"Podczas konferencji Rediscovering the City opowiemy o różnych sposobach badania, opisywania, poznawania, odkrywania i oswajania miasta. Interesować będą nas przede wszystkim rozwiązania oddolne, społecznościowe i wykorzystujące technologie przetwarzania danych. Zapytamy o to, czy w niedalekiej przyszłości dadzą one mieszkańcom realny wpływ na planowanie i kierunki rozwoju naszych miast" - podkreśla Karol Piekarski kierujący działaniami Medialabu Katowice.
Uczestnicy konferencji zaprezentują przykłady rozwiązań, które odpowiadają na ideę inteligentnych miast (ang. smart cities). Polegają one na wykorzystaniu technologii, by osiągnąć wyższą wydajność w zarządzaniu i lepszym wykorzystaniu zasobów. Szczególnie istotne są w tym przypadku oddolne, społecznościowe rozwiązania, oparte np. na otwartych danych (ang. open data), które mogą zapewnić większą transparentność działań administracji oraz stać się paliwem dla innowacji opartych na przetwarzaniu danych. Cyfrowa reindustrializacja miast, a także popularność internetu rzeczy (internet of things) i oddolnych metod wytwarzania przedmiotów (druk 3D), stały się pretekstem do debaty na temat kolejnej rewolucji przemysłowej opartej na innowacjach technologicznych.
"Szczególną uwagę będziemy przywiązywać do projektów realizowanych w Europie Środkowej, obserwując lokalny kontekst zastosowania uniwersalnych i wykorzystywanych globalnie technologii. Europa i Stany Zjednoczone próbują znaleźć odpowiedź na problem kryzysu przemysłowych miast" - dodaje Piekarski.
W wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu aktywistów, ekspertów i naukowców z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Hiszpanii, zajmujących się innowacjami urbanistycznymi i wykorzystaniem technologii w rozwoju miast.
Konferencja odbywa się w Katowicach 20 marca 2015 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Organizatorem wydarzenia jest Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Konferencja jest jednocześnie podsumowaniem działań prowadzonych przez Medialab Katowice w 2014 roku.
