Informacje

13 osób w trzecim etapie Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Dodano:

Trzynastu muzyków zagra w trzecim etapie przesłuchań XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W niedzielę zakończyły się w Poznaniu przesłuchania w ramach drugiego etapu konkursu.

Grę oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova. Wśród uczestników drugiego etapu jest czwórka Polaków: Joanna Kreft, Aleksandra Kuls, Maciej Strzelecki i Maria Włoszczowska.

W trzecim etapie uczestnicy będą wykonywać pierwszą część jednego z koncertów W. A. Mozarta oraz pierwszą część Symfonii koncertującej Es-dur jego autorstwa, z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

"Symfonia koncertująca jest na skrzypce i altówkę, w partiach altówki wystąpią Lech Bałaban i Michał Bryła. Mozart obnaża wszystko. Kto tutaj zagra Mozarta da dowód, czy zasługuje na miano laureata konkursu" - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka konkursu Alina Kurczewska.

Trzeci etap potrwa do 18 października, wyłoni 6 osób.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov, po osobistym przesłuchaniu ponad 120 skrzypków, dopuścił do konkursu 53 artystów. Ostatecznie wystartowało 46 skrzypków z 16 krajów w tym 17 z Polski, 9 z Rosji oraz 3 z Japonii.

W konkursie wystartowali również skrzypkowie z Francji, Niemiec, Korei Południowej, USA, Australii, Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Kazachstanu i Turcji.

Zdobywca I nagrody otrzyma 30 tys. euro i złoty medal, II nagrody - 20 tys. euro i srebrny medal, III nagrody - 12 tys. euro i brązowy medal. Jury przyzna też trzy wyróżnienia po 5 tys. euro. Maxim Vengerov wybierze ponadto osobę, której będzie następnie - w nagrodę - udzielał lekcji. Konkurs zakończy 23 października koncert nadzwyczajny Maxima Vengerova.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov jest pochodzącym z Rosji wirtuozem skrzypiec i altówki, dyrygentem i pedagogiem. Jako 10-latek zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Wadim Brodski.
 

 • Notowanie: 266, niedziela, 20 stycznia 2019
 • 1
  Marcin Masecki / Joanna Kulig
  Zimna wojna
  Dwa serduszka
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic