Anna Netrebko, krytykowana za bliskie relacje z Putinem, znowu wystąpi na niemieckich scenach

Rosyjska sopranistka Anna Netrebko, która jest krytykowana za bliskie relacje z Władimirem Putinem, zapowiada koncerty w Niemczech. Odbędą się one jeszcze w tym roku. "Ponad miesiąc zajęło Annie Netrebko znalezienie jasnych słów na temat rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie" - przypomina w sobotę portal tygodnika "Spiegel".

Anna Netrebko, krytykowana za  bliskie relacje z Putinem, znowu wystąpi na niemieckich scenach

"Pod koniec marca zleciła swojemu niemieckiemu prawnikowi Christianowi Schertzowi oświadczenie, że wyraźnie potępiła "wojnę przeciwko Ukrainie". Myślami była "z ofiarami tej wojny i ich rodzinami". W wyniku tego oświadczenia rosyjska gwiazda sopranu straciła popularność w Rosji i odwołano jej planowane występy" - pisze "Spiegel".

"Zanim to nastąpiło, jej niemiecki management z berlińskiej agencji CSAM rozstał się z nią, a większość jej występów w Niemczech i Europie została już odwołana. Tłem była wielka bliskość Netrebko z Władimirem Putinem i jego polityką sprzed wojny na Ukrainie: śpiewaczka świętowała w zeszłym roku na Kremlu swoje 50. urodziny i z zadowoleniem przyjęła aneksję Krymu" - pisze portal.

Obecnie Netrebko, mieszkająca głównie w Austrii, "pomimo masowej krytyki, najwyraźniej wraca na scenę europejską: po ostatnich występach w Monako i Paryżu chce ponownie zaśpiewać w Niemczech".

Netrebko wraz z mężem Yusifem Eyvazovem jeszcze w tym roku przyjedzie na koncerty do Ratyzbony, Filharmonii Kolońskiej i Elbphilharmonie w Hamburgu. Poinformowała o tym w piątek spółka Deutsche Entertainment AG, która jest odpowiedzialna za organizację wydarzeń.

W ubiegłym miesiącu Netrebko wystąpiła w Monako na scenie Opery Monte-Carlo, a w środę dała koncert w Paryżu.

"Ambasada ukraińska zareagowała ostrą krytyką na przedstawienie w Paryżu" - pisze "Spiegel". To oburzające, że koncert się odbył. Smutny był rozdźwięk między francuską opinią publiczną, która popiera Ukrainę, a hipokryzją publiczności, która oklaskiwała "kremlowski sopran" - stwierdziła placówka dyplomatyczna. Kilkudziesięciu protestujących demonstrowało przed salą koncertową w Paryżu.

Światowe tournée z udziałem Netrebko planowane jest na 2023 rok. Jak poinformowała firma Deutsche Entertainment AG, w przyszłym roku planowane są występy na tak prestiżowych scenach jak mediolańska La Scala, Arena Di Verona czy Teatro Colon w Buenos Aires.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic