"Podlaska Oktawa Kultur" - od poniedziałku

Ponad 20 zespołów muzyki folkowej z różnych stron świata wystąpi podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 21-27 lipca. Scena główna stanie w Białymstoku.

Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

P.o. dyrektor placówki Cezary Mielko ocenił na wtorkowej konferencji prasowej, że festiwal uczy otwartości i szacunku dla innych kultur. "Zapraszając zespoły z całego świata pokazujemy też, że jesteśmy otwarci na inne kultury i tolerancyjni" - dodał.

Dyrektor festiwalu Andrzej Dyrdał poinformował, że w tym roku na festiwal wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całego świata; wybrano 23 zespoły m.in. z Polski, Serbii, Turcji, Bułgarii, Ukrainy, Rosji, Gruzji i Japonii, które wystąpią w ponad 20 miejscowościach w całym regionie.

Główna scena, na której prezentować się będą wszystkie zespoły stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku, a poszczególne grupy wystąpią m.in. w Supraślu, Grajewie, Łomży, Tykocinie, Kruszynianach i Białowieży.

W poniedziałek w sali ośrodka animacji kultury w Białymstoku odbędzie się - jak nazwali go organizatorzy - koncert prolog. Japońska artystka Mamiko Ueyama zagra na fortepianie m.in. dzieła Fryderyka Chopina.

Koncert inauguracyjny, który co roku poprzedza parada zespołów w centrum Białegostoku, odbędzie się we wtorek na głównej scenie w mieście.

Podczas festiwalu wystąpi m.in. kapela góralska Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera, która w swoim repertuarze ma tradycyjne podhalańskie melodie, ale też tradycyjne utwory z sąsiadujących z Podhalem terenów - Pienin, Spiszu czy Słowacji.

Po raz drugi zaproszono też zespół pieśni i tańca Islamey z Adygei. Zespół uważany jest za unikatową grupę artystyczną, która nie ma odpowiedników muzycznych na mapie Rosji.

Zaprezentują się też dwa zespoły z Gruzji - dziecięcy Mtservali, który na scenie zaprezentuje tańce ludowe ze wszystkich regionów Gruzji. Drugi zespół z tego kraju to Qalilo, który wykona tradycyjne pieśni gruzińskie.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą m.in. w synagodze, domach kultury, amfiteatrach, a także na miejskich placach.

"Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic