Polecamy

Mateusz Rożek - Piano Recital

Pianista koncertujący po świecie. Gry na fortepianie uczył się od siódmego roku życia. Najpierw w swym rodzinnym mieście – Opolu, gdzie kształcił się w szkole muzycznej I i II stopnia, którą ukończył z wyróżnieniem. Dalszą edukację fortepianową przeszedł na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Pianista ma już na koncie występy na trzech kontynentach: w Europie, Ameryce i Azji (Chiny). Jego gra podobała się na tyle, że zdobywał nagrody. W Polsce zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Łodzi. Na międzynarodowym konkursie w Czechach zdobył w Pilźnie wyróżnienie, a w Berlinie uzyskał nagrodę drugą oraz specjalną ze strony Deutsche Chopin Gesellschaft. Poza tym stał się honorowym obywatelem Roanoke County w USA, w samej zaś Polsce spotkały go jeszcze inne zaszczyty. Stał się u nas stypendystą Fundacji Piotra Klera, uzyskał stypendium Prezydenta Miasta Opola i został czterokrotnie odznaczony tytułem „Orła Opolskiego”. W Polsce nieraz koncertował w szczególnie atrakcyjnych pomieszczeniach, takich jak Pałac Szustra, Łazienki Królewskie, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju, Pałac Radziwiłłów w Antoninie, Muzeum Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia.

Koncerty Mateusza Rożka mają wiele cennych zalet. Już nagrania tejże płyty świadczą o tym, że pianista wykonując utwory dawne pilnie strzeże tego, żeby w dzisiejszych czasach brzmiały one jak dawniej, Mateusz Rożek przykłada też dużą wagę do tego, żeby utrafiać w odpowiedni charakter utworu. Różnicuje je więc pod różnymi względami, ale zawsze w pewnych narzuconych sobie granicach, żeby nie wywołać wrażenia, że może to być utwór współczesny. Zatem pod każdym względem pianista ten pilnuje czystej stylowości wykonań. I to jest jego bardzo cenna zaleta. Zatem nagranego na tej płycie recitalu Mateusza Rożka słucha się z niczym nie zakłóconą przyjemnością, wszystko bowiem co się słyszy, odbiera się z pełną akceptacją reagując na muzykę emocjonalnie. Nie wspomniałam tu jeszcze o poziomie technicznym pianisty, ale o tym można śmiało zapomnieć, bo żadnych uchybień w tych nagraniach się nie znajdzie. Raczej wydaje się, że ten program jest dla pana Rożka po prostu łatwy. Zatem niniejsza płyta zasługuje na większą popularyzację, można bowiem przypuszczać, że ta muzyka wszystkim dogodzi swą urodą i znakomitymi wykonaniami. Zwłaszcza że jej repertuar jest w większości przypadków powszechnie znany i bardzo lubiany.
Ewa Kofin

 • 08:35 Idina Menzel, Evan Rachel Wood, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez Show Yourself
 • 08:42 Leszek Możdżer Cała jesteś w skowronkach
 • 08:44 James Newton Howard Fantastic Beasts: The Crimes Of Grindelwald
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 308, Sunday, 23 February 2020
 • 1
  Katarzyna Łaska / Aurora
  Kraina lodu 2
  Chcę uwierzyć snom
 • 2
  Cecilla Krull
  Dom z papieru
  My Life Is Going On
 • 3
  Nino Rota
  Romeo i Julia
  Epilogue
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic