Marc Laforêt i Martín García García zainaugurują Koncerty Chopinowskie w Łazienkach w niedzielę

Plenerowe Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich rozpoczną się 15 maja. Podczas inauguracji 63. sezonu artystycznego wystąpią Marc Laforêt i Martín García García.

Marc Laforêt i Martín García García zainaugurują Koncerty Chopinowskie w Łazienkach w niedzielę
Martin Garcia Garcia /fot.PAP/Jakub Kaczmarczyk

Tegoroczna odsłona Koncertów Chopinowskich to powrót do tradycji spotkań z muzyką klasyczną w pod pomnikiem Chopina, które odbywają się od 1959 roku. Przez ostatnie dwa lata ze względów epidemicznych odtwarzano wcześniej nagrane recitale w historycznych wnętrzach Muzeum Łazienki Królewskie.

W południe 15 maja sezon koncertowy otworzy występ francuskiego pianisty Marca Laforêta. W 1985 roku zwyciężył on w Międzynarodowych Przesłuchaniach Młodych Artystów Koncertowych w Nowym Jorku. W tym samym roku zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tego samego dnia zagra laureat III nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego w 2021 r. Martín García García. Hiszpan jest też laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland w 2021 r.

W sezonie artystycznym 2022 wystąpią także inni laureaci zeszłorocznego konkursu chopinowskiego, m.in. Jakub Kuszlik (IV nagroda), Leonora Armellini (V nagroda).

Podczas festiwalu wystąpi też Alberto Nosègo, który zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jugend für Mozart w Salzburgu w wieku 11 lat.

W Łazienkach podczas letnich weekendów słuchać będzie również m.in. Janusza Olejniczaka, Michelle Candotti, Hyuka Lee, Kevina Kennera, Łukasza Krupińskiego, Kamila Pacholca.

Niedzielne koncerty pod pomnikiem Chopina będą odbywać się do 25 września. Na ostatnim koncercie wystąpią Yiming Sun z Chin i Andrzej Wierciński.

Organizatorami wydarzenia są Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, Muzeum Łazienki Królewskie. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Autor: Olga Łozińska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic