ON AIR
od 18:00 Między ścieżkami zaprasza: Tytus Hołdys

Recital ukraińskiej organistki na festiwalu muzycznym w Leżajsku

Recital ukraińskiej organistki Olgi Dmytrenko zabrzmi w poniedziałkowym koncercie 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpacie). Artystka wykona dzieła m.in. Jana Sebastiana Bacha i Theodore'a Dubois.

Wśród utworów, które Dmytrenko zaprezentuje festiwalowej publiczności podczas wieczornego koncertu w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów znajdą się takie utwory jak: Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha, Via Dolorosa Michaiła Szucha, czy In paradisum, Toccata Theodore'a Dubois. Olga Dmytrenko ukończyła studia w konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. W 1979 r. otrzymała wyróżnienie pierwszego stopnia na międzynarodowym konkursie organowym "Praskiej wiosny". Przez 23 lata była organistką Domu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kijowie, a także rzymsko-katolickiej katedry św. Aleksandra w Kijowie. Koncertowała na Litwie, Łotwie, w Rosji, Armenii, Polsce, Niemczech i Włoszech. W 2004 roku otrzymała tytuł zasłużonej artystki Ukrainy. Jest wykładowcą w kijowskiej Szkole Sztuki (organy, fortepian).

W festiwalu, który rozpoczął się 23 czerwca i potrwa do 25 sierpnia, biorą udział głównie polscy muzycy. Swój udział zapowiedzieli też artyści z Litwy, Ukrainy i Niemiec. Organiści uczestniczący w festiwalu grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

W programie festiwalu przewidziano 10 koncertów. Odbywają się one tradycyjnie w poniedziałkowe wieczory w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest zawsze bezpłatny.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy wystawa leżajskich fotografików poświęcona podkarpackiej sztuce sakralnej.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic