Informacje

„Dziady – Noc druga” laureatem 23. „Zderzenia teatrów”

Dodano:

Grand Prix 23. Festiwalu „Zderzenie teatrów” w Kłodzku przyznano w środę „Dziadom – Nocy drugiej”, wg Adama Mickiewicza, Teatru Wierszalin z Supraśla. Nagrody krytyków teatralnych otrzymali aktor Rafał Gąsowski i twórcy lubelskiego spektaklu „Ja, Maria”.

Grand Prix festiwalu, czyli nagrodę publiczności wręczył w środę burmistrz Kłodzka Michał Piszko.
 
„Ten festiwal obrósł dość dużą tradycją. Ale przede wszystkim zainteresował mnie repertuar, bo wielu z tych spektakli nie miałem jak dotąd okazji obejrzeć. Podobała mi się też różnorodność tych propozycji – od monodramu po teatr tańca” – powiedział PAP jeden z jurorów „Zderzenia teatrów”, krytyk Wiesław Kowalski.
 
„Warto podkreślić, że niezmiernie zaskoczyła mnie tutejsza publiczność, która – widać – jest złakniona teatru i jak nigdzie indziej po każdym spektaklu zostaje i uczestniczy w rozmowach z twórcami. Reakcje widzów są żywiołowe, dzielą się chętnie swoimi wrażeniami. Co więcej, nie boją się dyskutować, a czasem krytykować artystów – co wcale nie jest częste na tego typu przeglądach w Polsce” – dodał.
 
Nagrodę redaktora naczelnego internetowego wortalu „Teatr dla was”, Wiesława Kowalskiego otrzymał aktor Teatru Wierszalin z Supraśla Rafał Gąsowski, który kreował postać Gustawa-Konrada w dwuczęściowej inscenizacji „Dziadów”. Wyreżyserował je Piotr Tomaszuk.
 
„Przyznałem swoją nagrodę Rafałowi Gąsowskiemu, bo uważam, że jest to ewenement – gdy spojrzeć obecnie na pracę aktora nad rolą. Niewielu jest dziś w Polsce artystów, którzy pracują w tak wszechstronny sposób nad postacią i tworzą prawdziwą kreację aktorską. Wszystko jest spójne w tej kreacji: głos, ciało, ruch, gest” – powiedział Kowalski.
 
Nagrodę krytyka, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie Grzegorza Janikowskiego otrzymał lubelski monodram „Ja, Maria” w wykonaniu aktorki Mirelli Rogozy-Biel i reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Jest to opowieść o umierającej na chorobę popromienną Marii Skłodowskiej-Curie.
 
„To bardzo ascetyczny w formie i precyzyjnie zagrany monodram, w którym widz konfrontuje się z poczuciem niespełnienia i braku ludzkiej akceptacji Marii Skłodowskiej-Curie. To obraz doświadczonej przez życie i ludzi kobiety, która poświęciła się nauce. Przejmujący i bolesny spektakl” – ocenił Janikowski.
 
Nagrodę dyrektora festiwalu Marka Mazurkiewicza otrzymał Wrocławski Teatr Tańca za przedstawienie "Klatka z łez".
Swoje wyróżnienie przyznało również młodzieżowe jury, złożone z widzów do osiemnastego roku życia. Laur młodych widzów przypadł poznańskiemu Teatrowi Porywacze Ciał za spektakl "Humanicana".
 
Podczas festiwalu zaprezentowano osiem przedstawień i jeden performens muzyczny. Organizatorem imprezy było Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

 • 11:25 Giuseppe Verdi Traviata (Libiamo)
 • 11:28 Rafał Blechacz, Fryderyk Chopin Prelude in Db major Opus 28 No.15 (Deszczowe)
 • 11:33 The Middle East Blood
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 357, Sunday, 9 May 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic