Fryderyki 2005 w internecie

Zwycięzcy Fryderyków 2005 zostaną ogłoszeni 30 marca na stronie internetowej, a statuetki będą wręczane laureatom podczas koncertów.

Po raz pierwszy w 12-letniej historii polskich nagród fonograficznych - Fryderyków -nie odbędzie się z tej okazji ceremonia ich wręczenia.
W związku z tym nie będzie ceremonii transmitowanej przez telewizję.

"Telewizja była zainteresowana współpracą z nami, ale nie udało nam się znaleźć sponsora, który pokryłby koszty wynajęcia dużej sali koncertowej, a taka jest potrzebna, aby przeprowadzić ceremonię wręczenia Fryderyków" - powiedziała Agnieszka Rapacka ze Związku Producentów Audio Video (ZPAV), organizatora
Fryderyków.

Dotychczas nagrody wręczano w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki lub w Klubie Traffic w Warszawie. W tym roku zwycięzców Fryderyków poznamy za pośrednictwem internetu - oficjalne wyniki głosowania członków przyznającej nagrody Akademii Fonograficznej zostaną opublikowane w portalu onet.pl.

"Statuetki Fryderyków 2005 powędrują do zwycięzców - podobnie jak przyznawane przez ZPAV Złote Płyty - podczas ich koncertów lub innych wydarzeń medialnych z ich udziałem" - poinformowała Rapacka.

"W przyszłym roku wyniki także ogłosimy w internecie. Pracujemy jednak nad tym, aby za rok wrócić do koncepcji ceremonii w dużej sali, z transmisją telewizyjną" - zaznaczyła Rapacka.

W tegorocznej edycji polskich nagród fonograficznych Fryderyki 2005 największą liczbę nominacji - 10 - otrzymał zespół Sistars. Po siedem nominacji otrzymały grupa Hey i Maria Peszek.

W sekcji muzyki poważnej trzy nominacje przypadły zwycięzcy ubiegłorocznego XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Rafałowi Blechaczowi.

Zgłoszenia do Fryderyków 2005 nadesłało ponad 50 firm fonograficznych i artystów indywidualnych: 62 albumów muzyki poważnej, 24 płyt jazzowych, 120 albumów z polską muzyką rozrywkową, 80 albumów wykonawców zagranicznych, a także prawie 140 singli i 110 teledysków.

Statuetki zostaną przyznane w 17 kategoriach muzyki rozrywkowej, 7 muzyki poważnej i 2 muzyki jazzowej. W tym roku wprowadzono nową kategorię: wydawnictwo specjalne - najlepsza oprawa graficzna. W dwóch kategoriach muzyki poważnej (album roku-muzyka wokalna i album roku-muzyka orkiestrowa) liczbę nominacji zmniejszono z pięciu do trzech.

Fryderyki są przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną. W przyznającym je jury zasiada obecnie 810 członków akademii - artystów, dziennikarzy muzycznych i osób z branży fonograficznej. Najwięcej statuetek otrzymali dotąd zmarły ponad 4 lata temu Grzegorz Ciechowski - 11, i Katarzyna Nosowska - 8.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic