Elliot Goldenthal nagrywa w Polsce!

Tuż po zakończeniu zeszłorocznej edycji FMF–Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie – gość specjalny festiwalu - międzynarodowej sławy kompozytor Elliot Goldenthal, laureat Oscara i Złotego Globu, zwiedził Alvernia Studios. Wytwórnia filmowa zrobiła na nim tak wielkie wrażenie, że postanowił do niej powrócić! Dziś (2 lipca) kompozytor rozpoczął pracę nad nagraniem Othello Symphony. To bezprecedensowe wydarzenie jest efektem ścisłej współpracy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie z wytwórnią. Goldenthal nagrywa w Polsce po raz pierwszy!

Elliot Goldenthal tworzy utwory na orkiestrę, dla teatru, opery, baletu i filmu. W 1997 roku, w Metropolitan Opera zadebiutował Othello - balet w trzech aktach, skomponowany przez Goldenthala na zlecenie American Ballet Theatre (ABT). Balet został wyprodukowany przez ABT we współpracy z San Francisco Ballet, a choreografię stworzył Lar Lubovitch. W czerwcu 2003 roku, w ramach serii Great Performances, sieć PBS wyemitowała dwugodzinny program specjalny poświęcony temu baletowi, sfilmowany z udziałem San Francisco Ballet, z wykorzystaniem oryginalnej ścieżki dźwiękowej autorstwa Goldenthala. Program był nominowany do nagrody Emmy. W październiku 2009 roku, chicagowski Joffrey Ballet wystawił Othella dziewięć razy, balet ponownie powrócił na scenę wiosną 2013 roku.

W 2006 roku, w Los Angeles Opera miała swoją premierę oryginalna opera Goldenthala w dwóch aktach Grendel, w reżyserii Julie Taymor. Goldenthal został nominowanych do nagrody Pulitzera w dziedzinie muzyki za swoją pracę nad Grendelem.
Na zamówienie Pacific Symphony Orchestra, dla upamiętnienia 20. rocznicy zakończenia wojny w Wietnamie, Goldenthal stworzył utwór symfoniczny Fire Water Paper: A Vietnam Oratorio.

W 2003 roku, otrzymał Oscara i Złotego Globa za muzykę do filmu Julie Taymor Frida, zdobył również oscarową nominację w kategorii najlepsza piosenka za utwór Burn it Blue pochodzący z tego samego filmu.

Był także nominowany do Oscara za muzykę do filmów Wywiad z wampirem i Michael Collins. W jego dorobku są nominacje do dwóch Złotych Globów, trzech nagród Grammy oraz nominacja do nagrody Tony za muzykę do musicalu Juan Darien: A Carnival Mass.

Obecnie Goldenthal pracuje nad muzyką do sztuki Sen nocy letniej Williama Szekspira, reżyserowanej przez Taymor w Theatre for a New Audience. W Alvernia Studios, Elliot Goldethal nagra koncertową wersję baletu Othello (nazwaną Othello Symphony) z towarzyszeniem 74 muzyków z Orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia.

Jestem ciekawy jak to wszystko zabrzmi w Alvernia Studios – powiedział Elliot Goldenthal po przylocie do Polski.

Goldenthal po raz pierwszy odwiedził Kraków w zeszłym roku, w ramach 5. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. To właśnie w trakcie festiwalu miał okazję zwiedzać jedną z najnowocześniejszych wytworni filmowych w Europie. Nagranie Othella to efekt ścisłej współpracy FMF–Festiwalu Muzyki Filmowej z Alvernia Studios. Dzięki tej współpracy, wytwórnię odwiedzili także: Howard Shore, Tan Dun, oraz Tom Tykwer. W tym roku, planowane są kolejne wspólne muzyczne projekty FMF–Festiwalu Muzyki Filmowej i Alvernia Studios.

Przypominamy, że tegoroczna edycja FMF-Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 26 września i potrwa cztery dni - do 29 września. Festiwal zainauguruje koncert muzyki Alberto Iglesiasa - laureata najważniejszych nagród filmowych, kompozytora współpracującego od 18 lat z Pedro Almodóvarem. Dzień później publiczność czekają dwa niezwykłe muzyczne wydarzenia: najpierw (o godz. 19.00) w Kościele św. Katarzyny zabrzmi muzyka do filmów jednego z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów Wernera Herzoga, a o godz. 22.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – usłyszymy koncert islandzkiego producenta, kompozytora, muzyka i twórcy słynnej islandzkiej wytwórni Bedroom Community - Valgeira Sigurðssona. Natomiast w sobotę (28 września) zapraszamy do hali ocynowni ArcelorMittal Poland na Wielką Galę Muzyki Filmowej. 10 kompozytorów na 10-lecie RMF Classic, podczas której zabrzmią utwory dziesięciu kompozytorów stworzone do najlepszych filmów, wielkich telewizyjnych produkcji oraz  polskich i amerykańskich seriali. Sami twórcy zasiądą na widowni jako goście specjalni. A w finale - koncertowe wykonanie amerykańsko-australijskiej  superprodukcji Matrix. Gościem honorowym wydarzenia i równocześnie dyrygentem będzie dwukrotny zdobywca nagrody Emmy, amerykański kompozytor muzyki filmowej, dyrygent i aranżer, autor muzyki do kultowej trylogii Matrix - Don Davis (Kiedy mężczyzna kocha kobietę,  Za linią wroga, Ballistic, Dom na Przeklętym Wzgórzu, Park Jurajski III).
 
Bilety na festiwalowe koncerty można kupić w portalu eventim.pl oraz trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Więcej o festiwalu: www.fmf.fm

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic - w krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków.  To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz – co szczególnie istotne dla widzów – obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Dzięki rozmachowi festiwalu, zakrojonej na szeroką skalę promocji w Polsce i na świecie, a przede wszystkim obecności znakomitych gości z branży filmowej, współpracy z środowiskami filmowymi i producenckimi, festiwal szybko stał się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Za swoją innowacyjność był dwukrotnie nominowany do Nagrody Mediów Niptel, a branżowy portal Muzykafilmowa.pl pięciokrotnie ogłosił go Wydarzeniem Roku. Docenili go także dziennikarze hollywoodzkiego magazynu Variety, którzy zestawili FMF w jednym rzędzie z takimi znakomitymi festiwalami jak hiszpańska Ubeda, belgijski Ghent Film Festival, czy organizowany na Teneryfie Film Music Festival. Dyrektorem programowym festiwalu jest Robert Piaskowski. Więcej: www.fmf.fm

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: FMF - Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel. Więcej: www.biurofestiwalowe.pl

Radio RMF Classic jest muzyczną stacją, obecną w 19 największych miastach Polski. Dzięki starannie dobranemu połączeniu muzyki filmowej i klasycznej, wiarygodnym serwisom informacyjnym i tematycznej różnorodności pasm programowych przyciąga grono wyjątkowych i lojalnych słuchaczy. To intrygujące połączenie muzyki i dobrego smaku z najnowszymi informacjami ze świata sztuki, designu i nowych technologii. Stacja często gości na swojej antenie znakomitości polskiego życia kulturalnego i wiele innych ciekawych postaci. Organizuje także prestiżowy plebiscyt MocArty RMF Classic. Każdego dnia w całej Polsce 425 tysięcy osób słucha RMF Classic. Słuchacze RMF Classic to wyjątkowo atrakcyjna grupa docelowa: przedstawiciele prestiżowych grup zawodowych, osoby wykształcone, mieszkańcy największych miast polski. 54,6% słuchaczy RMF Classic stanowią osoby z najbardziej prestiżowych kategorii zawodowych (dyrektorzy, prezesi, wolne zawody/specjaliści, właściciele firm). 52,5% słuchaczy RMF Classic to mieszkańcy największych miast i aglomeracji miejskich (powyżej 500 tys.). 59,5% spośród nich posiada wyższe wykształcenie. Więcej: www.rmfclassic.pl

Alvernia Studios to jedna z największych i najnowocześniejszych wytwórni filmowych w Europie. Wytwórnia łączy kompleksowe usługi filmowe z inwestycjami we własne produkcje i koprodukcje. Studio produkuje filmy fabularne przeznaczone do międzynarodowej dystrybucji, projekty muzyczne i reklamowe oraz uczestniczy w produkcji gier wideo. Do ważniejszych realizacji należą między innymi: „Arbitraż” reż. Nicholas Jarecki, “Droga na drugą stronę” reż. Anca Damian, “Aazaan” reż. Prashant Chadha,  “Essential Killing” reż. Jerzy Skolimowski.  W  ciągu 3 lat działalności, w Alvernia Studios zrealizowano ponad 40 polskich i zagranicznych produkcji fabularnych. Alvernia Studios jest przygotowana do realizacji wszelkiego typu nagrań  muzycznych. Imponujących rozmiarów studio jest w stanie pomieścić 100-osobową orkiestrę, a jednocześnie można ją zaaranżować tak, by zamieniła się w kameralną przestrzeń przeznaczoną dla mniejszych zespołów. W naszym studio powstała między innymi muzyka do filmów: “Syberiada polska” reż. Janusz Zaorski, muz. Krzesimir Debski, “Closer To The Moon” reż. Nae Caranfil, muz. Laurent Couson, “Burning Bush” reż. Agnieszka Holland, muz.  Antoni Komasa – Łazarkiewicz, “Vamps” reż. Amy Heckerling, muz. David Kitay, Swoje nagrania realizowali u nas: Krzysztof Penderecki i Jonny Greenwood, Leszek Możdżer czy Capella Cracoviensis. „The Hollywood Reporter” zaliczył Alvernia Studios w poczet najbardziej obiecujących studiów filmowych, porównując krakowski kompleks do słynnych europejskich wytwórni - Pinewood i Babelsberg. Więcej: www.alvernia.com

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic