James Bond „Operacja Piorun”. Pozew, utrata przytomności i brak Johnny`ego Casha – burzliwe losy bondowskiej piosenki

Motywy przewodnie do filmów o Jamesie Bondzie stanowią swego rodzaju fenomen kulturowy. Wiele się o nich mówi, cieszą się dużą popularnością. Istnieje jednak cała lista piosenek, które przez twórców filmowych zostały odrzucone. Okazuje się także, że historia danego utworu może być bardzo burzliwa, wystarczy spojrzeć na przykład „Operacji Piorun” („Thunderball”).

James Bond „Operacja Piorun”. Pozew, utrata przytomności i brak Johnny`ego Casha – burzliwe losy bondowskiej piosenki
Fot. "Operacja piorun"/HBO Max/Materiały prasowe

Znaczenie utworu

Piosenki użyte w filmach, szczególnie, jeśli mówimy o popularnych seriach, dają wykonującym je artystom szanse na zwiększenie swoich muzycznych osiągnięć. Widzowie chętniej sięgną po kolejne utwory artysty.

Utwory bondowskie mają też inne znaczenie.

Szczęśliwcy i przegrani

Wśród wykonawców piosenek do filmów o agencie 007 znajdziemy między innymi: Nancy Sinatrę, Paula McCartney`a, Adele i Billie Eilish.

Zdarzało się, że nie wszystkie piosenki były akceptowane przez twórców serii. Wśród odrzuconych artystów znalazł się także Johnny Cash, który stworzył utwór do obrazu „Operacja Piorun”. Jednak motyw muzyczny do tego filmu miał o wiele więcej problemów.

„Operacja Piorun” (ang. „Thunderball”)

Kandydatów do napisania i zaśpiewania piosenki do „Operacji Piorun” było wielu.

Dobrym przykładem jest John Barry i Don Black, którzy napisali utwór pod tytułem „Mr. Kiss Kiss, Bang Bang”.

Najpierw zaśpiewała go Shirley Bassey. Później o jego wykonanie poproszono Dionne Warwick. Twórcy serii ostatecznie stwierdzili, że utwór nie pasuje do filmu i z niego zrezygnowano. Planowano jednak, że w napisach końcowych zostanie użyta wersja z wokalem Warwick. Z tym faktem nie mogła pogodzić się Bassey, która pozwała producentów, a piosenka „Mr. Kiss Kiss, Bang Bang” zniknęła z filmu. 

Johnny Cash wysłał do twórców produkcji swoją propozycję piosenki bondowskiej. Jej tekst był związany z fabułą „Operacji Piorun”, jednak problem tkwił w muzyce. Artysta stworzył balladę country, która nie oddawała klimatu filmu sensacyjnego.

John Barry i Don Black napisali więc „Thunderball”. Zaśpiewał ją Tom Jones. Artysta poświęcił się swojej pracy bez reszty, w końcu zemdlał podczas nagrywania piosenki.

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic

Twórcy serii o Jamesie Bondzie usunęli tę piosenkę z filmu „Spectre”. Dlaczego Sam Smith zastąpił Radiohead?
Z czym kojarzą się Wam filmy o Bondzie? Wiadomo: intryga, misja, gadżety, dziewczyna Bonda, samochód Bonda... Ale z produkcjami o Agencie 007 związane są też nieodłącznie piosenki tytułowe i te specyficzne czołówki. Czas na...


W audycjach Muzyka Filmowa i Piosenki Filmowe w ramach platformy RMF Classic+ usłyszysz dziś sporo nawiązań do serii o przygodach agenta 007. Zapraszamy na premierę od godz. 13 i powtórkę o 20. Nie masz jeszcze dostępu? Pierwsze 30 dni korzystania z RMF Classic+ jest bezpłatne.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic