Informacje

W Helsinkach biblioteki wydają mieszkańcom paczki z książkami

Dodano:
W Helsinkach biblioteki wydają mieszkańcom paczki z książkami

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Helsińskie biblioteki, które zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa, przygotowały paczki z książkami i czasopismami dla dorosłych i dzieci. Pozostawiają je przed budynkami. „Nie masz już co czytać? Przyjdź pod bibliotekę i zabierz do domu paczkę z książkami” - zachęcają.

„W każdej torbie jest kilka książek wycofywanych ze zbiorów bibliotecznych. Nie trzeba ich zwracać, a zawartość paczki najlepiej sprawdzić bezpiecznie dopiero w domu” - w ten sposób miasto zachęca do udziału w kampanii bibliotecznej, która wystartowała z początkiem tego tygodnia.

„Jest całkiem spore zainteresowanie, a wiele paczek, szczególnie z powieściami dla młodzieży, rozeszło się już rano. Na dziś zostały jeszcze komiksy, ale jutro powinna przyjść dostawa z innej biblioteki” - powiedział PAP dyżurny pracownik biblioteki w dzielnicy Toolo.

Sześcioletnia Enni, która na co dzień uczęszcza do zerówki, ale od tygodnia, odkąd wprowadzono w kraju stan wyjątkowy, przebywa z mamą i młodszym bratem w domu (mimo że ich przedszkole funkcjonuje normalnie), jest zadowolona - znalazła zestaw komiksów z przygodami niedźwiadka Bamse i bohaterami bajek Disneya. Dojrzała je przez lekko prześwitującą torebkę, w którą zostały zapakowane.

„Kiedy nie można nic wypożyczać, taka akcja bibliotek jest całkiem fajnym pomysłem” - powiedziała z kolei Milla, młoda dziewczyna, która w słoneczny dzień wybrała się na spacer i przechodziła obok biblioteki. Niestety nie znalazła nic dla siebie interesującego. „Zostały w większości same kryminały” - stwierdziła.

W marcu po obostrzeniach w związku z pandemią koronawirusa podobne akcje biblioteczne dla mieszkańców zorganizowały także inne mniejsze miasta w kraju.

W Finlandii tradycyjne czytelnictwo jest bardzo popularne, a Finowie należą w Europie do jednych z najbardziej aktywnych użytkowników bibliotek. Według Europejskiego Biura Stowarzyszeń Bibliotek, Informacji i Dokumentacji (EBLIDA) w Finlandii ok. 40 proc. mieszkańców korzysta z bibliotek.

Według krajowych statystyk sieci bibliotek publicznych w Finlandii funkcjonuje blisko 900 różnego rodzaju punktów bibliotecznych (w tym głównych bibliotek, mniejszych placówek, zakładowych wypożyczalni czy również mobilnych bibliotek autobusowych). W 2018 roku w kraju zarejestrowanych było blisko 2 mln z 5,5 mln mieszkańców kraju. Odnotowano przy tym ok. 85 mln wypożyczeń różnego rodzaju zbiorów oraz prawie 50 mln fizycznych odwiedzin placówek. Statystycznie na mieszkańca w ciągu roku przypada około dziewięciu wizyt w bibliotece i około 16-17 wypożyczeń.

Z Helsinek Przemysław Molik

 • 04:49 Franz Schubert V Symfonia B-dur (4)
 • 04:57 Miloš Karadaglić , Radiohead Street Spirit (Fade Out)
 • 04:59 Edvard Grieg Peer Gynt I suita (4)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic