste zaangażowanie, ale fakt, że nie widzą sensu życia, a te wszystkie kryzysy ich przytłaczają" – powiedział Kacper Lemiesz podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że będzie to jeden z tematów debaty.
Poza wymienionymi wyżej gośćmi w festiwalu udział weźmie m.in. psycholożka i seksuolożka, wróżka, osoby performerskie i ekspert od sztucznej inteligencji. Zaplanowano spotkania z twórcami filmów "Gość" (Zvika Gregory Portnoy, Zuznanna Solakiewicz i Maria Krauss), "Listy z Wilczej" (Ajrun Talwar i Bigna Tomschin) oraz "Król Maciuś Pierwszy" (Jaśmina Wójcik i Anna Garncarczyk).
Millennium Docs Against Gravity odbywa się w kilku miastach w Polsce. Tegoroczna 22. edycja jest 6. w Katowicach. Główną nagrodę katowickiej odsłony festiwalu - Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2025 - tradycyjnie w głosowaniu przyzna publiczność, która będzie miała do wyboru 12 filmów.
Wydarzenie festiwalowe w Katowicach zaplanowano w Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto od 9 do 18 maja 2025 r. To 47 filmów dokumentalnych, jeden serial i ok. 20 wydarzeń specjalnych. Szczegółowy program znajduje się m.in. na stronie internetowej Millennium Docs Against Gravity.
