Informacje

Bielska ławeczka Toma Hanksa i fiata 126 - nowy pomysł Jaskólskiej

Dodano:
Bielska ławeczka Toma Hanksa i fiata 126 - nowy pomysł Jaskólskiej

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ustawienie w Bielsku-Białej ławki podobnej do tej, na której w filmie "Forrest Gump" siedział występujący w tytułowej roli Tom Hanks, wzbogaconej o charakterystyczny element fiata 126, którego aktor otrzymał w ub.r., zaproponowała bielszczanka Monika Jaskólska

Jaskólska, pomysłodawczyni i organizatorka akcji "Bielsko-Biała dla Toma Hanksa", poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że marzy o ustawieniu w mieście "takiej atrakcji". Jak podkreśliła, idealnie byłoby, gdyby wstęgę podczas odsłonięcia, gwiazdor przeciął osobiście. To bardzo realne, gdyż zadeklarował on publicznie, że odwiedzi Bielsko-Białą.

Bielszczanka poszukuje teraz artysty, który zaprojektowałby i wykonał rzeźbę, a także funduszy. Chodzi jej o konstrukcję imitującą słynną ławeczkę z filmu "Forrest Gump", w którą wkomponowany byłby maluch. "Będzie to idealne miejsce wspomnień i atrakcja, żeby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. A Tomowi również będzie milej do nas wracać" - skomentowała Jaskólska.

Pomysł sprezentowania aktorowi fiata 126p powstał jesienią 2016 r. Bielszczankę naprowadził na niego Hanks, publikując w internecie zdjęcie wykonane w momencie, gdy otwierał drzwi do sfatygowanego malucha. "I'm so excited about my new car!! (Jestem taki podekscytowany moim nowym autem)" - podpisał je.

Jaskólska postanowiła zebrać pieniądze na samochód i ofiarować go Hanksowi. Pomysłem podzieliła się na Facebooku. Zaproponowała też, by pieniądze, które zostaną po zakupie, zasiliły konto bielskiego szpitala pediatrycznego. Odzew bielszczan był entuzjastyczny. Akcja odbiła się szerokim echem w mediach na świecie. Pojawili się sponsorzy, którzy sfinansowali zakup auta i jego remont.

O akcji dowiedział się Hanks. W mailu do Jaskólskiej przyznał, że nieco żartował z samochodu, ale dodał, iż bardzo mu się on podoba. Zaprosił bielszczankę do Stanów Zjednoczonych i zadeklarował, że wesprze bielski szpital pediatryczny.

Jesienią ub.r. fiacik poleciał na pokładzie samolotu LOT do Los Angeles, gdzie Monika Jaskólska wręczyła go aktorowi.

Maluch, którego otrzymał gwiazdor kina, ma ponad 40 lat. Do Bielska-Białej trafił rok temu z Suwałk. Był seledynowy, ale po gruntownym remoncie stał się biały. Samochód został "podrasowany". We wnętrzu użyto m.in. wysokiej jakości skórę. Pojawiły się też drobne elementy nawiązujące do Bielska-Białej oraz detale związane z hobby aktora, czyli klawisze z maszyny do pisania, których pasjonatem jest Hanks.

Fiat 126 p kilkadziesiąt lat temu zmotoryzował Polskę i do dziś uchodzi za kultowy, choć na polskich drogach jest już rzadkością. Pierwszy zjechał z taśmy bielskiej fabryki w 1973 r. Ogółem w Polsce wyprodukowano ich ponad 3,3 mln, z czego ponad 1,1 mln z Bielsku-Białej, a resztę w Tychach.

Hanks jest drugim po Spencerze Tracy aktorem, któremu udało się zdobyć statuetkę Oscara dwa razy z rzędu - za role w filmach "Filadelfia" i "Forrest Gump". Popularność przyniosły mu też role w obrazach "Szeregowiec Ryan", "Cast Away: Poza światem", "Masz wiadomość", "Kod da Vinci" czy "Bezsenność w Seatle".

 • 11:24 Ennio Morricone Man With A Harmonica
 • 11:28 Piotr Marczewski Kariera Nikodema Dyzmy
 • 11:32 Turtles Happy Together
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic