Informacje

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - w formie hybrydowej w listopadzie

Dodano:
45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - w formie hybrydowej w listopadzie

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który ze względu na sytuację epidemiczną miał zostać przełożony na 2021 r., odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 9-14 listopada br. Taką decyzję podjął w środę Komitet Organizacyjny, biorąc pod uwagę postulaty środowiska filmowego.

Informację o nowej dacie FPFF w Gdyni opublikowano na stronie internetowej wydarzenia. "Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska filmowego, Komitet Organizacyjny FPFF jednogłośnie zdecydował o organizacji 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jeszcze w tym roku. Wydarzenie w formie hybrydowej odbędzie się w dniach 9-14 listopada 2020 roku" - czytamy.

Jak dodano, obradujący w środę Komitet Organizacyjny zwrócił się do dyrektora FPFF "o przedstawienie do dnia 3 sierpnia 2020 r. regulaminu, zawierającego zastępczą formułę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych".

"Zgodnie z nową, wstępną koncepcją pokazy filmów konkursowych odbywać się mają z udziałem dziennikarzy, ale bez udziału publiczności. Towarzyszące projekcjom konferencje prasowe z udziałem twórców transmitowane będą online" - podano w komunikacie.

45. edycję FPFF w Gdyni początkowo planowano na 14-19 września. Pod koniec maja poinformowano, że ze względu na sytuację epidemiczną impreza zostanie przełożona na 2021 r. Na początku czerwca Komitet Organizacyjny, biorąc pod uwagę postulaty środowiska filmowego, postanowił, że ostateczną decyzję ws. terminu festiwalu podejmie do 15 lipca.

1 maja ogłoszono, że konkurs na dyrektora artystycznego FPFF w Gdyni wygrał filmoznawca i historyk filmu Tomasz Kolankiewicz. Stanowisko to przywrócono w ramach reformy organizacyjnej festiwalu, przeprowadzonej w wyniku szerokich konsultacji ze środowiskiem polskich filmowców. Nowego dyrektora miał oficjalnie powołać do połowy maja minister kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek Komitetu Organizacyjnego, ale do powołania na razie nie doszło.

Tomasz Kolankiewicz jest filmoznawcą i historykiem filmu, kuratorem cykli filmowych, prowadzącym prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy współpracował z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. z Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności). W latach 2008-2017 pełnił funkcję redaktora programowego w redakcji filmowej TVP Kultura. Jest także autorem blisko kilkudziesięciu przeglądów filmowych, w tym polskich i zagranicznych przeglądów kinematografii kobiet, szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów wybitnych światowych reżyserów i operatorów, prądów nowofalowych w światowym kinie, a także kina grozy.

autorka: Daria Porycka

 • 13:24 Jerzy Matuszkiewicz Nie lubię poniedziałku
 • 13:45 Richard Strauss Tako rzecze Zaratustra (1)
 • 13:46 Vittorio Monti Czardasz
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic