"Zapraszamy do rzeczywistości, w których nic nie jest oczywiste i jasne na pierwszy rzut oka. Zapraszamy do wszechświatów, w których łatwo się zgubić, jeśli choć na chwilę stracisz czujność" - zachęcają organizatorzy wydarzenia.
"Naszym hasłem przewodnim przy pracy nad tegorocznym programem było +Can you imagine - dasz wiarę?+. To, co nas interesowało przede wszystkim, to przedstawienie projektów, w których fikcja artystyczna ma ważne miejsce. Takie projekty, gdzie artyści świadomie wykorzystują fikcję, gdzie w jakiś sposób próbują nas oszukać, zwieść, puszczają do nas oko, czy zmuszają widza do aktywnego uczestniczenia" - wyjaśniła członkini rady programowej łódzkiego Fotofestiwalu Agata Zubrzycka.
Jej zdaniem artyści, których prace prezentowane będą podczas trwającego ponad tydzień wydarzenia, zachęcają widzów, aby weszli do ich świata. "Jeden z kuratorów tego festiwalu, Augustin Rebetez, mówi o swojej pracy, że jego działanie to +totalny artystyczny wszechświat+. Nas właśnie interesowały takie totalne artystyczne wszechświaty, gdzie wyobraźnia pełni kluczową rolę" - dodała Zubrzycka.
Zespół kuratorski zaprezentuje prace "mistrza mistyfikacji" - Joana Fontcuberty. Będzie to jednocześnie pierwsza W Polsce tak duża prezentacja dorobku tego artysty. W Łodzi pokazane zostaną trzy projekty: "Fauna", "Herbarium" i "Konstelacje", które zdaniem kuratorów w znaczący sposób wpłynęły na myślenie o współczesnej fotografii.
Według Zubrzyckiej prezentowane projekty dotyczą różnych dziedzin nauki oraz tego, czy możemy wierzyć fotografii i czy powinniśmy ją kwestionować. "Projekt jest zbudowany w taki sposób, abyśmy dali się oszukać" - podkreśliła. Jak dodała, na wystawie pojawią się również "dokumenty i ręczne zapiski, które mają wprowadzić nas w ten teoretycznie prawdziwy świat".
Kolejna wystawa z programu głównego nosi tytuł "Trash cans for hearts and people have no soul" ("Śmietniki zamiast serc - ludzie pozbawieni są duszy") autorstwa Augustina Rebetez, którego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje.
"Twórca zajmuje się performansem, fotografią, malarstwem, rzeźbą oraz wideo, a także działaniami kuratorskimi. Zaprosił szesnastu młodych artystów z całego świata i wybrał zdjęcia, które - jak sam mówi - grają z jego duszą i takie, które sam chciałby zrobić, ale ich nie zrobił" - powiedziała Zubrzycka.
Jak twierdzi, ekspozycja będzie powstawać w trakcie trwania Fotofestiwalu. "Do wystawy trzeba podejść z wyobraźnią i ogromną otwartością" - zachęcała organizatorka.
Podczas festiwalu odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę autorstwa Martina Kollara - słowackiego fotografa, który przemierzył Europę, aby przedstawić "tymczasowość, dzięki której odkrywa on zaskakujące i poetyckie" detale w codziennych obrazach.
"Wiemy i widzimy, że są to prace dokumentalne, jednak są tak absurdalne i tak dziwaczne, że trudno nam uwierzyć, że to, co widzimy, mogło zdarzyć się naprawdę" - zaznaczyła Zubrzycka.
Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. wystawa książek fotograficznych, prezentacja prac członków agencji fotograficznej Noor z okazji dziesięciolecia jej istnienia, projekcje filmowe oraz prezentowana w przestrzeni miejskiej kolekcja fotografii Łodzi z lat 20. i 40., a także międzynarodowy konkurs Grand Prix Fotofestiwal 2017, do którego nominowanych zostało dziesięciu fotografów.
"Grand Prix traktujemy jako główny element programu festiwalu. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i daje nam możliwość przeglądu tego, co dzieje się danego roku na świecie - nie tylko w Europie, bo zgłoszenia otrzymujemy z całego świata" - podkreśliła członkini rady programowej Fotofestiwalu Marta Szymańska. Wśród nich znalazło się dwóch Polaków - Dominika Gęsicka i Wojciech Grzędziński. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 1. czerwca - otrzyma on nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.
W programie 16. edycji Fotofestiwalu znajdą się także wystawy towarzyszące, przygotowane przez łódzkie galerie. Wśród prezentowanych prac znajdą się te autorstwa m.in. Viviane Sassen, Rafała Milacha i Przemka Dzienisa. Zdaniem Agaty Zubrzyckiej te wystawy "także w pewien sposób dotykają tej abstrakcji i wątków, które wiążą się z programem głównym".
Ponadto organizatorzy wydarzenia przygotowali warsztaty dla najmłodszych, oprowadzania po galeriach, spotkania autorskie oraz wieczorne pokazy slajdów.
Organizowany w Łodzi od 2001 r. Fotofestiwal jest wydarzeniem poświęconym sztuce fotografii, różnym jej formom i metodom eksponowania. W ramach ubiegłorocznej edycji odbyło się ok. 100 wystaw, warsztatów, spotkań z twórcami i projekcji. Tegoroczna edycja Fotofestiwalu potrwa od 1 do 11 czerwca.
