ON AIR
od 18:00 Między ścieżkami zaprasza: Tytus Hołdys

Ruszyła Polonijna Akademia Chóralna kształcąca dyrygentów

W Koszalinie ruszyła Polonijna Akademia Chóralna. Przez tydzień będzie się w niej kształcić 17 dyrygentów z sześciu krajów. Zajęcia zakończą się 20 lipca koncertem w miejscowym Kościele pw. Ducha Świętego.

Akademia - jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej jej dyrektor artystyczny prof. Przemysław Pałka - jest kontynuacją prowadzonego od kilkudziesięciu lat w Koszalinie Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych.

W tym roku w Polonijnej Akademii Chóralnej kształci się 17 osób z Białorusi, Łotwy, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Węgier.

W zajęciach uczestniczy też polonijny Chór Collegium Canticorum z Czech oraz tzw. chór ćwiczebny Repetitio, złożony ze studentów wyższych szkół muzycznych w Bydgoszczy, Poznaniu i Wrocławiu. W zajęciach uczestniczy łącznie 80 osób.

Uczestniczy akademii, jak poinformował prof. Pałka, pracują na warsztatach nad utworami Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, Andrzeja Koszewskiego i Juliusza Łuciuka.

Dzieła tych kompozytorów zostaną wykonane podczas serii koncertów w Koszalinie, Dygowie, Białogardzie i Sławnie.

Podsumowaniem nauki w akademii stanie się zaplanowany na 20 lipca koncert w Koszalinie. Dla niektórych polonijnych dyrygentów występ ten będzie egzaminem kończącym pięcioletni cykl nauki.

Polonijna chóralistyka jest obecna w Koszalinie od 1970 r. Od tego czasu miasto gościło ponad 22 tys. rodaków z zagranicy, z czego ponad 10,5 tys. to śpiewacy skupieni w 325 chórach. Od 1990 r. w Koszalinie wykształcono ponad 115 polonijnych dyrygentów. W przyszłym roku w mieście ma odbyć się XV Światowy Festiwal Chórów Polonijnych.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic