Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych! Powrócą po wakacjach :)

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od szesnastu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Classic Cinema

Na jednym z portali z muzyką filmową wśród życzeń noworocznych przeczytałam: "Niech nowy rok przyniesie nam wiele pięknych kompozycji, o których długo nie będziemy mogli zapomnieć". A na innym jeszcze: "i aby każdy fan otrzymał swój wymarzony soundtrack i z niecierpliwością mógł oczekiwać roku 2008, oby najlepszego w historii gatunku". Ja również jestem bardzo ciekawa co nam przyniesie w muzyce filmowej rok 2008. Mam nadzieję, że będą to jakieś naprawdę zaskakujące kompozycje, na takie właśnie liczę, ale zanim się one narodzą w umysłach kompozytorów, proponuje powrót do sprawdzonych i lubianych tematów filmowych. Składanek podobnych do tej, którą chcę tym razem polecić było już wiele, naprawdę wiele, ale mnie to wcale nie przeszkadza. Składanek z muzyką filmową, tą najlepszą - nigdy za wiele...Ta wydana została niedawno w barwach Sony i jest to trzypłytowy album zatytułowany "Classic Cinema". A znajdziemy na nim największe przeboje muzyki filmowej. Takie, w których gustują trochę starsi odbiorcy, jak temat z "Przeminęło z wiatrem", ale także muzyczne zilustrowanie ulubieńca nastolatków - Harry Pottera. Jest też oczywiście wiele kompozycji pośrodku, jak muzyka z "Fortepianu", czy "Gladiatora". W sumie ponad 3 godziny muzyki filmowej na najwyższym poziomie. Cóż, to chyba nie lada gratka dla fanów tego gatunku, prawda? Wprawdzie wszystkie z kompozycji znajdujących się na tych trzech płytach są w stałym repertuarze RMF Classic, ale i tak polecam składankę, bo może ktoś ma akurat potrzebę słuchać kilka razy z rzędu cudownego tematu z filmu "Dziewczyna z perłą".

Jowita Dziedzic-Golec, RMF Classic

"Classic Cinema"
SONY BMG


Sprawdź także:

 • 15:55 Kurt Weill Rise And Fall Of The City Of Mahagonny: Main Title
 • 15:58 Alexandre Desplat Big Market
 • 16:01 Nina Simone Don't Let Me Be Misunderstood
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic