Piotr Paleczny zostanie honorowym rybniczaninem

Urodzony w Rybniku wybitny pianista Piotr Paleczny zostanie honorowym obywatelem tego miasta – zdecydowali na czwartkowej sesji rybniccy radni. Wręczenie tytułu planowane jest na pierwszą połowę października br.

Piotr Paleczny zostanie honorowym rybniczaninem
Piotr Paleczny/fot.Roman Zawistowski

Jak zaakcentowano w uzasadnieniu przyjętej jednogłośnie uchwały, Piotr Paleczny to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów. Urodził się 10 maja 1946 r. w Rybniku, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie prof. Karola Szafranka. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera.

Międzynarodową karierę Piotra Palecznego zapoczątkował sukces osiągnięty na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1970 r.

Piotr Paleczny jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii, Monachium, Warszawie, Pleven i Bordeaux. Koncertował ze słynnymi na świecie orkiestrami, ale też orkiestrami krajowymi, wśród nich warszawską Filharmonią Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i licznymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi.

Jest cenionym jurorem międzynarodowych konkursów - był m.in. kilkukrotnie przewodniczącym jury konkursu chopinowskiego w Warszawie; jest również jedynym do tej pory Polakiem zaproszonym do pełnienia funkcji przewodniczącego jury w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Stanach Zjednoczonych. Prowadził liczne kursy mistrzowskie na całym świecie.

Od 1993 r. artysta jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 r. dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

W 1998 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Artysta wykłada m.in. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego studenci zdobywają czołowe nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest członkiem Zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Piotr Paleczny otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w Polsce i za granicą; został wyróżniony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym roku otrzymał honorowy tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Piotr Paleczny będzie dziewiątym honorowym obywatelem Rybnika. Wcześniej zostali nimi: pianistka i pedagog Lidia Grychtołówna, pianista jazzowy Adam Makowicz, Jacques Beaulieu z partnerskiego miasta Mazamet, b. premier Jerzy Buzek, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, b. metropolita katowicki abp Damian Zimoń, b. sędzia Sądu Najwyższego Józef Musioł oraz b. żołnierz i społecznik-regionalista Mieczysław Brzost.

Mateusz Babak

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic