Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Grzechem nie posłuchać

Artysta, którego muzykę kochają przynajmniej trzy pokolenia Polaków. Mistrz zadziwiająco prostych a zarazem bezdyskusyjnie pięknych melodii. A takie, jak wiadomo, najtrudniej skomponować. Seweryn Krajewski - oddał niedawno w nasze ręce album z muzyką, którą pisał do filmów fabularnych, seriali i spektakli TV, w aranżacji i orkiestracji Krzysztofa Herdzina. O tym, że zainteresował się dawno temu muzyką filmową zdecydował motyw z filmu „Posłaniec” z partyturą Michela Legranda. To było jak piorun! – wyznaje Krajewski. Pomysł na album z odświeżonymi utworami głównie z lat 80. zrodził się z potrzeby usłyszenia ich w nowych, bardziej „naturalnych” aranżacjach. Takie to sztuczne i plastikowe, że kiedy teraz tego słucham, jest to dla mnie nie do zniesienia. Jazgot. Nie mogę nawet pokazać nikomu, że pisałem muzykę filmową, bo nikt by tego nie wytrzymał. No i pomyślałem sobie kiedyś, że tam jest zbyt wiele fajnych tematów, które już nigdy nie ujrzą światła dziennego… –tłumaczy kompozytor. Płyta „Filmowo by Krzysztof Herdzin” prezentuje zatem piękne melodie Seweryna Krajewskiego, jednak tym razem zagrane przez „prawdziwą” orkiestrę i naturalne instrumenty. Nagrania zrealizowano w czerwcu 2011 r. w warszawskim studio Sound and More z udziałem Orkiestry Sinfonia Viva oraz Krzysztofa Herdzina (fortepian, klawesyn, harmonijka ustna, instrumenty perkusyjne), Marcina Majerczyka (gitara klasyczna), Roberta Murakowskiego (flugelhorn) i Aleksandry Bieńkowskiej (wokalizy). Nad całością realizacji czuwał Tadeusz Mieczkowski. Seweryn Krajewski przyznaje, że nigdy nie przepadał za przyklejaniem mu etykietki kompozytora muzyki do komedii, kompozytora lekkich i przyjemnych melodii. To zapewne tłumaczy wyjątkową nastrojowość i melancholijność albumu. W końcu mistrzami dla Krajewskiego – do czego polski artysta otwarcie się przyznaje - byli tacy kompozytorzy jak Ennio Morricone, czy Francis Lai. Jedno jest pewne, słuchając tej płyty można się rozmarzyć, zapomnieć. Wspaniały prezent dla ukochanej osoby, do wspólnego słuchania w długie, zimowe wieczory. Polecam szczególnie album w wersji deluxe, który zawiera zarówno płytę „Jak tam jest” jak i „Filmowo by Krzysztof Herdzin”. Bo jedyne, czego mi brak słuchając tej ostatniej, to głos Seweryna Krajewskiego, podwójny album oferuje zaś zarówno płytę śpiewaną, jak i tę z utworami instrumentalnymi. A nie posłuchać tego cudownego głosu, byłoby grzechem!

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic

Seweryn Krajewski
„Jak tam jest” (CD1) + „Filmowo… by Krzysztof Herdzin” (CD2)
DELUXE EDITION, premiera: 17.10.2011


Sprawdź także:

 • 16:56 Miklos Rozsa Parade of Charioteers
 • 17:01 Shirley Bassey Diamonds Are Forever
 • 17:03 Bernard Herrmann Theme from Taxi Driver
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic