Informacje

Zmarł pisarz i dziennikarz Thomas Kennerly "Tom" Wolfe

Dodano:
Zmarł pisarz i dziennikarz Thomas Kennerly "Tom" Wolfe

fot.CEZARO DE LUCA /PAP/EPA

Amerykański pisarz i dziennikarz Thomas Kennerly "Tom" Wolfe, należący do twórców nurtu nowego dziennikarstwa w latach 60. i 70., zmarł w poniedziałek w szpitalu w wieku 88 lat z powodu nieokreślonej infekcji - poinformowały we wtorek amerykańskie media.

Wolfe, urodzony w Richmond w Wirginii, przez pół wieku w swoich realistycznych powieściach starał się odtworzyć amerykańskie nastroje i kulturę.

Nowe dziennikarstwo było jednym z nowatorskich prądów amerykańskiej prozy. Jego twórcy wierzyli w zdolność literatury do przybliżenia czytelnikom ich własnego świata i jego wyjaśnienia. Pisząc o prawdziwych wydarzeniach, łamali granice między dziennikarstwem a beletrystyką. Pionierskie znaczenie miała dla tego nurtu słynna powieść "Z zimną krwią" Trumana Capote, studium zła uchodzące przez lata za relację dziennikarską.

Wolfe, który od 1962 roku mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zaczął pracować dla "The New York Herald Tribune", był redaktorem ważnej antologii nowego dziennikarstwa ("The New Journalism", 1975).

Jego własne teksty roiły się od wykrzykników, nawiasów i nieprawdopodobnych słów.

W którymś z wywiadów powiedział, że jego zdaniem "każdą chwilę przeżywaną przez istotę ludzką w życiu, z wyjątkiem tych, kiedy człowiek cierpi z głodu lub grozi mu bezpośrednio śmierć lub inne zagrożenie, kontroluje pragnienie statusu".

Sam nigdy nie zbuntował się przeciwko własnemu środowisku białych konserwatystów z południa Stanów Zjednoczonych. Nosił się w charakterystyczny sposób, ze staroświecką elegancją, zawsze w kremowym garniturze, butach i kapeluszu, i chwalił się, że jest jedynym amerykańskim pisarzem, który głosował na George'a W. Busha w 2004 roku.

W Polsce ukazały się jego "S-kadra" (reportaż o pierwszych amerykańskich astronautach, sfilmowany w 1983 roku), reportażowa "Próba Kwasu w Elektrycznej Oranżadzie", powieści "Ognisko próżności" (bestseller z lat 80. sfilmowany w 1990 roku), "Facet z zasadami", "Nazywam się Charlotte Simmons" oraz "Honor krwi".

 • 10:10 Alan Menken Beauty And The Beast - Main Tittle
 • 10:21 Sergiusz Prokofiew Symfonia Klasyczna (1)
 • 10:29 Fritz Kreisler Liebesleid
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic