Urodziny Julii Hartwig w Lublinie

Spacer po Lublinie śladami wybitnej poetki Julii Hartwig czy odmalowanie jej wiersza na schodach w Zaułku Hartwigów na Starym Mieście - to niektóre działania, jakie z okazji 95. urodzin poetki przygotował na niedzielę Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.

Julia Hartwig obchodzi urodziny 14 sierpnia. "Chcemy z tej okazji przypomnieć mieszkańcom, że ta wybitna poetka jest związana z Lublinem i że jest on obecny także w jej twórczości" - powiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

W tym roku mija też 80 lat od debiutu Julii Hartwig na łamach lubelskiego międzyszkolnego uczniowskiego czasopisma "W słońce", oraz 60 lat od wydania jej pierwszego tomu poezji "Pożegnania".

Podczas niedzielnego spaceru śladami poetki można będzie poznać szczegóły jej związków z Lublinem m.in. miejsca, gdzie się uczyła, mieszkała, gdzie pracował jej ojciec.

W Zaułku Hartwigów na Starym Mieście mieszkańcy będą mogli czytać wiersze Julii Hartwig, tworzyć urodzinowe kartki z życzeniami, które potem zostaną przesłane jubilatce.

Odmalowany na nowo będzie także wiersz Julii Hartwig "W ciemności", który pięć lat temu z okazji 90. urodzin poetki został wypisany na podstopnicach schodów w Zaułku Hartwigów.

Julia Hartwig urodziła się w 1921 r. w Lublinie, do którego w 1917 r. uciekli z bolszewickiej Rosji jej rodzice. Matka Maria była Rosjanką, ojciec Ludwik - Polakiem. W Lublinie prowadził zakład fotograficzny.

Poetka uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie, gdzie zdała maturę w 1939 r. Podczas okupacji mieszkała w Warszawie; tam w latach 1940-1944 studiowała polonistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Była też kurierką AK. Po wojnie kontynuowała studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim.

Hartwig to jedna z najpopularniejszych polskich poetek. Ma w dorobku 25 tomów wierszy, m.in. "Czułość", "Nie ma odpowiedzi", "Jasne niejasne", "Błyski", a także felietony, szkice, poematy prozą, eseje. Jest też tłumaczką z języka francuskiego i angielskiego. Z swoją twórczość otrzymała wiele nagród m.in. Nagrodę Polskiego PEN Clubu, Nagrodę Wilder Prize (USA). (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic