Laureatka Emmy, Olivia Rodrigo jest jak Ferenc Liszt. Artystka dosłownie widzi muzykę

Laureatka trzech nagród Emmy Olivia Rodrigo ujawniła, że jest dotknięta synestezją. Zdolność ta polega na łączeniu ze sobą wrażeń odbieranych za pomocą różnych zmysłów. W przypadku artystki słyszy ona muzykę oraz widzi jej kolor.

Laureatka Emmy, Olivia Rodrigo jest jak Ferenc Liszt. Artystka dosłownie widzi muzykę
Fot.ETIENNE LAURENT/PAP/EPA

Olivia Rodrigo o szczególnej zdolności, jaką posiada, opowiedziała w wideorozmowie z „Vogue’em”. To, w jaki sposób doświadcza synestezji, wyjaśniła na podstawie swojej twórczości – piosenek z albumu „Soar”. „Drivers license” jest fioletowe, ale „Good 4 U” jest jakby fioletowo-niebieskie. „Jealusy, jealousy” jest jak jaskrawa czerwień, „Deja Vu” - pomarańczowe, różowe i jasnofioletowe” – mówiła. Teraz już nikogo nie powinno dziwić, dlaczego okładka "Soar" jest właśnie fioletowa.

19-latka ma najczęściej spotykaną formę synestezji, czyli chromostezję, określaną jako „barwne słyszenie”. Podobnie zmysły działały u węgierskiego pianisty i kompozytora, Ferenca Liszta. Ze współczesnych muzyków do „barwnego słyszenia” przyznał się Pharrell Williams.

Widzenie dźwięków w przypadku Rodrigo uznać można za pewną kompensację. Jak bowiem kiedyś zdradziła w jednym z wywiadów, w lewym uchu ma utratę słuchu na poziomie 50 proc. Dlatego jest uwrażliwiona na kwestię osób z chorobami słuchu. Na kwietniową ceremonię wręczenia nagród Grammy, jako jedyna gwiazda, zabrała ze sobą tłumaczkę języka migowego, by ta dokonywała przekładu wywiadów, których udzielała. Zdobyła w ten sposób wielką sympatię osób niesłyszących.

Źródło:PAP Life

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic