ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Naukowiec bada, jak brzmi pajęczyna, aby nauczyć się języka pająków

Choć możemy podziwiać, z jaką precyzją są utkane pajęczyny, dla pewnego naukowca było to stanowczo za mało. Markus Buehler z Massachusetts Institute of Technology postanowił poznać dźwięk, jaki wydają pajęczyny, aby docelowo zrozumieć język pająków.

Naukowiec bada, jak brzmi pajęczyna, aby nauczyć się języka pająków
fot.Pixabay

"Pająki wykorzystują wibracje jako sposób komunikowania się z otoczeniem, z innymi pająkami. Zarejestrowaliśmy te wibracje i wykorzystaliśmy sztuczną inteligencję, aby nauczyć się wzorców wibracji, w zasadzie ucząc się języka pająka" – powiedział w rozmowie z Reutersem Markus Buehler, amerykański naukowiec i inżynier w Massachusetts Institute of Technology, gdzie jest profesorem inżynierii McAfee. Dodał, że ponieważ od dawna interesował się muzyką, zastanawiał się także czy mógłby wyodrębnić rytmy i melodie pochodzące z pajęczyn.

"Sieci mogą być nowym źródłem inspiracji muzycznych" - mówi. Buehler wraz ze współpracownikami z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Tomasem Saraceno ze Studio Tomas Saraceno zabrali się do pracy nad utkaniem pajęczej melodii.

Najpierw za pomocą lasera naukowcy zeskanowali pajęczynę, a następnie wykorzystali algorytmy komputerowe do rekonstrukcji sieci, tworząc jej różne przekroje. Buehler i jego zespół badaczy stworzyli modele 3D pajęczyn, gdy pajęczaki wykonywały różne czynności - takie jak budowa, naprawa, polowanie i karmienie. Następnie przypisali różne częstotliwości dźwięku poszczególnym pasmom sieci, tworząc „nuty”. Za pomocą komputerów i algorytmów matematycznych byli w stanie stworzyć pajęczą melodię. Gdybyśmy chcieli porównać słyszane dźwięki do tych wygrywanych przez znane nam instrumenty zapewne znalazłby się w nich te wydawane przez harfę i delikatne uderzenia w cymbałki.

W innych eksperymentach naukowcy badali, jak dźwięk sieci zmienia się pod wpływem różnych sił mechanicznych, takich jak rozciąganie. "W środowisku rzeczywistości wirtualnej możemy zacząć rozdzielać sieć, a kiedy to robimy, zmienia się napięcie strun i wytwarzany przez nie dźwięk. W pewnym momencie pasma pękają i wydają trzaskający dźwięk”- mówi Buehler.

W niedalekiej przyszłości "przysłuchując się" życiu pająków naukowiec ma nadzieję nauczyć się wibrującego języka pająków. "Teraz próbujemy wygenerować syntetyczne sygnały, aby mówić w zasadzie językiem pająka" - mówi Buehler. "Jeśli wystawimy je na pewne wzorce rytmów lub wibracji, czy możemy wpłynąć na to, co robią i czy możemy zacząć się z nimi komunikować? To naprawdę ekscytujące pomysły” - snuje dalsze plany. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic