W przedsięwzięciu udział wzięli: Joanna Chmielewska, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Jacek Dukaj, Artur Górski, Irek Grin, Rafał Grupiński, Marek Harny, Andrzej Pilipiuk, Maciej Piotr Prus, Sławomir Shuty, Marcin Świetlicki, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz. Posłowiem opatrzył Andrzej Stasiuk.
Tom opowiadań TRUPY POLSKIE ukazał się właśnie w księgarniach.
TRUPY POLSKIE opublikuje wydawnictwo EMG. Jest to debiut wydawniczy artystki malarki Ewy Mańkowskiej, właścicielki. Namiętna czytelniczka kryminałów postanowiła rzucić wyzwanie polskim autorom i skłoniła ich do napisania opowiadań kryminalnych, sensacyjnych lub thrillerów. Przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie” doprowadziła do powstania pierwszej takiej antologii w Polsce, skupiając wokół projektu znakomitych pisarzy w większości nie związanych z gatunkiem. TRUPY POLSKIE będą jednym z wydarzeń II Festiwalu Kryminału w Krakowie organizowanego przez Instytut Książki i SMKPiS „Trup w szafie”.
Następną pozycją z serii TRUPY POLSKIE będzie powieść kryminalna Marcina Świetlickiego „Dwanaście”.
EMG ma nadzieję na stworzenie pierwszej Polskiej Kolekcji Kryminalnej.
Tom otwiera – oczywiście – opowiadanie Joanny Chmielewskiej, pierwszej damy polskiego kryminału. Mamy nadzieję, że przewrotna historia „Zapalniczki” będzie zaczynem dla powieści, która kiedyś powstanie. Wiemy na pewno, że tak stanie się z opowiadaniem Marcina Świetlickiego „Kotek”. Autor kończy już książkę kryminalną, której to opowiadanie będzie pierwszym rozdziałem. Zważywszy, że jest to pierwsza samodzielna proza znakomitego poety, jako wydawcy jesteśmy usatysfakcjonowani.
Nie jest to jedyny powód do zadowolenia. Udało nam się namówić do stworzenia kryminału Autorów, którzy z gatunkiem nie mają nic wspólnego. Swoimi pierwszymi utworami prozatorskimi debiutują w tym tomie znany producent filmowy i publicysta Witold Bereś oraz wydawca i poeta Rafał Grupiński. Wstrząsającą historię napisał Sławomir Shuty, dowodząc, że można zmieścić w ramach gatunku okrutną diagnozę społeczną. Krytyk literacki i poeta Piotr Bratkowski wraca z prozą po dwudziestu z górą latach milczenia. Tytani gatunków science fiction i fantasy Jacek Dukaj, Andrzej Pilipiuk, Andrzej Ziemiański i Rafał A. Ziemkiewicz z profesjonalną łatwością portretują pokrzywioną teraźniejszość. I zważywszy na tematykę ich tekstów, zdają się czerpać z faktu opisu rzeczywistości perwersyjną radość. Marek Harny celebruje dalsze losy swojego bohatera Adama Bukowskiego, pismaka, zastawiając na niego iście szatańską pułapkę. Maciej Piotr Prus ściągnięty gwałtownie z wyżyn „prawdziwej”, artystycznej literatury, daje popis warsztatowej sprawności w dowcipnym opowiadaniu z zaskakującą pointą. Artur Górski, autor solidnych książek sensacyjnych, udowadnia, że formułą gatunku umie się również bawić. Nawet jeśli towarzyszy temu dramatyczny, czarny humor. Irek Grin, porzuca na chwilę szpiegowskie rejony i proponuje sumienny, bez mrużenia oka, krakowski kryminał.
I są tu wszystkie tematy, prawie całe zło świata się na tych stronach znajduje. Są psychopatyczni mordercy, zazdrośni mężowie, złodzieje samochodów, handlarze narkotyków, bezwzględni politycy, skorumpowani gliniarze, prywatni detektywi i piękne kobiety. A nawet dwunastoletni fan thrillerów, któremu ktoś unaocznia okropną różnicę pomiędzy lekturą a życiem. Przyglądamy się szalonej, zdeprawowanej rzeczywistość Krakowa, Warszawy, Wrocławia, i Majorki. Wielkopolskiemu miasteczku przed osiemdziesięciu laty i apokaliptycznej scenerii wioski Zimnodół. Na szczęście – jak to w kryminale – większość zbrodniarzy zostanie ukarana. A sprawiedliwość zatriumfuje.
Tu i ówdzie, bo przecież nie wszędzie i nie zawsze. Całkiem tak samo jak w życiu.
Fragment wstępu
TRUPY POLSKIE
Wydawnictwo EMG
2005