Opera "Gwałt na Lukrecji" w 100. rocznicę urodzin Benjamina Brittena

Z okazji 100. rocznicy urodzin Benjamina Brittena, jednego z najważniejszych angielskich kompozytorów, w Warszawie zostanie po raz pierwszy pokazana opera "Gwałt na Lukrecji". Premiera spetaklu w wykonaniu młodych artystów odbędzie się 7 lutego w Starej Drukarni M65.

Opera "Gwałt na Lukrecji" nie była dotąd prezentowana na scenach w Warszawie. Inicjatorami inscenizacji są młodzi artyści ze stołecznych uczelni artystycznych. Reżyser spektaklu, Kamila Michalak, jest dyplomantką Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, a soliści i członkowie orkiestry - dyplomantami i absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Jak powiedziała PAP reżyser, Britten opowiadając o gwałcie dokonanym na Lukrecji, stawia pytanie o sens niezasłużonego cierpienia. "Głos bohaterki staje się głosem tych wszystkich ludzi, którzy stają się przypadkowymi ofiarami niedotyczących ich konfliktów" - mówiła.

Michalak zapowiedziała, że spektakl będzie wierną adaptacją opery Brittena. "Opera stwarza dystans pomiędzy sceną a widzami. My zamierzamy zniwelować ten dystans, wykorzystując jako scenografię postindustrialną, niezobowiązującą przestrzeń Starej Drukarni" - podkreśliła.

Britten, którego 100. rocznica urodzin przypada w 2013 r., przywrócił rangę angielskiej operze. Jego dzieła sceniczne, m.in. "W kleszczach lęku", "Syn marnotrawny", "Sen nocy letniej", "Śmierć w Wenecji", zdobyły uznanie widzów na całym świecie.

Akcja opery "Gwałt na Lukrecji" rozgrywa się w starożytnym Rzymie, którym rządzi ostatni król etruskiego pochodzenia Tarkwiniusz Pyszny. Jego syn, Tarkwiniusz, postanawia sprawdzić wierność żony swojego kolegi, rzymskiego generała Collatinusa. Książe, goszcząc pod nieobecność kolegi w jego domu, próbuje uwieść Lukrecję. Gdy żona Collatinusa się opiera, Tarkwiniusz gwałci ją. Bohaterka popełnia potem samobójstwo.

Jako soliści na scenie w Starej Drukarni M65 wystąpią: mezzosopran Jadwiga Nabielska, sopran Aleksandra Klimczak, sopran Magdalena Krysztoforska, mezzosopran Małgorzata Bartkowska, tenor Andrzej Marusiak, baryton Piotr Halicki, bas Tomasz Raff, baryton Marcin Wortmann. Będzie im towarzyszyć 12-osobowa orkiestra pod batutą Lilianny Krych.

Patronat nad inscenizacją objął Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie. Opłaty licencyjne i koszt wypożyczenia nut pokryła angielska Fundacja BrittenPears, która zajmuje się propagowaniem twórczości kompozytora na świecie.

Opera Brittena została po raz pierwszy wystawiona w 1946 r. w Glyndebourne w Anglii, potem była pokazywana na Broadwayu w Nowym Jorku. Libretto do opery napisał Ronald Duncan na podstawie sztuki pod tym samym tytułem autorstwa francuskiego dramatopisarza tworzącego w dwudziestoleciu międzywojennym Andre Obey'a.

Britten urodził się 22 listopada 1913 r. w Lowestoft w hrabstwie Suffolk. Przyszedł na świat jako najmłodsze dziecko w rodzinie dentysty, przejawiał talent muzyczny od najmłodszych lat. Ukończył studia w Royal College of Music w Londynie. Szerszej publiczności stał się znany za sprawą utworu chóralnego a capella "Narodził się chłopiec" w 1934 r., światową sławę przyniosła mu w 1945 r. opera "Peter Grimes".

Britten miał szerokie zainteresowania muzyczne, tworzył nie tylko opery, lecz również utwory orkiestrowe, chóralne, pieśni i ścieżki dźwiękowe do filmów. Większość solowych utworów wokalnych skomponował dla swojego partnera, tenora Petera Pearsa.

Kompozytor prawie całe życie spędził w Anglii. W 1948 r. wraz z Pearsem założył Festiwal Muzyki i Sztuki w Aldeburgh w hrabstwie Suffolk, w 1976 r. otrzymał szlachecki tytuł barona Aldeburgha. W tym mieście zmarł 4 grudnia 1976 r. z powodu niewydolności serca, został pochowany w okolicznym kościele św. Piotra i Pawła.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic