ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Wino bezalkoholowe – podpowiadamy, które wybrać!

Są różne powody, dla których możesz nie pić alkoholu. Z przekonań, względów zdrowotnych, bo jesteś kierowcą, młodą mamą… Możesz rezygnować z alkoholu, ale czy musisz rezygnować ze smaku? Prze-cież nie ma nic złego w tym, by tęsknić za smakiem wina. Zwłaszcza, że poszczególne gatunki oferują tyle różnorodnych wrażeń. My na ten problem mamy rozwiązanie: wino bezalkoholowe! Co to takiego? Czy faktycznie można się nim raczyć bez żadnych konsekwencji? Gdzie kupić wino bezalkoholowe? I wreszcie: które wybrać, gdy chcesz spróbować go po raz pierwszy?

Wina bezalkoholowe – co to takiego?

Wino bezalkoholowe to klasyczne wino pozbawione alkoholu w procesie dealkoholizacji. Nie jest to więc zwykły sok czy napój, jak chcieliby sceptycy. Wino bezalkoholowe zawiera wszystkie składniki, za które kochamy każde wino: taniny, garbniki, polifenole, antocyjany i właściwy konkretnemu gatunkowi stosunek kwasów i cukru. W winie bezalkoholowym odnajdziesz więc nie tylko charakterystyczny smak i złożony bukiet aromatów, ale też mnóstwo prozdrowotnych składników, które dbają m.in. o serce. To dlatego, że dealkoholizacja nie wpływa negatywnie na skład wina.

Jak przebiega proces dealkoholizacji? Najprostszym sposobem jest podgrzanie wina do temperatury ok. 30 st. C (pożądana jest nieco niższa temperatura, by nie pozbawiać wina cennych składników). Odbywa się to w ściśle określonych warunkach – w próżni, w niskim ciśnieniu. Innym sposobem jest destylacja metodą wirujących stożków. Wino poddaje się działaniu siły odśrodkowej, a cząsteczki alkoholu zostają wypierane na zewnątrz.

Ile procent ma wino bezalkoholowe?

Odpowiedź wydaje się oczywista – skoro wino jest bezalkoholowe, to na pewno 0 procent! W rzeczywistości jednak wcale nie musi tak być. Zgodnie z prawem winem bezalkoholowym można nazwać także wino z zawartością alkoholu do 0,5 procenta. Czy to oznacza, że producenci nas oszukują? Nie! Całkowite usunięcie alkoholu z wina jest bowiem bardzo trudne, stąd w wielu trunkach są jego nieduże pozostałości. Poza tym 0,5 procenta to tak naprawdę śladowe ilości, które organizm na bieżąco metabolizuje. Alkohol w podobnym stężeniu znajduje się także w innych ogólnodostępnych produktach spożywczych, jak kefir czy chleb na zakwasie, których przecież nie obawiamy się jeść. Jeśli jednak nie odpowiadają Ci nawet śladowe ilości alkoholu, szukaj w sklepach wina z oznaczeniem 0,0%.

Wino bezalkoholowe – gdzie kupić?

O ile klasyczne wina dostępne są niemal w każdym, także ogólnospożywczym sklepie, to już z winami bezalkoholowymi nie jest tak łatwo. Wino bezalkoholowe zyskuje popularność, jednak wciąż najłatwiej kupić je w specjalistycznym sklepie z alkoholami albo większym markecie. A i tak nie możesz mieć pewności, że akurat znajdziesz je na półce. Gdzie zatem kupić wino bezalkoholowe? Świetnym rozwiązaniem jest serwis WinnicaLidla.pl. Możesz tu spokojnie zapoznać się z ofertą, rodzajami i smakami wina, zarezerwować wybrane pozycje, a następnie odebrać je stacjonarnie w wybranym Lidlu.

Wino bezalkoholowe – cena

Cena zależy od tego, jaką metodą wino zostało pozbawione alkoholu. Metoda destylacji próżniowej jest tańsza, więc wina bezalkoholowe uzyskane w ten sposób kosztują 20-30 zł. Za wino, które przeszło destylację metodą wirujących stożków, trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej. Czy opłaca się inwestować w droższe wina bezalkoholowe? Tak, jeśli zależy Ci na winie nawet bez śladowych ilości alkoholu – metoda odwirowywania jest w tym względzie skuteczniejsza.

Wino bezalkoholowe – jakie wybrać?

Wino musujące bezalkoholowe – niech żyje solenizant!

Toast na cześć solenizanta i ta niezręczna sytuacja, gdy niektórzy goście odmawiają sięgnięcia po swój kieliszek? Nigdy więcej! Organizując jakiekolwiek przyjęcie z toastami, obok klasycznego wina musującego zaserwuj wino musujące bezalkoholowe. Bąbelki każdego wprawią w doskonały nastrój, z alkoholem czy bez niego! Do toastów doskonały będzie musujący Chardonnay. Na doskonałe otwarcie spotkania!

Białe wino bezalkoholowe wytrawne – na wczesny wieczór

Jako że wina białe podajemy przed czerwonymi, na początkową część spotkania, zaraz po toaście, możesz podać gościom wino białe. Wytrawne i lekkie wino pasuje bowiem do przystawek i przekąsek. Postaw na Chardonnay albo Rieslinga.

Wino czerwone bezalkoholowe – do dań głównych

Wieczór intensywnie się rozwija, a na stole pojawiają się prawdziwe gwiazdy – dania główne. Do złożonych potraw mięsnych podaj wino bezalkoholowe czerwone. Cabernet Sauvignon sprawdzi się idealnie. Na jego bazie możesz też przygotować wino grzane bezalkoholowe! To pozycja, która musi się pojawić w menu podczas spotkań w długie zimowe wieczory.

Deser – białe wino bezalkoholowe czy wino czerwone?

A po kolacji? Gdy goście sięgają po deser, w ich kieliszkach może pozostać wino czerwone. Wino bezalkoholowe półsłodkie najlepsze będzie do średnio ciężkich deserów. Wino bezalkoholowe słodkie nadaje się raczej do intensywnych deserów z ciemną czekoladą i pierników. Jeśli podajesz lżejsze desery, z jasnym kremem, bitą śmietaną, owocami czy bezą, najlepsze będzie wino białe.

Oferta bezalkoholowych win jest naprawdę szeroka – możesz wybierać zarówno spośród win różnych kolorów, jak i o różnym stopniu słodkości. Które więc kupić na pierwszą degustację? Przynajmniej dwa, dla porównania, jedno białe i jedno czerwone. Możesz śmiało sięgać po wina wytrawne (nawet jeśli wolisz słodsze warianty), bo dealkoholizacja łagodzi ich smak. Mamy nadzieję, że wina bez alkoholu przypadną Ci do gustu i dadzą wiele przyjemności z picia!

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic