ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Wręczono nagrody im. ks. Józefa Tischnera

Ksiądz Robert Woźniak, Krystyna Kurczab-Redlich i siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej otrzymali w środę wieczorem w Krakowie nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Uroczystość zainaugurowała VIII Dni Tischnerowskie.

Jak zaznaczył przewodniczący kapituły ks. Adam Boniecki, celem przyznawanej corocznie nagrody im. Józefa Tischnera jest
promowanie w Polsce stylu myślenia i postawy, które łączą w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka.


"Wartość nagrody im. Tischnera z roku na rok wzrasta, nabiera wartości dzięki jej laureatom. To jest właściwe kryterium
znaczenia nagrody" - ocenił ks. Boniecki.

Ksiądz Robert Woźniak został wyróżniony w kategorii "pisarstwa religijnego lub filozoficznego stanowiącego kontynuację
tischnerowskiego myślenia według wartości" za książkę "Przyszłość, teologia, społeczeństwo". Jak podkreśliło w werdykcie
jury "ks. Robert Woźniak z pasją dowodzi, iż teologia nie musi zastygać w skostniałych formułach i że ma także swój wymiar
społeczny", a "w swojej oryginalnej książce próbuje odgadnąć, jakie chrześcijaństwo i jaki Bóg są dopiero przed nami. Buduje
mądrą nadzieję".

Krystynę Kurczab-Redlich uhonorowano w kategorii publicystyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" - za książkę "Głową w mur Kremla". Zdaniem jury autorka "odważnie kreśli obraz współczesnej Rosji, w której triumfuje propagandowe kłamstwo i łamane są prawa człowieka".

Pracującą w Stowarzyszeniu im. Maryi Niepokalanej siostrę Annę Bałchan, która pomaga kobietom i dziewczętom chcącym porzucić prostytucję, nagrodzono w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata". Według jury, siostra "pokazuje, że Kościół nie ma murów i przypomina, że świat nie jest stworzony dla sprawiedliwości, ale dla miłości".

Każdy z laureatów otrzyma w tym roku ponad 33 tys. zł i statuetki autorstwa Mariana Gromady. Fundatorem Nagród im. ks. Józefa Tischnera jest Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia.

Jury, które wyłoniło laureatów, przewodniczył ks. Adam Boniecki, a w jego składzie byli: Jarosław Gowin, prof. Leszek Kołakowski, prof. Krzysztof Michalski, abp Józef Życiński i Łukasz Tischner.

Stypendium im. ks. Józefa Tischnera, które pozwala na półroczny pobyt w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, otrzymała Olga Wysocka, absolwentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie doktorantka w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.

Tegoroczne Dni Tischnerowskie potrwają od 7 do 10 maja. Ich tematem przewodnim jest dialog. 9 maja w ramach "Colloquia
Tischneriana" prof. Jose Casanova - socjolog religii z Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie - wygłosi wykład
"Sekularyzacja i katolicyzm". Zaplanowano także debatę o "Drogach dialogu" we współczesnym świecie z udziałem prof. Jose Casanovy, o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, Michała Pawła Markowskiego, Jerzego Stuhra i Dobrosława Kota.

Organizatorami Dni Tischnerowskich, które patronatem objął metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, są uczelnie, z
którymi ks. Tischner był związany - UJ, PAT i PWST oraz Wydawnictwo Znak i Instytut Myśli Józefa Tischnera.

Ks. Józef Tischner - filozof i publicysta - zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej. Był profesorem
filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Znakiem".

Był współtwórcą Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, współorganizatorem i uczestnikiem spotkań intelektualistów w
Castel Gandolfo. Był kapelanem "Solidarności". Napisał kilkanaście książek m.in. "Etyka solidarności", "Myślenie według wartości", "Polski kształt dialogu", "Ksiądz na manowcach".

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic