Koncert pt. „Muzyka Jana Sebastiana Bacha na warszawskiej Woli”

10 czerwca 2018 r., godz. 18.15
(po zakończeniu Mszy św.)
Kościół parafialny pw. św. Karola Boromeusza, ul. Powązkowska 14, Warszawa


W programie:
Suita orkiestrowa h-moll nr 2, BWV 1067
„Jesu, meine Freude", BWV 227

Wykonawcy:

FURIBONDO - kameralny zespół muzyki dawnej
Chór Kameralny „In Laetitia”
Paweł Kucharczyk – pozytyw
Barbara Kucharczyk – dyrygent

Organizator: Stowarzyszenie „In Laetitia”


Motet "Jesu, meine Freude" ("Jezu, ma radości") jest jednym z najsłynniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha. Zarazem jest niezwykle trudny dla wykonawców i dlatego niezbyt często można go usłyszeć. Utwór wykonywany jest przez chór pięciogłosowy SSATB zwykle z towarzyszeniem pozytywu (czyli przenośnych organów). Na tekst utworu składa się chorał "Jesu, meine freude" oraz fragment biblijnego Listu do Rzymian (Rz 8, 1-2, 9-11).

Suita orkiestrowa h-moll nr 2, BWV 1067 została skomponowana na flet prosty, dwoje skrzypiec, altówkę oraz basso continuo. Utwór składa się z siedmiu części, a jedną z nich jest "Polonaise" (stylizacja lodowej polskiej melodii "Wezmę ja kontusz"). Jan Sebastian Bach otrzymał tytuł nadwornego kompozytora polskiego króla Augusta II Sasa.

Informacja o wykonawcach:
Chór Kameralny „In Laetitia” istnieje od lutego 2016 r. a od listopada 2016 r. działa pod opieką Stowarzyszenia „In Laetitia”. Zadebiutował 13 marca 2016 r. Śpiewał kilkukrotnie w czasie mszy w warszawskich kościołach: pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach, w Archikatedrze Warszawskiej w Kościele Seminaryjnym oraz kościele pw. św. Krzyża podczas mszy radiowych transmitowanych przez PR1. Chór tworzą warszawiacy, którzy pragną realizować swoje pasje muzyczne. Funkcjonowanie chóru jest głównie finansowane ze składek i darowizn jego członków i sympatyków, oraz sporadycznie z dotacji. W repertuarze chóru są utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Benjamina Brittena, Kurta Bikkembergsa, Mariana Sawy, Stanisława Szczycińskiego, Stanisława Moryty, Ola Gjeilo, Jacquesa Arcadelta, Jana Maklakiewicza, Igora Strawińskiego, Jana Maklakiewicza czy Józefa Świdra.

Barbara Kucharczyk – dyrygent; urodzona w 1989 r. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na kierunku dyrygentura chóralna oraz PSM II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie śpiewu solowego. Od 2011 r. korepetytor emisji głosu w Grodziskim Chórze "Bogorya". W 2013 r. prowadziła Zespół Wokalny "Pro Anima", z którym zdobyła I miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, od 2013 r. dyrygentka Chóru "Anthemis", z którym zdobyła II miejsce na XVII Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Pruszkowie. Od 2016 r. dyrygentka Chóru Kameralnego "In Laetitia".

Paweł Kucharczyk - organista - urodził się w 1990 roku. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie organów Wojciecha Bednarskiego oraz wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie organów prof. Józefa Serafina i dra. hab. Jarosława Wróblewskiego. Obecnie studiuje śpiew solowy w klasie prof. Jerzego Knetiga na wydziale wokalno-aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Swoje umiejętności z zakresu gry na organach doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: G. Boveta, G. Gnanna, L. Ghielmiego, W. Zerera, M. Schmedinga. Ponadto w 2010 roku brał udział w kursie interpretacji włoskiej muzyki organowej, prowadzonym przez M. Croese, odbywającym się przy zabytkowych organach regionu Liguria. Od trzynastego roku życia gra w kościele, pełniąc funkcję organisty. W latach 2010-2013 pełnił obowiązki organisty Kościoła Seminaryjnego w Warszawie. Od 2013 r. pełni funkcję organisty w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie-Włochach. Od 2017 r. współpracuje z Chórem Kameralnym "In Laetitia".

FURIBONDO to kameralny zespół muzyki dawnej, którego trzon stanowią: Agnieszka Kowalska – flet, Ewa Kierszys – I skrzypce, Maria Grochowalska – II skrzypce, Elżbieta Piasecka – altówka / mezzosopran, Maciej Kubera – wiolonczela oraz Tomasz Grochowalski – kontrabas. Zespół w obecnym składzie istnieje od 2013 r. i regularnie koncertuje zarówno w swojej głównej siedzibie (PZN w Warszawie), jak i na imprezach zamkniętych, prezentując repertuar barokowy i klasyczny. Na koncertach można usłyszeć utwory kompozytorów takich, jak J.S. Bach, G.F. Haendel, G. Ph. Telemann, M. Blavet, W.A. Mozart, J. Haydn i wielu innych mistrzów epoki.

Skład zespołu FURIBONDO
Agnieszka Kowalska – flet. Z wykształcenia, umiłowania i w działalności zawodowej artystka zawieszona między gatunkami muzycznymi, od muzyki dawnej, po szeroko rozumianą muzykę rozrywkową. Absolwentka wydziału instrumentalnego i wokalnego PSM II st. w Warszawie. Flecistka i wokalistka specjalizująca się zarówno w śpiewie klasycznym, jak i jazzie. Założycielka i liderka składu jazzowego Sugar Jazz, dyrygentka Formacji Tango Para Todos, trener wokalny, muzyk sesyjny.
Maria Grochowalska – skrzypce. Skrzypaczka orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie, Formacji Tango Para Todos i zespołu Furibondo, współpracująca z orkiestrami polskimi i zagranicznymi. Nauczyciel klasy skrzypiec.
Ewa Kierszys – skrzypce. Skrzypaczka. Absolwentka filologii romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczka warszawska. Współpracowała z zespołem I Musici Cantanti, a obecnie koncertuje z zespołem Furibondo.
Elżbieta Piasecka – altówka. Inicjatorka i założycielka zespołu muzyki dawnej Furibondo. Altowiolistka, skrzypaczka, wokalistka.  Śpiewaczka chóru Opery Narodowej w Warszawie, zespołu muzyki cerkiewnej przy Operze Kameralnej w Warszawie. Współpracowała z warszawskimi teatrami Komedia, Powszechnym, Małym, Limen. Członek Formacji Tango Para Todos.
Maciej Kubera – wiolonczela. Wiolonczelista, reżyser dźwięku, kompozytor i ilustrator muzyczny Teatru Polskiego Radia. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Warszawie, w klasie wiolonczeli, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Reżyserii Dźwięku oraz Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Realizator akustyczny powieści radiowej „Matysiakowie”.

Więcej informacji: www.InLaetitia.pl



Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic