ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Urszula Urzędowska

Andrea Bocelli - nowa płyta!

Album BELIEVE zawiera zbiór wzruszających, osobistych utworów dla duszy. Oprócz kompozycji znanych z pamiętnego koncertu w Katedrze Duomo w Mediolanie, artysta umieścił na nowym wydawnictwie duety z laureatkami nagrody Grammy oraz dotąd niesłyszany utwór Ennio Morricone. Jest duża szansa, że Andrea Bocelli zaśpiewa te nowości 21 sierpnia 2021 roku na koncercie na PGE Narodowym.

Andrea Bocelli - nowa płyta!

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli 13 listopada wydał swój nowy, wyjątkowy album Believe. Wydawnictwo jest uznaniem dla kojącej duszę siły muzyki, a powstał przy współpracy z Sugar/Decca Records.

Ta płyta to kolejne przedsięwzięcie Bocellego po bijącym wszelkie rekordy koncercie „Muzyka Nadziei”, który miał miejsce w Katedrze Duomo w Mediolanie. To wyjątkowe widowisko obejrzało jednocześnie ponad 2,8 miliona osób, dzięki czemu przeszedł on do historii jako największe wydarzenie emitowane na żywo i przyciągnął największą widownię spośród wszystkich koncertów muzyki klasycznej relacjonowanych na żywo na YouTube. W ciągu 24 godzin po zakończeniu koncertu, nagranie odtworzyło ponad 28 milionów słuchaczy z całego świata.

Nowy album zawiera również dwa utwory nagrane w duecie ze śpiewaczką operową Cecilią Bartoli, a także dotychczas niepublikowany utwór nieżyjącego już włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Na płycie znalazła się wzruszająca kompozycja „Gratia Plena”, która zamyka ścieżkę dźwiękową uznanego przez krytyków filmu pt. „Fatima”. Śpiewając w mediolańskiej katedrze Bocelli w wyjątkowy sposób uwieńczył swój koncert solową interpretacją utworu „Amazing Grace”. Umieszczony on został także na płycie, ale swój charakterystyczny wokal wniosła Alison Krauss - jedna z najważniejszych artystek w amerykańskiej tradycji country-bluegrass i 27-krotna laureatka nagrody Grammy. Wokalistka tak komentuje współpracę z Bocellim: - Cóż za wspaniałe doświadczenie! Fantastyczne, znakomite!

Tematyka zgłębiona przez Bocellego i umieszczona na nowym albumie jest mu wyjątkowo bliska. Jak mówi sam artysta:
- Inspiracją do albumu „Believe” są trzy słowa: wiara, nadzieja i miłość. Są to trzy cnoty boskie, zakorzenione w religii chrześcijańskiej, ale niezależnie od przekonań religijnych, są to również trzy wyjątkowe klucze otwierające drzwi do przeznaczenia i przynoszące spełnienie w życiu.

Album Believe, koprodukowany ze Stevenem Mercurio i Haydnem Bendallem, to zbiór podnoszących na duchu utworów, które na przestrzeni lat inspirowały i dawały wsparcie Bocellemu. Poza nagraniami w duetach, do kolekcji trafiła również nowa kompozycja Ennio Morricone, pt. „Inno sussurato” (ang. „Whispered Hymn”). W albumie nie zabraknie również znanych i lubianych utworów, takich jak „Hallelujah” oraz „You’ll Never Walk Alone”.

Na potrzeby Believe, Bocelli skomponował również własną ścieżkę dźwiękową do „Ave Maria” i „Padre Nostro”.
- Nie uważam się za kompozytora, ale jestem muzykiem i czasem w głowie pojawia mi się jakaś melodia w niemalże całkowitej harmonii (...). Muzyka puka do drzwi mojej duszy, a ja przyjmuję ją z radością i uwalniam ją, zapisując na papierze - mówi Bocelli.
Na album trafił również utwór „Mira il tuo popolo” oraz melodie, która przenoszą Bociellego do jego chłopięcych lat i do okresu dorastania w Toskanii. - Stanowią one ścieżkę dźwiękową mojego dzieciństwa – zdradza artysta.

Na Believe znajduje się również jeden z klejnotów muzyki klasycznej – utwór „Fratello sole sorella luna (Dolce è Sentire)”, skomponowany przez Riza Ortolani, który pojawił się wcześniej w filmie Franco Zeffirellego pt. „Brat Słońce, siostra Księżyc”. Kolejna pozycja wzbudzająca zachwyt to „Angele Dei” – niedawno odkryty utwór Pucciniego, w aranżacji Michaela Kaye, zaśpiewany po raz pierwszy przez Bocellego w 2019 roku. „Angele Dei” w oryginale skomponowano bez tekstu, ale na prośbę artysty napisano słowa modlitwy do Anioła Stróża i dodano do utworu.

Utalentowany od dziecka Andrea Bocelli jest dziś jednym z najbardziej popularnych współczesnych wokalistów występujących podczas ważnych wydarzeń międzynarodowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej oraz wyprzedających bilety na własne koncerty dla milionów słuchaczy na całym świecie. Bocelli otrzymał Złotego Globa, siedem Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej w dziedzinie muzyki klasycznej oraz gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław. Jego poprzedni album pt. Si trafił na pierwsze miejsca list przebojów m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Podczas swojej kariery trwającej ponad ćwierć wieku, Bocelli przyciągnął swoim rozpoznawalnym i budzącym emocje głosem miliony fanów na całym świecie. Współpracował też z gronem największych artystów, należą do niego m.in. Luciano Pavarotti, Ariana Grande, Jennifer Lopez, Christina Aguilera, Ed Sheeran, Dua Lipa, Céline Dion, Tony Bennett i z wielu innych

Andrea Bocelli rozumie, że muzyka przynosi ukojenie dla duszy, porusza subtelne niuanse ludzkiej natury bez względu na indywidualne przekonania: - Dobra muzyka niesie ze sobą mocne przesłanie pokoju i harmonii, uczy nas piękna i pomaga otworzyć serce i umysł – przekonuje artysta.

Włoski tenor wystąpi w Polsce w przyszłym roku na najbardziej reprezentacyjnej arenie w naszym kraju – PGE Narodowym. Będzie to jego pierwszy koncert w tym miejscu. Wszystko wskazuje też na to, że usłyszymy któryś z utworów umieszczonych na nowej płycie, zatem wydarzenie zapowiada się imponująco. Koncert odbędzie się 21 sierpnia 2021 roku, a wejściówki można kupić na bilety.imprezyprestige.com.


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic