XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Recital organisty Jakuba Chachulskiego oraz koncert artystów operowych: Wiesława Ochmana i Małgorzaty Kellis zainaugurują w poniedziałkowy wieczór XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpacie).

W leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów w pierwszej części koncertu otwierającego festiwal w recitalu organowym Chachulskiego zabrzmią kompozycje takich twórców jak: Jan Sebastian Bach, Sebastian Duron, Guy Bovet, Francisco Correa de Arauxo.

W drugiej części koncertu, tzw. kameralnej, wystąpią artyści scen operowych, znani w kraju i za granicą: tenor Wiesław Ochman i sopranistka Małgorzata Kellis; towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna "Polish Camerata" pod dyrekcją Marka Głowackiego.
W ich wykonaniu publiczność wysłucha utworów m.in. Cesara Francka, Franza Lehara, Roberta Stolza, Victora Herberta. W programie poniedziałkowego koncertu znajdą się także utwory "Ave Maria" różnych kompozytorów: Franciszka Schuberta, Gaetano Donizettiego i Luigi Luzziego w wykonaniu Ochmana, oraz Jana Sebastiana Bacha w opracowaniu Charlesa Gounoda, którą wykona Kellis.

W festiwalu, który potrwa do 25 sierpnia wezmą udział głównie polscy muzycy, ale także z Litwy, Ukrainy i Niemiec. Artyści będą grać na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Jak poinformowała PAP Maria Horoszko, dyr. Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, które jest organizatorem festiwalu, w programie imprezy znajdzie się 10 koncertów. Tradycyjnie odbywać się one będą w poniedziałkowe wieczory w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa leżajskich fotografików poświęcona podkarpackiej sztuce sakralnej.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic