Informacje

Ruszył 22. Przegląd "Kino na Granicy"

Dodano:
Ruszył 22. Przegląd "Kino na Granicy"

Po dwóch nieudanych próbach zorganizowania przeglądu "Kino na Granicy" w tradycyjnej formie, organizatorzy podjęli decyzję o realizacji tegorocznej edycji online. Od poniedziałku do niedzieli pokażą ok. 50 filmów polskich, czeskich i słowackich.

"W tym roku proponujemy widzom seanse wybranych filmów z zakładanego wcześniej programu, najciekawsze propozycje z ostatniego roku i elementy retrospektyw, które zapowiedzą program przyszłorocznej edycji. Liczymy, że taka forma obcowania z polskim i czeskim kinem, bezpieczna i wygodna, będzie listopadową alternatywą dla tradycyjnych majowych spotkań w Cieszynie i Czeskim Cieszynie" – powiedziała dyrektor przeglądu Jolanta Dygoś.

Kinomani zobaczą online ok. 50 filmów. Zaprezentowane zostaną m.in. po jednym z filmów z retrospektyw Milosa Formana oraz Andrzeja Żuławskiego, po trzy Jana Kadara i Elmara Klosa oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także reprezentacja przygotowywanych cykli tematycznych.

Tradycyjnie nie zabraknie akcentu węgierskiego, choć najwięcej będzie nowych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu 2019-20.

Przegląd początkowo miał się odbyć z początkiem maja. Organizatorzy, z powodu ogólnopolskiego lockdownu wywołanego epidemią COVID-19, zaproponowali drugi termin – pod koniec sierpnia. W tym czasie jednak w Cieszynie obowiązywała tzw. strefa żółta w związku z COVID-19. Wówczas stało się jasne, że obostrzenia nie pozwolą na organizację imprezy w tradycyjnej formule.

"W marcu znaleźliśmy się w dziwnej i nierealnej rzeczywistości, która zaskoczyła wszystkich, zmieniła świat, zamknęła nas w domach, zweryfikowała plany i pokazała ich kruchość. Przypomniała też o priorytetach, jakimi są: życie, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Ale kultura też jest ważna. Są wydarzenia, w przypadku których równie ważne jak program, są miejsce i atmosfera - u nas magiczne. Teraz doceniamy to jeszcze bardziej. Dlatego pracujemy nad powrotem do tradycyjnego spotkania na granicy w przyszłym roku" – podkreśliła Jolanta Dygoś.

Pierwszy Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" odbył się w 1999 r. Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.

Marek Szafrański

 • 13:05 Gheorghe Zamfir The Lonely Shepherd
 • 13:10 Nicole Kidman, David Baerwald Come What May
 • 13:15 James Newton Howard Searching For Peeta/Katniss Afoot
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic