Festiwal filmowy "Kameralne lato" w lipcu w Radomiu

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne lato” odbędą się w Radomiu od 2 do 8 lipca. To największa, organizowana poza Warszawą, impreza filmowa w woj. mazowieckim. W tym roku w warsztatach, które oprócz konkursów stanowią ważną część imprezy, wezmą udział goście z Włoch, Węgier oraz Francji.

Na radomski festiwal przyjedzie 70 osób z Włoch, Francji i Węgier. „To zarówno młodzież uczestnicząca w warsztatach, jak i przedstawiciele branży filmowej” - poinformował w środę na konferencji prasowej producent festiwalu Maciej Dominiak.

Dodał, że międzynarodowy charakter będą miały warsztaty filmu reklamowego oraz dwa projekty: jeden skierowany do edukatorów i animatorów kulturalnych, drugi związany z funkcjonowaniem rynku filmowego i dystrybucją filmów za granicą.

„Kameralne lato” odbywa się w Radomiu od dziesięciu lat. Na festiwalu prezentowane są polskie filmy, przede wszystkim krótkometrażowe, stworzone przez młodych reżyserów.

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku zaplanowano trzy konkursy filmowe. Skierowane są one do twórców niezależnych, studentów szkół filmowych i filmowców-amatorów.

Festiwalowi towarzyszą otwarte projekcje filmowe, imprezy plenerowe, panele dyskusyjne i spotkania z filmowcami. Głównym organizatorem „Kameralnego lata” jest Stowarzyszenie Filmforum.

Istotnym elementem imprezy są warsztaty. Bierze w nich udział grupa młodych ludzi, którzy pod opieką filmowców, tworzą filmy krótkometrażowe.

Specyfiką radomskiego festiwalu filmowego jest jego profil społeczny, i ta tematyka filmów jest preferowana. „Istotną rolę  - jak podkreśliła dyrektor festiwalu Anna Wróblewska - ogrywa współpraca z policją. W czasie „Kameralnego lata” młodzi ludzie pod opieką filmowców tworzą krótkie filmy, które potem policjanci wykorzystują w ramach działań prewencyjnych.

W ub. roku na potrzeby policyjnej kampanii społecznej powstał spot „Smart Stop”, ostrzegający przed nierozważnym korzystanie z telefonów komórkowych.  Film, zamieszczony na portalach społecznościowych, cieszył się dużym zainteresowaniem odbiorców.

„Ta forma promowania bezpieczeństwa, za pośrednictwem sztuki filmowej i młodych ludzi ją tworzących, bardzo pomaga nam w dotarciu do dużej grupy społeczeństwa”  - podkreślił z-ca komendanta mazowieckiej policji insp. Marek Świszcz.

Zdaniem ambasadorki festiwalu Anny Muchy, impreza w Radomiu ma wyjątkowy charakter. „Mamy poczucie, że nie tylko „wypuszczamy” z tego festiwalu młodych zdolnych ludzi, w których rozbudzamy fantazję i nadzieje filmowe, ale zostawiamy po sobie coś więcej” - podkreśliła aktorka.

Według prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, dzięki dziesięcioletniemu dynamicznemu rozwojowi, festiwal w tym mieście stał się największą, organizowaną poza Warszawą, imprezą filmowa w województwie mazowieckim.

Dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński dodał, że festiwal jest ważnym elementem promocji miasta. Jak zaznaczył, władze Radomia chcą promować miasto jako „miejsce dobre na start; miejsce, w którym można robić nieszablonowe rzeczy”. „Dlatego cieszymy się, że co roku przyjeżdża do Radomia wielu młodych zdolnych ludzi, którzy pod okiem fachowców mają okazję rozwijać swoje umiejętności” - stwierdził Tyczyński. „Być może później, jak zostaną już wielkimi filmowcami, wspomną, że to tu, w Radomiu, stawiali pierwsze kroki” - dodał.

Nagrodą w konkursie głównym jest „Złoty Łucznik” ufundowany przez prezydenta miasta Radomia. Swoje wyróżnienie za film o tematyce społecznej przyzna też Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. W tym roku jubileuszową nagrodę specjalną ufunduje dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Mecenat nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Unii Europejskiej Erasmus+, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic