Polecamy

Gwiazdy na premierze filmu "Pani z przedszkola" z muzyką Michała Woźniaka!

8 grudnia w krakowskim kinie Kijów.Centrum odbyła się uroczysta premiera najnowszego filmu Marcina Krzyształowicza Pani z przedszkola. Na czerwonym dywanie gościliśmy twórców filmu, m.in.: Marcina Krzyształowicza (scenariusz i reżyseria), Marka Zawieruchę (scenografia), Michała Woźniaka (muzyka), Piotra Domaradzkiego i Barbarę Domaradzką (dźwięk), Małgorzatę Jurczak i Krzysztofa Grędzińskiego (producenci) oraz największe gwiazdy polskiego kina Adama Woronowicza i Mariana Dziędziela.

Marcin Krzyształowicz tym razem postanowił spróbować swoich sił w całkowicie odmiennym gatunku filmowym – komedii. Inspiracją do napisania scenariusza Pani z przedszkola, którego jest autorem, stały się osobiste doświadczenia reżysera z czasów, gdy odprowadzał do przedszkola swoje córki: Codziennie zastanawiałem się, gdzie ja właściwie jestem, tam dzieje się tyle zaskakujących zdarzeń. Dlatego postanowiłem wziąć na warsztat właśnie przedszkole. Każdy reżyser marzy, aby skorzystać z cudzego dobrego tekstu, ale wszyscy wiemy, że ze scenariuszami nie jest najlepiej i w związku z tym musiało wystarczyć mi moje własne towarzystwo. – komentuje z uśmiechem.


Sześć miesięcy pracy nad scenariuszem Pani z przedszkola Marcin Krzyształowicz wspomina jako bardzo ciekawy okres – z jednej strony był to czas odreagowania dramatyzmu Obławy, a z drugiej próba odnalezienie się w innej – komediowej – konwencji, co okazało się być niezwykle odświeżającym doświadczeniem. - Komedia wymaga zupełnie innego charakteru pracy od całej ekipy – poczynając od aktorów, poprzez zdjęcia, kostiumy, scenografię. Wszystko służy opowieści, której głównym zadaniem jest wywołanie u widowni śmiechu. Uważam, że właśnie śmiech jest lekarstwem na naszą przeszłość. Na wszystkie problemy z nią związane najlepszy jest dystans, ironia, przymrużenie oka, a czasem po prostu zdrowy, solidny śmiech. – wyjaśnia Krzyształowicz.

Akcja Pani z przedszkola rozgrywa się w latach 70. ubiegłego wieku, w okresie PRL, ale twórcy postanowili zabawić się nieco tą epoką i sprawić, aby wreszcie przestała się ona kojarzyć z szarością i nudą.

Historia Pani z przedszkola rozgrywa się w kilku planach czasowych – część akcji dzieje się współcześnie, po czym następuje cofnięcie do czasów dzieciństwa głównego bohatera. To było nieodzowne, aby pokazać wszystko w sposób dosłowny, aby tę przeszłość przywołać nie tylko słowem, ale również obrazem i pokazać jak było naprawdę. A było barwnie, wesoło i różnorodnie emocjonalnie w dzieciństwie mojego bohatera, przede wszystkim za sprawą wyjątkowo oryginalnych rodziców, przy których stworzeniu pomogła mi para znakomitych aktorów – Agata Kulesza i Adam Woronowicz. – mówi Marcin Krzyształowicz.

W przynoszącej masę zabawy i najbardziej zakręconą rodzinę w historii polskiej komedii produkcji Kuleszę i Woronowicza wspierają m.in.: Krystyna Janda, Marian Dziędziel, Łukasz Simlat, Maja Bohosiewicz i nagrodzona Złotymi Lwami Karolina Gruszka w roli seksownej i tajemniczej pani z przedszkola.

Najnowsze dzieło laureata wielu prestiżowych nagród, w tym Krakowskiej Nagrody Filmowej na zeszłorocznym festiwalu Off Plus Camera za film Obława, trafi na ekrany kin w całej Polsce już 25 grudnia.

Przypominamy, że koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a zdjęcia powstawały w Krakowie we współpracy z Krakow Film Commission. Produkcja jest beneficjentem V Konkursu na Wspierania Produkcji Filmowej organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.


 • 00:36 Piotr Czajkowski IV Symfonia f-moll op.36 (2)
 • 00:46 Johann Gottlieb Janitsch Quadro sonata in B-flat major for traverso, oboe, viola and b.c, op.VI (3)
 • 00:51 Bartłomiej Gliniak temat z filmu Enen
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 321, Sunday, 31 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic