Już 11 lipca rozpocznie się 13. Lublin Jazz Festiwal. Wystąpi między innymi Stanisław Soyka

Lublin Jazz Festiwal organizuje już po raz trzynasty Centrum Kultury w Lublinie. W ramach wydarzenia przewidziano liczne atrakcje: koncerty, wystawy i imprezy towarzyszące. Wystąpią tacy artyści jak: Steve Coleman, Stanisław Soyka i William Parker. Festiwal potrwa od 11 do 17 lipca.

Już 11 lipca rozpocznie się 13. Lublin Jazz Festiwal. Wystąpi między innymi Stanisław Soyka
Fot.Stanisław Soyka/Leszek Szymański/PAP

Arkadiusz Kaźmierak z Centrum Kultury w Lublinie powiedział podczas konferencji prasowej w środę, że artyści występujący podczas 13. Lublin Jazz Festiwal zaprezentują różne oblicza jazzu. Podczas pierwszych dwóch dni festiwalu publiczność weźmie udział w premierowych koncertach lubelskiego zespołu Testudo, którego twórczość opiera się głównie na free-jazzie, folklorze i muzyce elektronicznej (11 lipca) oraz wykonującej improwizowany jazz z elementami punku i disco grupy Ronnie N. (12 lipca). 

Trzej finaliści konkursu młodych talentów JAZZiNSPIRACJE, zespoły Kosmos, Michał Schab Quartet i superminimalizm, zaprezentują się na żywo 13 lipca. Nagrodą w konkursie jest umożliwienie laureatowi wydania debiutanckiej płyty. "Szkoda, że zgłasza się mało zespołów z Lublina. Jeszcze musimy do nich dotrzeć" - powiedział Adam Szczepanek z CK w Lublinie. Kaźmierak przypomniał, że w kwietniu br. zmarła współinicjatorka i koordynatorka festiwalu Barbara Luszawska, dlatego nagroda dla najlepszego zespołu lub artysty w konkursie młodych talentów będzie nosiła jej nazwisko. "Żeby przypominać o niej młodym, którzy nie mieli szansy się z niej zetknąć i żeby było wiadome, kto wykreował festiwal" – powiedział.

Kolejnego dnia festiwalu (14 lipca) premierę będzie miała płyta "Awakening" zwyciężczyni zeszłorocznego konkursu - Agi Gruczek z zespołem. Później tego samego dnia wystąpi Stanisław Soyka Kwartet.

Piątego dnia festiwalu, 15 lipca, wystąpią: złożony z muzyków młodej generacji polskiego jazzu zespół Jazz Forum Talents i elektroakustyczna grupa DZ’OB z Dniepru w Ukrainie.

Polska grupa Moon Hoax grająca free jazz z domieszką post-rocka oraz łączący amerykańską, wielkomiejską muzykę z elementami muzyki afrykańskiej diaspory, zespół Steve Coleman and Five Elements wystąpią szóstego dnia imprezy (16 lipca). Później zagra sound system Niedźwiedź w lesie.

Finał festiwalu zaplanowano na niedzielę (17 lipca), kiedy to wystąpi jeden z najlepszych duetów perkusyjno-basowych - Hamid Drake i William Parker, amerykański saksofonista tenorowy oraz John Dikeman i portugalski trębacz – Luís Vicent. Następnie na scenie pojawi się założona przez wiedeńskiego perkusistę i kompozytora Sebastiana Simsę grupa SimsaFünf.

Wszystkie koncerty zaplanowano w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie.

Występom towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia m.in. jam session (15 lipca), wystawa plakatów Lublin Jazz Festiwal (11-17 lipca) oraz brunch na świeżym powietrzu z muzyką na żywo (16-17 lipca).

Tegoroczny plakat festiwalu zaprojektowany został przez artystę młodego pokolenia - Dawida Ryskiego.

Karnety na festiwal i bilety na poszczególne koncerty dostępne są w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic