Podczas tegorocznego Koncertu Galowego na Rynku Nowomiejskim niezapomniane piosenki i ballady filmowe usłyszeliśmy w wykonaniu znanych polskich aktorów. Gwiazda popularnego serialu TVN „Przepis na życie” Magdalena Kumorek przypomniała podczas sobotniego wieczoru niezapomniany utwór z filmu „Pożegnania” Wojciecha Hasa — „Pamiętasz, była jesień”. W wykonaniu Joanny Jabłczyńskiej, znanej z serialu „Na Wspólnej”, usłyszeliśmy piosenki z filmów „Kogel Mogel” i „Notting Hill”. Krzysztof Respondek — aktor, piosenkarz i artysta kabaretowy — zaprezentował piosenkę tytułową z filmu „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”. Wielkie przeboje z filmów hitów „Skyfall”, „Django” i musicalu „Les Misérables” zaśpiewali Natalia Sikora, Jacek Lenartowicz i Marcin Mroziński.
Tegoroczny Koncert Galowy prowadzili Joanna Trzepiecińska, znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, związana z warszawskim Teatrem Studio oraz Marcin Mroziński, aktor Teatru Roma, piosenkarz i prezenter programu „Ben 10 — ostateczne wyzwanie” w stacji TV Cartoon Network. Podczas Koncertu Galowego obok gwiazd wystąpili laureaci Przeglądu Konkursowego.
W tym roku o festiwalowe nagrody walczyło dwudziestu pięciu wykonawców: wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych. Uczestników Przeglądu Konkursowego oceniło jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący jury), Jan Wołek, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Wojewoda-Mleczko (RMF Classic), Andrzej Kuryło-Gołoś, Roman Nowacki i Andrzej Szmak (sekretarz jury).
Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3 000 złotych otrzymała Beata Banasik z Arras we Francji. Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4 000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, otrzymała Aleksandra Woźniak z Warszawy.
Trzecią nagrodę regulaminową w wysokości 5 000 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymała Małgorzata Nakonieczna z Kielc. Ponadto Małgorzata Nakonieczna otrzymała wyróżnienie specjalne RMF Classic za interpretację z klasą. Drugą nagrodę regulaminową w wysokości 8 000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymała Magdalena Gołębiowska z Amsterdamu.
Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 12 000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Paulina Walendziak z Torunia za wykonanie piosenek „Warszawo ma” z filmu „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz „Us” z filmu „500 dni miłości” w reżyserii Marca Webba.
Warto przypomnieć także imprezy towarzyszące festiwalowi. Pierwszego dnia wydarzenia słynne przeboje Franka Sinatry zaprezentowali aktorzy Teatru Rampa. Drugiego dnia festiwalu charyzmatyczna wokalistka Maja Kleszcz i kompozytor, wirtuoz akordeonu Piotr Dziubek zabrali publiczność w muzyczną podróż przez najróżniejsze muzyczne tematy filmowe, począwszy od jazzu, bluesa poprzez reggae po soul i folk. Wyjątkowym punktem programu była prezentacja muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W oprawie fontanny Cosmopolis zabrzmiały utwory z filmów Francisa Forda Coppoli („Dracula”) i Romana Polańskiego („Dziewiąte wrota”) w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z festiwalu autorstwa Jacka Smarza: http://www.flickr.com/photos/51763647@N08/sets/72157634935667117/.
Organizatorami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej były Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Wyłączny patronat telewizyjny objęło TVP 2, a radiowy — rozgłośnia RMF Classic. Sponsorem oraz centrum konferencyjno-prasowym był Copernicus Toruń Hotel. Mecenat nad festiwalem objął także hotel Ibis Budget Toruń. Partnerem motoryzacyjnym była firma Toyota Bednarscy. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest Andrzej Szmak.