Joga stała się obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Nepalu

Nepal to pierwszy kraj na świecie, w którym wprowadzono do szkół obowiązkowy kurs jogi. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu, a ich głównym celem jest promowanie wśród młodzieży zdrowego i aktywny trybu życia.

Joga stała się obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Nepalu
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Program kursu obejmuje ćwiczenia, historię jogi, a także podstawy ajurwedy, czyli starożytnej medycyny indyjskiej oraz naturopatii, czyli praktyki opartej na wierze w zdolność organizmu do samoleczenia.

Zajęcia mają promować zdrowy i aktywny tryb życia. W badaniach naukowych dowiedziono, że praktykowanie jogi niesie wiele korzyści, m.in. niweluje stres, reguluje ciśnienie krwi, poprawia koordynację ruchową i postawę ciała. Poza tym, wprowadzenie jogi do szkół ma pomóc w pracy z trudną młodzieżą. „Joga jest naszą starożytną nauką. Chcemy, by uczniowie ją poznali” – powiedział nepalski minister edukacji Giriraj Mani Pokhrel, uzasadniając decyzję o wprowadzeniu jogi do programu zajęć szkolnych. Obowiązkowe kursy zostaną wprowadzone od następnego roku szkolnego.

Pomysł władz Nepalu nie spodobał się niektórym środowiskom muzułmańskim. Ich przedstawiciele twierdzą, że praktykowanie jogi w szkole może służyć promowaniu hinduizmu. Według spisu powszechnego 80. proc. mieszkańców Nepalu wyznaje hinduizm, 9 proc. to buddyści, natomiast muzułmanie stanowią 4,4 proc. ludności.

Zajęcia z jogi wprowadzono do wielu publicznych szkół na świecie, ale nigdzie nie są one w programie obowiązkowym. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic