Poznaj zalety i wady materacy z lateksu. Dla kogo takie materace będą odpowiednie?

Rozważasz wybór materaca wykonanego z lateksu? Sprawdzamy jego wady i zalety oraz podpowiadamy, dla kogo będzie to najlepszy możliwy wybór! Materace lateksowe - czym są i jakie są ich rodzaje?

Materace lateksowe w swoim wkładzie posiadają przynajmniej jedną warstwę lateksu - naturalnego ekomateriału, znanego ze swoich właściwości hipoalergicznych i wytrzymałości. Ze względu na swoje cechy lateks jest świetnym wypełnieniem podłoża do snu: nadaje mu sprężystości, gwarantuje wysoką odporność na różnego rodzaju odkształcenia.

Wybierając materac lateksowy, warto zwrócić uwagę na zawartość naturalnego mleczka kauczukowego. Im jest go więcej, tym wyższa trwałość całego materaca.

Rodzaje materacy lateksowych

Materace swoją nazwę biorą od głównego materiału wykorzystanego we wkładzie - jednak nie musi on być jedynym. Jeśli chodzi o materace lateksowe, możemy wyróżnić te stricte lateksowe, lateksowo-piankowe oraz lateksowo-sprężynowe.

W przypadku materacy lateksowych z pianką otrzymujemy dodatkowe zalety, charakterystyczne dla danego typu piany. Najczęściej wykorzystywane są pianki wysoko- i termoelastyczne, które zwiększają możliwości materaca w kontekście dopasowywania się do wszelkich krzywizn ciała. Natomiast materac lateksowo-sprężynowy charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową.

Materace różnią się także między sobą twardością (H1, H2, H3, H4) oraz wymiarami. Warto rozważyć te kwestie przed zakupem, chociaż np. materac 140x200 cm sprawdzi się zarówno dla singli, jak i dla par.

Zalety i wady materacy lateksowych

Wyjątkowość materacy lateksowych wynika w głównej mierze z cech samego materiału oraz jego struktury. Wewnątrz materaca znajdują się płyty perforowane, pełne drobnych dziurek. Dzięki temu powietrze bez problemu może przemieszczać się w każdą stronę - taka cyrkulacja to gwarancja, że zachowana zostanie wysoka higiena snu. Z jednej strony ciało śpiącej osoby ma stały dostęp do tlenu, z drugiej odprowadzana jest gromadząca się w czasie snu wilgoć. Ponadto przewiewność materaca obniża ryzyko gromadzenia się w nim roztoczy czy kurzu. Sam lateks ma silne właściwości hipoalergiczne, więc i materac jest odporny na wszelkie grzyby czy pleśnie. Wszystko to sprawia, że jest to idealne podłoże do snu dla alergików! Z tych samych powodów (wysoka higiena snu) lateks jest też świetnym materiałem na materacyk do łóżeczka dziecka.

Pianka lateksowa jest miękka, sprężysta i elastyczna, dzięki czemu materac z niej wykonany jest po prostu wygodny. Dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika, oferując mu optymalne wsparcie sylwetki w czasie snu. Z tego powodu jest również zdrowy dla Twojego kręgosłupa, przez co materac rehabilitacyjny z lateksu będzie dobrym wyborem dla osób, które miewają bóle pleców lub karku.

Materac z lateksu nie rezonuje, nie faluje i nie skrzypi - sprawdzi się więc w przypadku, gdy nie sypiamy sami, lecz w parze z inną osobą. Dodatkową zaletą tego typu materacy jest ich ponadstandardowa wytrzymałość i trwałość, dlatego możesz mieć pewność, że posłuży Ci przez długie lata.

Oczywiście materace z lateksu mają też swoje minusy, chociaż jest ich naprawdę niewiele. Niektórym przeszkadza specyficzny zapach, jaki wydziela lateks - ten jednak stosunkowo szybko zanika. Inną wadą materacy lateksowych jest ich cena. W porównaniu do innych materacy piankowych, są drogie. Kompromisowym rozwiązaniem jest jednak wybór materaca z jedną warstwą lateksu!

*****

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.

 Artykuł Sponsorowany

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic