FMF 4 Kids - dla najmłodszych melomanów i ich rodzin

Tegoroczna odsłona Festiwalu Muzyki Filmowej przyniesie najmłodszym melomanom i ich najbliższym niezapomniane atrakcje. Niezwykła podróż do przeszłości, czyli kultowa animacja naszych rodziców Bolek i Lolek zabrzmi symfonicznie 25 września w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. 28 września polecamy koncert Młodzi na poważnie, na którym usłyszymy przepiękne suity z muzyką filmową mistrzów: Wojciecha Kilara, Jamesa Hornera, Hansa Zimmera czy Jamesa Newtona Howarda w wykonaniu młodzieżowej orkiestry festiwalowej FMF Youth Orchestra. Ogłaszamy nowe pasmo festiwalowe – FMF 4 Kids!

Bolek i Lolek Symfonicznie

25 września (czwartek), godz. 11:00, kino Kijów.Centrum

Krakowskie Biuro Festiwalowe, RMF Classic - organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej, Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej oraz Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na koncert Bolek i Lolek Symfonicznie. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników polskiej kreskówki, którzy odkryją swoich ulubionych bohaterów na nowo.

Seria Bolek i Lolek została zainicjowana w 1962 roku, a jednym z jej twórców był Władysław Nehrebecki. Celem serii było stworzenie dwóch bohaterów przeżywających podwórkowe przygody, wcielając się w postaci znane z literatury młodzieżowej i z filmów. Pozbawione dialogów zabawne sytuacje pełne dźwięków i radosnej muzyki Waldemara Kazaneckiego i Tadeusza Kocyby to 23 lata, podczas których nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Bolek i Lolek bawią i wychowują nas zatem od ponad 50 lat.

To będzie niezwykła podróż do przeszłości. Do dalekiej przeszłości, choć z młodymi wciąż i pomysłowymi urwisami! Po sukcesie multimedialnego show w Kraków Arenie na Międzynarodowy Dzień Dziecka jakim było widowisko Pixar in Concert, gdzie fragmentów najpiękniejszych bajek amerykańskiego studia Pixar obejrzało i wysłuchało ponad 10 tysięcy najmłodszych widzów, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej podejmuje się kolejnego bajkowego wyzwania. Tym razem sięgnie do archiwów polskiej kinematografii i ukrytego weń niezwykłego świata kolorowych marzeń dziecięcych, a zarazem historii trzech pokoleń polaków: naszych rodziców, pokolenia dzisiejszych 30.latków i wreszcie najmłodszych, którym warto pokazywać to arcydzieło polskiej animacji ze względu na jej walory edukacyjne i artystyczne – zapowiada Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Zaaranżowana na olbrzymi skład orkiestrowy przez Ireneusza Boczka i Bartłomieja Staniaka muzyka z Bolka i Lolka zabrzmi w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego.

Młodzi na poważnie

28 września (niedziela), godz. 12:00, Filharmonia Krakowska

Zawsze marzyliśmy o młodzieżowej orkiestrze FMF. Spełnienie tych marzeń stało się możliwe dzięki wspólnemu powołaniu przez Festiwal Muzyki Filmowej i Krakowską Filharmonię zespołu FMF Youth Orchestra. Skład tego projektowego zespołu stanowią najzdolniejsi uczniowie krakowskich szkół muzycznych, wybranych przez krakowską dyrygentkę i pedagoga Monikę Bachowską – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Podczas koncertu Młodzi na poważnie na deskach Filharmonii Krakowskiej zabrzmią suity z kultową muzyką filmową Wojciecha Kilara w opracowaniach Sławomira Kupczaka (m.in. Pan Tadeusz, Tredowata, Kronika Wypadków Miłosnych), a także muzyka kultowych soundtracków Hollywoodu i polskich seriali, m.in.: Jamesa Hornera (Titanic), Harry’ego Gregsona-Williamsa (Opowieści z Narnii), Hansa Zimmera & Jamesa Newtona Howarda (Mroczny Rycerz), Lalo Schifrina (Mission Impossible) i Macieja Zielińskiego (m.in. Kryminalni, Dlaczego nie, Tylko Mnie Kochaj, Nigdy w Życiu).

Odbyły się już pierwsze próby do koncertu. Dyrygent,Monika Bachowska podkreśla: Propozycja poprowadzenia koncertu z muzyką filmową i utworzenie dziecięco-młodzieżowej orkiestry na tę okoliczność, którą otrzymałam od Krakowskiego Biura Festiwalowego, była dla mnie wielką niespodzianką i zaszczytem. Zebrany dotąd skład zespołu liczy ponad 70 osób i ma już za sobą kilka prób. Przygotowywany program jest bardzo wdzięcznym tematem dla młodych ludzi. Stanowi impuls dla spontaniczności i radości pracy, a także satysfakcję z faktu zaistnienia na tak prestiżowym festiwalu, jakim jest Festiwal Muzyki Filmowej.

FMF Youth Orchestra zagra na poważnie, nie usłyszycie wprawek, ani muzyki z bajek, a suity z wybitnych filmów polskiej kinematografii i kasowych, hollywoodzkich produkcji. Koncert jest efektem wspólnej inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Organizatorzy już teraz zapowiadają kontynuację pomysłu w kolejnych latach.

Jestem przekonany, że młodzi muzycy doskonale zinterpretują nie tylko muzykę Wojciecha Kilara, a więc specjalnie dla nich opracowane tematy z filmów, które weszły już do kanonu światowej kinematografii, ale świetnie oddadzą nastrój chętnie oglądanych przez młodzież seriali, komedii romantycznych i hollywoodzkich hitów. Co więcej, jestem pewny, że dla części młodej publiczności koncert będzie początkiem fascynującej przygody z muzyką symfoniczną — mówi Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Cieszymy się, że możemy współtworzyć tę nową inicjatywę Krakowskiego Biura Festiwalowego i wspierać rozszerzanie krakowskiej oferty koncertowej dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że proponowane koncerty spotkają się z zainteresowaniem młodych słuchaczy i w kolejnych edycjach festiwalu będziemy kontynuować tego rodzaju przedsięwzięcia — podkreśla dyrektor Filharmonii Krakowskiej, Bogdan Tosza.

 

Bilety i karnety na koncerty w ramach FMF 4 Kids będzie można kupować od najbliższego poniedziałku (25 września) od godz. 10:00 na portalu Eventim.pl oraz czterech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) oraz w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3).

 

BILETY NA FMF 4 Kids – szczegóły tutaj.

 

Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

Więcej informacji o programie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 2014 tutaj.

 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic - w krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków.  To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz – co szczególnie istotne dla widzów – obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Dzięki rozmachowi festiwalu, zakrojonej na szeroką skalę promocji w Polsce i na świecie, a przede wszystkim obecności znakomitych gości z branży filmowej, współpracy z środowiskami filmowymi i producenckimi, festiwal szybko stał się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Za swoją innowacyjność był dwukrotnie nominowany do Nagrody Mediów Niptel, a branżowy portal Muzykafilmowa.pl sześć razy z rzędu ogłosił go Wydarzeniem Roku. Docenili go także dziennikarze hollywoodzkiego magazynu Variety, którzy zestawili FMF w jednym rzędzie z takimi znakomitymi festiwalami jak hiszpańska Ubeda, belgijski Ghent Film Festival, czy organizowany na Teneryfie Film Music Festival.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: FMF - Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel. Więcej: www.biurofestiwalowe.pl

Radio RMF Classic jest muzyczną stacją, obecną w 19 największych miastach Polski. Dzięki starannie dobranemu połączeniu muzyki filmowej i klasycznej, wiarygodnym serwisom informacyjnym i tematycznej różnorodności pasm programowych przyciąga grono wyjątkowych i lojalnych słuchaczy. To intrygujące połączenie muzyki i dobrego smaku z najnowszymi informacjami ze świata sztuki, designu i nowych technologii. Stacja często gości na swojej antenie znakomitości polskiego życia kulturalnego i wiele innych ciekawych postaci. Organizuje także prestiżowy plebiscyt MocArty RMF Classic. Każdego dnia w całej Polsce 425 tysięcy osób słucha RMF Classic. Słuchacze RMF Classic to wyjątkowo atrakcyjna grupa docelowa: przedstawiciele prestiżowych grup zawodowych, osoby wykształcone, mieszkańcy największych miast polski. 54,6% słuchaczy RMF Classic stanowią osoby z najbardziej prestiżowych kategorii zawodowych (dyrektorzy, prezesi, wolne zawody/specjaliści, właściciele firm). 52,5% słuchaczy RMF Classic to mieszkańcy największych miast i aglomeracji miejskich (powyżej 500 tys.). 59,5% spośród nich posiada wyższe wykształcenie. Więcej: www.rmfclassic.pl Źródło: Radio Track MillwardBrown SMG/KRC; 01.2013–03.2013; zasięg dzienny; TG: ogół badanych; próba: 21053; struktura słuchaczy według zasięgu dziennego RMF Classic; 04.2012–03.2013; próba: 2183.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic