Festiwal seriali powróci w listopadzie do Warszawy

BNP Paribas Warsaw SerialCon, festiwal reklamowany jako największe w Polsce wydarzenie poświęcone sztuce seriali, powróci do Warszawy w dniach 26-30 listopada. II edycja imprezy obfitować będzie w różnorodne sekcje tematyczne, pokazy specjalne i spotkania z gwiazdami. Kluczowym punktem pozostaje Konkurs Główny, w którym polskie produkcje powalczą m.in. o tytuł Najlepszego Serialu 2025 roku.

Festiwal seriali powróci w listopadzie do Warszawy

I tym razem dzięki współpracy z największymi serwisami streamingowymi uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w przedpremierowych pokazach nowych tytułów i jako pierwsi w Polsce je zobaczyć. 

Tak jak w ubiegłym roku, festiwal zorganizuje spotkania ze światowymi i polskimi gwiazdami. W 2024 r. gościem imprezy był m.in. Jared Harris, aktor znany ze swoich ról w „Mad Menie”, „Czarnobylu”, „The Crown”.

Festiwal uhonoruje najlepsze rodzime produkcje, które powalczą m.in. o tytuł Najlepszego Serialu 2025 roku. Nagrody przyznawane są przez niezależne, międzynarodowe jury. W 2024 triumfowała „Infamia” od Netfliksa, opowieść o Romce marzącej o karierze raperki. 

Ważną częścią festiwalu będzie także 3-dniowe wydarzenie SerialCon Pro Industry, skierowane do przedstawicieli branży filmowej, podczas którego odbędzie się wiele warsztatów, paneli i dyskusji.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, SerialCon to ważna przestrzeń do dyskusji. „W kontekście nieustannie rosnącej popularności seriali, które stały się stałym elementem życia codziennego, BNP Paribas Warsaw SerialCon dąży do uchwycenia i analizy tego zjawiska. Seriale to dziś nie tylko rozrywka i relaks” – podkreśla w komunikacie prasowym Magdalena Sroka, dyrektorka kreatywna BNP Paribas Warsaw SerialCon. 

„To także soczewka, w której skupiają się lęki i niepokoje społeczne. Festiwal ma na celu sprowokowanie pogłębionej rozmowy o ich roli, odzwierciedlanej również w dynamicznym rozwoju fandomów i przenikaniu serialowej estetyki do rzeczywistości pozaekranowej” – dodała Sroka.

Pokazy i wydarzenia towarzyszące odbędą się w warszawskiej Kinotece. (PAP Life)