ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Od słowa do słowa

Słuchaj już w poniedziałek od 14:00
Zaprasza Katarzyna Hnat

„Od słowa do słowa” – magazyn literacko-naukowy, pełen ciekawostek, informacji i rozmów o słowach i języku, nowościach wydawniczych, książkach rozwojowych, wydarzeniach, ludziach i miejscach, które warto odwiedzić. W każdy poniedziałek od 14:00 do 18:00 zaprasza Katarzyna Hnat.

 

"Oczy Mony" - rozmowa z Thomasem Schlesserem.

„Oczy mony”, której autorem jest Thomas Schlesser, to z jednej strony powieść o inicjacji w sztukę i życie poprzez zacieśnianie więzi rodzinnych i odkrywanie rodzinnych tajemnic, zaś z drugiej mistrzowska synteza pięciu wieków historii sztuki. Mamy tu 10-letnią dziewczynkę, o imieniu Mona, która traci wzrok. I mamy jej dziadka, który w sprytny sposób, przy pomocy kontakt ze sztuką, chcę ją nauczyć życia i opowiedzieć o pięknie. Ta książka, choć jest debiutem powieściowym pisarza, to już stała się międzynarodowym fenomenem, który tłumaczony jest na 30 języków. Jak powstała, co było jej celem i w jaki sposób przeprowadza nas przez opowieść o 52 wybitnych działach sztuki, z trzech paryskich muzeów - o tym opowiedział w rozmowie z Katarzyną Hnat autor powieści Thomas Schlesser.

Rozmowę tłumaczy Agnieszka Rasińska-Bóbr.

 

posłuchaj "Oczy Mony" - rozmowa z Thomasem Schlesserem

 

"Przy stoliku w Czytelniku" - rozmowa z Jarosławem Molendą.

Największe nazwiska literacko-artystycznej elity PRL-u przez lata spotykały się w jednej z najbardziej literackich kawiarni tamtych czasów, chodzi o kawiarnię „Czytelnik” w Warszawie. Kto tam przychodził, o czym dyskutowano, kto ich podsłuchiwał i jakie wydawnicze decyzje tam zapadały? O tym możemy przeczytać w najnowszej książce Jarosława Molendy, pt.: „Przy stoliku w czytelniku”.  A kiedy to się zaczęło i kto rozpoczął  tworzenie tej kawiarnianej społeczności, o tym opowiada autor książki, pisarz, dziennikarz i podróżnik - Jarosław Molenda.

posłuchaj Jarosław Molenda_Przy stoliku w Czytelniku

 

FESTIWAL LITERATURY DZIECIĘCEJ W RABCE-ZDROJU - rozmowa z organizatorką wydarzenia Iwoną Haberny

Zbliża się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce -Zdroju. W tym roku wydarzenie odbędzie pod hasłem: "Marzenia zmieniają świat". Jaki jest program, co się będzie działo, jak wziąć udział w festiwalu i dlaczego warto już rezerwować sobie miejsca w Rabce-Zdroju, o tym w rozmowie z Katarzyną Hnat opowiada organizatorka Festiwalu Iwona Haberny.

posłuchaj Iwona Haberny_zaproszenie na Rabka Festiwal 2024

"Nieobliczalna" - książka Magdy Stachuli doczekała się ekranizacji.

Jest książka i będzie film. Rozmawiamy dziś z Magdą Stachulą - autorką thrillerów i powieści sensacyjnych, uznawaną jest za pierwszą polską twórczynię w nurcie domestic noir, której najnowsza książka zatytułowana „Nieobliczalna” doczekała się ekranizacji. Film pod tym samym tytułem, w gwiazdorskiej obsadzie z Agnieszką Grochowską, Magdaleną Cielecką, Julią Wieniawą, Pawłem Małaszyńskim czy Andrzejem Sewerynem w głównych rolach, wyreżyserował Piotr Trzaskalski, a będzie można go zobaczyć już od 17 maja na jednej z platform streamingach wideo. Czy wyobrażenia pisarki zbiegły się z wizją reżysera i jak doszło do zekranizowania tej książki? O tym w rozmowie Katarzyny Hnat z Magdą Stachulą.

posłuchaj Książka "Nieobliczalna" Magdy Stachuli doczekała się ekranizacji.

 

"Nadbagaż, czyli opowieści podróżne" - rozmowa z Michałem Rusinkiem

Jeśli szukacie przyjaznego i pełnego humoru towarzysza podróży, to taką rolę może spełnić najnowsza książka Michała Rusinka pt: „Nadbagaż, czyli opowieści podróżne”. To zbiór anegdot i i wspomnień autora z różnych podróży i wyjazdów, opowiedzianych z dystansem i humorem. Znajdziemy w nich opowieści z czasów dzieciństwa, młodości oraz dorosłego życia pisarza, a w śród nich anegdoty m.in.: o tym jak doszło do spotkania z Woody Allenem, dlaczego nie doszło do spotkania z Depeche Mode, czy jakie przygody spotykały autora, kiedy towarzyszył w podróżach Wisławie Szymborskiej. A skąd pomysł na takie opowieści? O to Michała Rusinka pytała Katarzyna Hnat.

posłuchaj Nadbagaż, czyli opowieści podróżne- Michal Rusinek

 

"Kontusz. Z dziejów polskiego ubioru narodowego" - rozmowa z autorkami książki dr Beatą Biedrońską-Słotą oraz dr Marią Molendą.

O historii polskiego stroju narodowego możemy się sporo dowiedzieć z książki "Kontusz. Z dziejów polskiego ubioru narodowego" o którym opowiadają autorki publikacji, historyczki sztuki i kostiumografki dr Beata Biedrońska- Słota oraz dr Maria Molenda. Publikacja ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego i jest pierwszą tego typu próbą syntetycznego opisania kontusza, jako symbolu polskiej kultury, któremu to opisowi  towarzyszy bogaty zestaw ilustracji. Jak ta publikacja powstała, co było jej założeniem, ale też oczywiście jaka jest historia kontusza, jakie anegdoty związane z kontuszem krążą wśród znawców i co warto na ten temat wiedzieć - o tym w rozmowie Katarzyny Hnat z autorkami książki Beatą Biedrońską-Słotą i Marią Molendą.

posłuchaj Kontusz. Z dziejow polskiego ubioru narodowego.

"Księgi nieczyste" - rozmowa z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz Jakubem Baranem.

”Księgi nieczyste” – to jest rozmowa miedzy dwoma kompozytorami i muzykami: Zygmuntem Koniecznym i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, o sztuce, muzyce, artystach, są tam anegdoty i nieznane historie, a wszystko podane lekko i żartobliwie. Przyglądamy się temu z perspektywy rozmów kawiarnianych, miedzy  dwoma krakowskim kompozytorami, którzy opowiadają o różnych zdarzeniach i historiach z ich życia. Czytając tę książkę można się poczuć jakbyśmy przysłuchiwali się takiej właśnie rozmowie. A uczestniczył w nich, zebrał, opracował i zredagował Jakub Baran.

O tym jak ta książka powstawała i co w niej znajdziemy Katarzyna Hnat rozmawiała z Janem Kantym Pawluśkiewiczem - jednym ze współautorów rozmów, oraz Jakubem Baranem, który odpowiada za ostateczny kształt tekstu. 

posłuchaj Jan Kanty Pawluskiewicz

posłuchaj Jakub Baran

 

 

 

 

 

"Bratny. Hamlet rozstrzelany" - rozmowa z Emilem Maratem o biografii Romana Bratnego.

„Bratny. Hamlet rozstrzelany”- to najnowsza biografia Romana Bratnego, której autorem jest Emil Marat  – dziennikarz i pisarz, autor powieści i książek historycznych. W tej biografii Marat przeprowadza czytelników przez życiowe ewolucje pisarza, autor słynnych „Kolumbów”, pokazuje, skąd wywiódł się ten najpoczytniejszy polski pisarz czterdziestu powojennych lat i co z jego twórczości pozostało do dzisiaj. A jaka ta twórczość jest?  O tym Emil Marat opowiedział w rozmowie z Katarzyną Hnat

posłuchaj Bratny. Hamlet rozstrzelany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszono nominacje do Nagrody im Ferdynanda Wspaniałego - rozmowa z członkinią konkursowego jury Joanną Olech

Fundacja Burza Mózgów, która jest organizatorem Festiwalu Literatury dla dzieci w Krakowie - ogłosiła nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego, za najlepszą książkę dla dzieci wydaną w 2023 roku. Finał tego konkursu i ogłoszenie zwycięzców dopiero jesienią, ale już teraz - mamy dostęp do 12 tytułów, które wybrało konkursowe jury i opublikowało na stronie wydarzenia. Nagrodę, której patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznaje jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Georgina Gryboś-Szczepanik oraz członków rady programowej Festiwalu – Szymona Kloskę i Łukasza Dębskiego.

Co to za książki i jakich autorów, o tym Katarzynie Hnat opowiedziała Joanna Olech – graficzka, autorka książek dla dzieci i znawczyni dziecięcej literatury, oraz członkini konkursowego jury.

posłuchaj Nominacje do nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

 

 

 

"Dzień wyzwolenia" Georg Saunders - rozmowa na temat książki z krytyczną literacką Justyną Sobolewską

Wywrotne, zabawne i wytrącające nas ze znanych schematów - są opowiadania Georga Saundersa w najnowszej jego książce pt.: „Dzień wyzwolenia”. Bohaterowie opowiadań - jednego z najoryginalniejszych amerykańskich pisarzy i mistrza krótkiej formy - są testowani na wszelkie możliwe sposoby przez okrutną rzeczywistość, co powoduje, że stają się bliscy czytelnikowi, a ich historie uniwersalne. Jaka jeszcze jest ta literatura i czego możemy doświadczyć czytając te historie? – o tym Katarzyna Hnat rozmawiała z krytyczką literacką, pisarką i dziennikarką Justyna Sobolewska.

 

posłuchaj Georg Saunders rozmowa z Joanna Olech

 

"Wspomnienia o Chopinie"

Pamiętniki, listy, dzienniki i relacje – to dzięki nim dziś wiemy znacznie więcej o ludziach, których życie i twórczość wciąż nas zachwyca, inspiruje czy zachęca do sięgania po więcej. Tak też jest w przypadku publikacji pt.: „Wspomnienia o Chopinie” , dzięki której możemy poznać jeszcze lepiej Fryderyka Chopina, zwłaszcza od strony prywatnej.  W publikacji znalazło się 48 tekstów, napisanych przez członków rodziny, przyjaciół, znajomych czy uczennic Chopina, a wśród nich relacje takich osób jak:  Oskar Kolberg, Teofil Lenartowicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Maria Walewska czy Władysław Mickiewicz – syn Adama Mickiewicza. Książka ukazała się nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, a opracowaniem listów zajął się Piotr Mysłakowski. Jakiego Chopina odkryjemy jeszcze w tych wspomnieniach? – o tym w rozmowie Katarzyny Hnat z Piotrem Mysłakowskim.

posłuchaj "Wspomnienia o Chopinie" - rozmowa z Piotrem Mysłakowskim

„Mgła” – najnowsza powieść Anny Brzezińskiej.

„Mgła” – to najnowsza powieść cenionej pisarki i historyczki Anny Brzezińskiej, autorki słynnych „Córek z Wawelu”, która tym razem próbuje pokazać nam świat sprzed wieków, który funkcjonował bardziej w sferze opowieści mówionej, nie zapisanej, to świat czarów, smoków i legend, ale opowiedziany z perspektywy zwykłych ludzi, których rzeczywistość chyli się już ku upadkowi. Natomiast w świecie, który dzieje się w miasteczku Città di Sant’Angelo nie ma już cudów i magii, są tylko powidoki, a w rzeczywistość wysokich mitów wkracza zbuntowany plebs. Nastały paskudne czasy, kiedy nawet dzieci już wiedzą, że nie każdy kołodziej zostanie księciem, a piękne legendy mają też potężny ładunek destrukcji. Choć opowieść ta sięga do starych dziejów, to znajdziemy w niej wiele z naszej współczesności. Do jakich źródeł dotarła autorka książki, jakie wątki historyczne pokazała, ale też czego uczy nas historia i jak wiele tamten świat ma wspólnego z tym dzisiejszym? O tym w rozmowie Katarzyny Hnat z Anną Brzezińską, autorką powieści „Mgła”. 

posłuchaj „Mgła” – najnowsza powieść Anny Brzezińskiej.

 

 

Ewelina Wyspiańska –Trojniarz, autorka książki „Rytuał krwi” opowiada o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w tworzeniu ilustracji do książek oraz pasji do „cosplay”.

Jak sztuczna inteligencja może pomóc w tworzeniu ilustracji do książek, oraz jak pisanie książek może pomóc w poradzeniu sobie z wypaleniem zawodowym, a także czym jest „cosplay” i jak gry komputerowe mogą inspirować do tworzenia powieści? O tym z Eweliną Wyspiańską –Trojniarz, autorką pierwszej części Trylogii pt:” Rytuał krwi”, rozmawiała Katarzyna Hnat. A książka „Rytuał krwi” to nie tylko fantastyka, to powieść oczarowująca przygodami, zapraszająca do mrocznego świata, gdzie zemsta jest tylko jednym z motywów. To także historia o przebudzeniu, przyjaźni, poszukiwaniu własnej tożsamości i walce o równość kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn.  Autorka, bazując na znanych strukturach gatunkowych i czerpiąc z filmów fantasty, tworzy swój własny, unikalny świat pełen autentycznych bohaterów. Wprowadza  też pewną nowość, bowiem grafiki jakie znalazły się w książce „Rytuał krwi” powstały przy wykorzystaniu sztucznej inteligenci oraz generatora AI. Jaki jest tego efekt? O tym w rozmowie z Eweliną Wyspiańską-Trojniarz.

posłuchaj Ewelina Wyspiańska -Trojniarz o książce "Rytuał krwi".

 

 

XV Dni Komedii dell Arte w Krakowie

Spektakle komediowe, pokazy przedpremierowe i premierowe, warsztaty i wystawa – to wszystko czeka nas w dniach od 22 lutego do 3 marca 2024 w ramach XV Dni Komedii dell’Arte w Krakowie. Trupa Komedianty przygotowała premierowy spektakl pt.: „Zan Tempesta”, zaś studenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach pokażą operę buffa La Serva Padrona. Czym jest komedia dell’arte, jak działa Trupa Komedianty oraz co będzie się działo podczas XV edycji tego wydarzenia – o tym Katarzynie Hnat opowiedziała Agnieszka Cianciara-Fröhlich z Fundacji Studio Dono, capocomico Trupy Komedianty, która jest jednocześnie dyrektorką artystyczną Dni Komedii dell’Arte w Krakowie.

posłuchaj XV Dni Komedii dell Arte

 

 

 

"Galicja" Norman Davisa

„Galicja” - to  najnowsza książka Normana Davisa, słynnego brytyjsko-polskiego historyka, autora licznych prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich. Tym razem profesor Davis przedstawia dzieje ziemi dawnej Rzeczypospolitej, gdzie przeplatały się losy Habsburgów i Potockich, oraz gdzie rodziły się mity i legendy. Co jest największą wartością tej publikacji, jakie spojrzenie na Galicję się tu pojawia, do jakich materiałów dotarł prof. Norman Davis i dlaczego warto po tę publikację sięgnąć? O tym w rozmowie z Katarzyną Hnat, opowiada redaktor tej książki dr. Rafał Szmytka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

posłuchaj "Galicja" Normana Davisa

 

 

 

 

 

 

"Sara Lipska. Artystka wszechstronna" - rozmowa z dr. Ewą Ziembińską

„Sara Lipska. Artystka wszechstronna” – to pierwsza biografia prezentująca życie i twórczość Sary Lipskiej (1882-1973), artystki, rzeźbiarki, muzy Dunikowskiego, matki jego córki, odważnej kobiety. Tworzyła obrazy, rzeźby, rysunki, projekty modowe, zajmowała się też projektowaniem wnętrz, ubiorów, plakatów czy dekoracji teatralnych. Po śmierci o niej zapomniano. Odkrywa ją na nowo dr. Ewa Ziembińska, kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. Bogato ilustrowana publikacja pt.: „Sara Lipska. Artystka wszechstronna” jest pierwszą tego typu książką, która opowiada o jej życiu i twórczość oraz rzuca nowe światło na postać tej wybitnej artystki. Więcej o tym w rozmowie Katarzyny Hnat z dr. Ewą Ziembińską.  

posłuchaj "Sara Lipska. Artystka wszechstronna"

 

 

"Jerozolima, nowa biografia starego miasta"

„Jerozolima, nowa biografia starego miasta” - to najnowsza książka  Matthew Tellera - dziennikarza BBC i twórcy przewodników, który spędził pół życia mieszkając, pracując i podróżując po Bliskim Wschodzie. Książka pokazuje co jest sercem Jerozolimy, poza głównymi szlakami, którymi pielgrzymi docierają do najważniejszych punktów kultu religijnego. Autor złożył jakby na nowo historię Jerozolimy, wykorzystują perspektywę współczesnych mieszkańców tego miasta. Publikacja składa się opowiadań i anegdot, w których watki poszczególnych osób splatają się z dawną i współczesną historią. To nie Londyn, nie Nowy York, nie Paryż. To osoba. Jerozolima jest żywą osobą. Oddychającą, mówiącą, walczącą. To nie jest miasto - pisze John Tleel na pierwszej stronie książki. Jaka jeszcze Jerozolima wyłania się z tego tekstu, na co zwrócił uwagę autor i co jest największą siłą tej książki - o tym Katarzynie Hnat opowiedziały tłumaczki publikacji: Anna Halbersztat i Katarzyna Makaruk.

posłuchaj "Jerozolima, nowa biografia starego miasta"

 

"TOPR. Pies, który został ratownikiem" - rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską

„TOPR. O psie, który został ratownikiem” – to kolejna książka poświęcona tematyce górskiej i pracy ratowników TOPR, autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej - publicystki, dziennikarski i rodowitej góralki. Jej wcześniejsze publikacje: „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”, „Pięć Stawów. Dom bez adresu”, „TOPR 2. Nie każdy wróci” oraz książka dla młodzieży „TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka” przez wiele tygodni nie schodziły z list bestsellerów. Niedawno ukazała się kolejna z tego cyklu, skierowana do młodszych czytelników pt.: „TOPR. O psie, który został ratownikiem.” Beata Sabała-Zielińska w rozmowie z Katarzyną Hnat opowiada o codziennej pracy ratowników TOPR, o trudnych sytuacjach, w których muszą ratować ludzkie życie, oraz o tym jaką rolę odgrywają, zwłaszcza w zimowych akcjach na lawinisku, psy ratowników. 

posłuchaj TOPR. O psie, który został ratownikiem"- Beata Sabała-Zielińska

"Medea z wyspy wisielców" - rozmowa z Magdą Knedler

"Medea z wyspy wisielców" - nowa powieść pisarki Magdy Knedler, w której opowiada historię o trudnych wyborach, poszukiwaniu miłości i walce o przetrwanie, w skomplikowanej atmosferze Dolnego Śląska na początku XX wieku, ale co ciekawe z greckim mitem o Medei w tle. O tym jak ta książka powstała, ile w niej faktów, a ile mitów i jakie jest jej przesłanie? O tym z autorką Magdą Knedler rozmawiała Katarzyna Hnat

posłuchaj "Medea z wyspy wisielców" - rozmowa z Magdą Knedler

 

"Jej wysokość kurtyzana" - rozmowa z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

Naszym gościem Pani Małgorzata Gutowska – Adamczyk, pisarka, miłośniczka kultury francuskiej i Paryża, historyk teatru, scenarzystka i dziennikarka, autorka książki "Jej wysokość kurtyzana". To fabularyzowana biografia La Païvy - wielkiej mistyfikatorki, kobiety, nieznającej granic kłamstwa, córki biednego tkacza, która dzięki ambicji i ciężkiej pracy, ale także talentowi do pomnażania pieniędzy, została hrabiną i dorobiła się fortuny. Ta książka to z jednej strony opowieść o złotej erze paryskiego półświatka, z drugiej o świadomej, silnej kobiecie, który żyła naprawdę w połowie XIX wieku i miała jeden cel, zrealizować marzenie o byciu sławną i bogatą - mówiła w rozmowie z Katarzyną Hnat Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka powieści.

posłuchaj "Jej wysokość kurtyzana" - rozmowa z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

 

Bogdan Frymorgen - "Raport z oblężonego umysłu"

"Raport z oblężonego umysłu" to kolejna książka Bogdana Frymorgena - dziennikarza radiowego, producenta, kuratora i wydawcy, autora albumów fotograficznych i wystaw. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, entuzjastą muzyki i miłośnikiem Bacha. Mieszka w Londynie, przez lata współpracował z polską sekcją BBC, obecnie jest korespondentem radia RMF FM i dużo pisze. Tym razem o Ukrainie i tym, co się tam teraz dzieje, kiedy trwa wojna. Opowiedział o tym w rozmowie z Katarzyną Hnat w programie "Od słowa do słowa". 

posłuchaj "Raport z oblężonego umysłu" - Bogdan Frymorgen

 

„Sposób na przetrwanie” - rozmowa z Krzysztofem Daukszewiczem

Sposób na przetrwanie” – to rozmowa cenionej dziennikarki i pisarki Violetty Ozminkowski ze znanym satyrykiem, felietonistą, kompozytorem i piosenkarzem Krzysztofem Daukszewiczem, którzy prywatnie są małżeństwem. W ciekawych i zabawnych opowiesciach poznajemy twórczość Krzysztofa Daukszewicza, ale też tę nieco bardziej prywatna stronę jego życia estradowego i towarzyskiego. Każdą opowieść autorzy kończą jakąś anegdota, a wszystko przeplatane jest tekstami piosenek artysty oraz wpisami z dzienniczka Krzysztofa Daukszewicza, w którym opisuje swoją równie ciekawą żonę. We wspomnieniach Krzysztofa pojawiają się także wybitne osobistości polskiej rozrywki i sztuki, a wśród nich między innymi Jonasz Kofta, Bohdan Łazuka, Janusz Gajos czy Maria Czubaszek. O szczegółach w rozmowie Katarzyny Hnat z Krzysztofem Daukszewiczem.

posłuchaj "Sposób na przetrwanie" - rozmowa z Krzysztofem Daukszewiczem

Edyta Jungowska o audiobookach dla dzieci

Naszym gościem w programie "Od słowa do słowa" była Pani Edyta Jungowska - aktorka teatralna, filmowa, serialowa, która od kilkunastu lat prowadzi własne wydawnictwo i zajmuje się również nagrywaniem audiobooków dla dzieci. 

Wszystko zaczęło się od "Pippi Pończoszanki", a potem pojawiały się kolejne książki Astrid Lindgren.

Jak dzisiaj nagrywa się takie książki w formie audiobooków, co jest najważniejsze, a co najtrudniejsze?

O tym w rozmowie Katarzyny Hnat z Edytą Jungowską. 

posłuchaj Edyta Jungowska o audiobookach dla dzieci

Polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na listę UNESCO

W karnawale o tym tańcu warto rozmawiać, bo jest wyjątkowy i ma niezwykle bogatą historię. Już od XVI wieku na dworach królów polskich stanowił element ceremoniału dworskiego, tańczony był na rozpoczęcie balów i innych wydarzeń. I tak jest w zasadzie do dziś, bo nadal rozpoczyna się nim studniówki, wesela, czy bale noworoczne. Pod koniec 2023 roku dzięki staraniom Krakowa i z inicjatywy Romany Agnel, szefowej baletu Cracovia Danza, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Co dzięki temu zyskaliśmy? Jak dzisiaj się go tańczy? Ale też co warto wiedzieć o polonezie i jego historii? O tym opowiada Romana Agnel w rozmowie z Katarzyną Hnat.

posłuchaj Polonez wpisany na listę UNESCO

 

 

„Jerozolima do zjedzenia” Bartek Kieżun

„Jerozolima do zjedzenia” – to kolejna książka kulinarno-podróżnicza autorstwa Bartka Kieżuna, gotującego antropologa kultury, dziennikarza, fotografa i podróżnika. Tym razem oprowadza nas po Jerozolimie - mitycznym, wielokulturowym mieście Bliskiego Wschodu, odkrywając jego historię również od strony kuchni i smaków. Odwiedzamy wąskie uliczki, targowiska i place, zaglądamy do parków, kościołów, meczetów i synagog oraz muzeów i galerii. A wszędzie tam, napotykamy po drodze bogactwo smaków i doznań, są słodkie daktylowe ciasteczka i kwaśne śledzie, jest aromatyczna szakszuka i chrupiący burek, a na każdym rogu można kupić jerozolimskiego precla, który zaspokoi nagły głód. O wielokulturowej i pachnącej przyprawami orientu kuchni Jerozolimy, w rozmowie z Katarzyną Hnat,  opowiada Bartek Kieżun.

posłuchaj „Jerozolima do zjedzenia”

„Picasso – Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika”. Autorka: Annie Cohen -Solal. Tłumaczenia: Justyna Nowakowska

Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku - Picasso, doczekał się nowej biografii, która ukazuje jego życie i twórczość z nieco innej, nieznanej dotąd strony i daje odpowiedź na wiele niezadanych dotąd pytań.

Autorką książki pt. „Picasso – Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika” jest Annie Cohen -Solal, a tekst na język polski przetłumaczyła Justyna Nowakowska i to właśnie z nią rozmawiała Katarzyna Hnat.

posłuchaj „Picasso – Geniusz. Ikona. Legenda. Biografia buntownika”

Zwiedzamy Beskid z "Babą z gór" i książkami w tle

Zuzanna Długosz, przewodniczka beskidzka, autorka kreatywnych warsztatów i animatorka czasu wolnego, znana pod marką „Baba z gór” – w rozmowie z Katarzyną Hnat opowiada o ciekawych turystycznie miejscach Beskidu Sądeckiego, który warto zwiedzać o każdej porze roku, najlepiej z książką w tle.

posłuchaj Podróże z "Babą z gór" cz.1

posłuchaj Podróże z "Babą z gór" cz.2

 

 

 

„Tadeusz Kantor Cafe Europe”

„Tadeusz Kantor Cafe Europe” – wystawa, którą możemy oglądać w Krakowie w ramach Open Eyes Art Festival. Jest to pokaz prac Kantora z rzymskiej kolekcji Stefanii i Dario Piga, a wystawa rozlokowana została w dwóch przestrzeniach, część prac pokazywana jest w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej w Krakowie, a część w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

O wystawie,  o nowych planach wystawienniczych Cricoteki, oraz o publikacjach, z których o twórczości Kantora możemy dowiedzieć się więcej – w rozmowie Katarzyny Hnat z kuratorką wystawy i dyrektorką Cricoteki Natalią Zarzecką. 

posłuchaj Tadeusz Kantor Cafe Europe

 

 

Bogdan Frymorgen - "Miniatury londyńskie"

Z Bogdanem Frymorgenem o książce "Miniatury londyńskie" rozmawia Katarzyna Hnat.

posłuchaj Bogdan Frymorgen - "Miniatury londyńskie"

Trwa akcja czytaj.pl

Trwa akcja czytaj.pl, w ramach której, do końca listopada mamy dostęp do 18 bestselerowych pozycji książkowych, za darmo. Wystarczy ściągnąć na swój telefon odpowiednią aplikację i można czytać, bądź słuchać książek w formie audiobooków.

O tym jakie książki dostępne są w ramach akcji w tym roku, oraz jak to działa od strony technicznej – opowiada Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, koordynatorka akcji.

posłuchaj Akcja czytaj.pl

 

Maciej Piotr Prus w nowej powieści pt: "Papierosy"

Maciej Piotr Prus - krakowski dziennikarz, pisarz, poeta i animator kultury opowiada w rozmowie z Katarzyną Hnat o swojej najnowszej książce pt: „Papierosy”. To  skrupulatnie skręcone ze sobą migawki i strzępy pamięci, które układają się w osobistą historię, przefiltrowaną przez masową wyobraźnię, emigrację i dziejowe przełomy. Autor pisał ją przez kilkanaście lat -  w okresach, w których rzucał palenie, opowieść zawiera relacje z dziesiątek klęsk, ale i jedną wiarę - w wolność, która jest jak oddech.

posłuchaj Maciej Piotr Prus w nowej powieści pt: "Papierosy"

 

 

 

W programie „Od słowa do słowa” rozmawiamy o propozycjach książkowych dla młodych czytelników

Razem z Iwoną Haberny z Fundacji Bookowy Dom i Agencji Promocyjnej OKO podpowiadamy rodzicom, opiekunom i dziadkom, po jakie książki warto sięgać, wybierając wartościową literaturę dla dzieci i dlaczego warto zwracać uwagę na książki nagradzane.

Co ciekawego ukazało się ostatnio na rynku wydawniczym i na co warto zwrócić uwagę, szukając choćby tytułów mówiących o tym dlaczego warto marzyć? Posłuchajcie.

posłuchaj Propozycje książkowe dla młodych czytelników

 

„Fisharmonia. Snówpowiązałka” Huberta Klimko-Dobrzanieckiego

„Fisharmonia. Snówpowiązałka” – to najnowsza książka Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, w której autor powraca do rozliczeń z przeszłością, widzianych przez pryzmat rodzinnej historii. Stypa stała się inspiracją do opowiedzenia bardzo osobistej, miejscami zabawnej historii o miłości, jej braku, rodzinie i odkrywaniu pilnie strzeżonych tajemnic. Jest to również opowieść o próbie spełniania marzeń, sprostania oczekiwaniom i realizacji celów. A także o tym, że sny potrafią wiązać rzeczywistość, a rzeczywistość sny rozwiązywać. Autor zabiera czytelników w podróż od Dolnego Śląska przez Rumunię, sanatoria, szpitale, wojny, zsyłki, ucieczki, pogrzeby, zdrady, wesela, rozwody, śluby po kres granej na zdobycznej fisharmonii melodii.

O snach, wspomnieniach, koneksjach rodzinnych i rozliczaniu z duchami przodków z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim rozmawiała Katarzyna Hnat

posłuchaj „Fisharmonia. Snówpowiązałka” Huberta Klimko-Dobrzanieckiego

„Alfabet Wojtusika” – podcast Łukasza Wojtusika, dziennikarza RMF Classic z nagrodą w konkursie PIK-owy Laur

Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki, której członkowie nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych. Konkurs ma na celu podnoszenie rangi książki w mediach - uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” nagrodę otrzymała redakcja "Guliwera".

W kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” zwyciężył „Poczet Pisarzy Polskich” – audycja Radia Katowice, prowadzona przez prof. Ryszarda Koziołka i Ewę Niewiadomską.

W kategorii  „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w Internecie  wygrał  „Alfabet Wojtusika” – podcast Łukasza Wojtusika.  

Przyznana została także nagroda specjalna, którą otrzymała Hestia za akcję Literacka Podróż Hestii.

Ogłoszenie wyników 13. edycji konkursu PIK-owy Laur odbyło się podczas uroczystej gali 27 października br., w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w czasie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Z laureatami głównych nagród - tuż po ich otrzymaniu rozmawiała Katarzyna Hnat

https://www.youtube.com/channel/UC2i6Od8iLoL-TAgcTafhktA

posłuchaj „Alfabet Wojtusika” z nagrodą PIK-owego Lauru

posłuchaj „Poczet Pisarzy Polskich” – nagroda dla audycji Radia Katowice

posłuchaj „Guliwer” - nagroda dla redakcji

Zdzisław Beksiński – obraz dopełniony muzyką i zapachem

Jest taka wystawa, która porusza nie tylko ze względu na obraz i kolor, ale także uzupełnia te doznania o muzykę i zapachy. To stała wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego, którą można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt wielkoformatowych obrazów Beksińskiego z tzw. okresu fantastycznego jego twórczości.

Ale jest też ciekawa historia związana z muzyką napisaną przez współczesnego francuskiego kompozytora, poruszonego tymi obrazami, oraz z zapachami, które powstały z inspiracji obrazami mistrza Beksińskiego.

O tym wszystkim Katarzynie Hnat opowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

posłuchaj Zdzisław Beksiński Zmysły
 

 

„Psychiatria i Sztuka”

W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie powstała ciekawa wystawa zatytułowana  „Alternatywny przewodnik po świecie. Artyści stacji Badawczej OUTSIDER Art”. To kilkadziesiąt prac utalentowanych artystów nieprofesjonalnych, pacjentów szpitala psychiatrycznego im. Babińskiego w Krakowie, którzy tworzą pod okiem profesjonalistów ze Stowarzyszenia „Psychiatria i Sztuka”.  Jak zmieniła się ich codzienność  i jaką rolę w ich życiu pełni sztuka?  O tym opowiada  prof. Grażyna Borowik, artystka, wykładowca ASP w Krakowie i prezydent Stowarzyszenia. Wystawa powstała z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im.dr. Andrzeja Kowala, oraz 5-lecia Stacji Badawczej OUTSIDER ART w Krakowie. Na zakończenie obchodów Jubileuszu, 28 i 29 października odbędzie się II Międzynarodowy Przegląd Filmów o Sztuce Outsiderów. Projekcje będą miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Wstęp wolny.

posłuchaj Psychiatria i sztuka

„Miłość i zbrodnie w czasie wolnym” – Dawid Kornaga

„Miłość i zbrodnie w czasie wolnym” to najnowsza powieść Dawida Kornagi - pisarza, felietonisty i scenarzysty stojącego m.in. za sukcesem „Furiozy”, a także nominowanego do Paszportów „Polityki” za powieść „Gangrena”.  Tym razem Dawid Kornaga zaprasza nas do mikro-świata, w którym toczą się makro-problemy. Trzy przyjaciółki przyjeżdżają na weekend do ekskluzywnego hotelu SPA, gdzie muszą zmierzyć się nie tylko z przeszłością, ale także z pełną wyzwań teraźniejszością. O czym jeszcze jest ta książka i dlaczego hotel SPA stał się tłem do tej historii oraz jednym z bohaterów? O tym z Dawidem Kornagą rozmawia Katarzyna Hnat.

posłuchaj „Miłość i zbrodnie w czasie wolnym” – Dawid Kornaga

 

„Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845”

Fryderyk Chopin jakiego nie zlaliśmy - czasem poważny, czasami zirytowany, rzuca żartami, bądź śmiertelnie się obraża – taki obraz Chopina-pedagoga, wyłania się z listów Friederike Müller – jednej z ulubionych i najbardziej utalentowanych jego uczennic. W 231 listach pisanych do swoich ciotek mieszkających w Wiedniu, Feredrike relacjonuje około 170 lekcji z Chopinem, co rzuca zupełnie nowe spojrzenie na tego kompozytora. Listy opracowała Uta Goebl-Streicher, książka nosi tytuł: „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845”. Dzięki tej publikacji nie tylko poznajemy bliżej samego Chopina, ale dowiadujemy się również sporo o innych artystach, koncertach i nowościach muzycznych, oraz specyfice paryskiego życia muzycznego i towarzyskiego we wczesnych latach 40. XIX wieku.

O tej publikacji Katarzyna Hnat rozmawiała z Aleksandrem Laskowskim, rzecznikiem prasowym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, który jest wydawcą tej książki.

posłuchaj „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845”

„Pokoje. Od urodzenia do wieku klęski” – biografia Stanisława Brejdyganta

„Pokoje. Od urodzenia do wieku klęski” – to biografia Stanisława Brejdyganta - aktora, reżysera, scenarzysty, pisarza i dramaturga. W swojej biografii Pan Stanisław przeprowadza nas przez kolejne pokoje swojego życia, w których mieszkał i w których toczyło się życie. Jak przebiegały trudne lata dzieciństwa i młodości oraz jak rozwijała się jego kariera aktorska, o tym opowiedział w rozmowie z Katarzyną Hnat w programie „Od słowa do słowa”.

posłuchaj Biografia Stanisława Brejdyganta

„Drzemy koty” Michała Zabłockiego z cyklu "Zabłocki z prądem"

W programie „Od słowa do słowa” dziś rozmawiamy z Michałem Zabłockim, poetą, autorem tekstów piosenek, scenarzystą i reżyserem, który zadebiutował także jako wokalista i twórca teledysków z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Piosenka „Drzemy koty” z projektu „Zabłocki z prądem” jest pierwszą z cyklu, jaki regularnie ma się ukazywać w sieci. Jak ten teledysk powstawał, na ile sztuczna inteligencja spełniła oczekiwania artysty i co nowego poza teledyskiem w twórczości Pana Michała? O tym w rozmowie z Katarzyną Hnat.

posłuchaj Michał Zabłocki "Drzemy koty"

Fot.Tomasz Stokowski

„Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję”

„Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję” – to kolejna książka, o której rozmawiałyśmy w programie „Od słowa do słowa”. Marianna Dushar – autorka książki, jest  blogerką kulinarną, antropolożką kultury i rodowitą lwowianką. W rozmowie z Katarzyną Hnat opowiedziała o tym, czym charakteryzuje się dzisiaj kuchnia lwowska, która od wieków łączy w sobie nie tylko smaki kuchni polskiej czy ukraińskiej, ale znajdziemy w niej również wpływy żydowskie, huculskie, austriackie a nawet greckie i bliskowschodnie. Będzie więc o zupie z kiszonych cytryn, konfiturze z fiołków i zielonym barszczu.  

posłuchaj Marianna Dushar - "Kuchnia lwowska"

Kamil Janicki – „Wawel. Biografia.”

W kolejne odsłonie programu „Od słowa do słowa” naszym gościem był Kamil Janicki – historyk, publicysta, autor porywających biografii kobiet, jak np.: „Damy Władysława Jagiełły”, czy „Damy złotego wieku”.
Tym razem rozmawiać będziemy o biografii nie osób, tylko miejsca, a dokładnie Wawelu.
Książka „Wawel. Biografia” – opisuje ludzi i życie na wzgórzu wawelskim, od samych jego początków, aż do czasów II wojny światowej.
Z publikacji dowiemy się choćby, jak to było z tym smokiem wawelskim, ile kosztowały trony, którędy uciekał Henryk Walezy, czy jaki dystans musiał pokonać król, by odwiedzić królową w jej sypialni.
Z Kamilem Janickim, autorem biografii Wawelu rozmawiała Katarzyna Hnat.

posłuchaj Kamil Janicki – „Wawel. Biografia.”

Marta Bartosik - "Kraina emocji"

W magazynie "Od słowa do słowa" dziś rozmowa z Martą Bartosik, autorką książki "Kraina emocji". Mówić będziemy o tym, jak radzić sobie z emocjami nas samych, ale też jak pomóc naszym dzieciom w trudnych dla nich momentach, zwłaszcza z początkiem roku szkolnego.

posłuchaj Marta Bartosik - "Kraina emocji"

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic