Informacje

Ukraińska poetka Iryna Vikyrchak asystentką Olgi Tokarczuk

Dodano:
Ukraińska poetka Iryna Vikyrchak asystentką Olgi Tokarczuk

fot.PAP/Jacek Bednarczyk

Ukraińska poetka i menedżerka kultury Iryna Vikyrchak będzie koordynatorem do współpracy między Wrocławskim Domem Literatury a Fundacją Olgi Tokarczuk – podała w środę wrocławska „Gazeta Wyborcza”.

Iryna Vikyrchak to ukraińska poetka i menadżerka kultury. Vikyrchak jest założycielką Intermezzo Short Story Festival w Winnicy. W latach 2010-2013 kierowała międzynarodowym festiwalem poezji Meridian w Czerniowcach. Była też kuratorka ukraińskiej części amsterdamskiego festiwalu Read My World. Jest dyrektorką Creative Europe Desk Ukraina.

Według wrocławskiej „Gazety Wyborczej” Vikyrchak zna się z Olgą Tokarczuk od kilku lat. Ukrainka ma objąć stanowisko koordynator do współpracy między Wrocławskim Domem Literatury a Fundacją Olgi Tokarczuk.

Fundacja Olgi Tokarczuk ma mieć siedzibę we Wrocławiu. O zamiarze powołania fundacji poinformowano w ubiegły tygodniu podczas spotkania Tokarczuk z wrocławskim dziennikarzami.

Fundacja ma być przestrzenią dla międzynarodowej rozmowy o „możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne, wreszcie przestrzenią dedykowaną rozmowie o sztuce i człowieku jako części natury”. Fundacja ma być też miejscem spotkań autorów i tłumaczy z całego świata. W planach jest prowadzenie programów edukacyjnych, stypendialnych oraz rezydencyjnych.

Miasto Wrocław na potrzeby fundacji przekaże willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów, która znajduje się przy ul. Krzyckiej. Jak podkreślono, wolą Karpowicza było, aby jego willa służyła jako centrum życia literackiego i czytelniczego.

Partnerem Fundacji ze strony Miasta Wrocław ma być Wrocławski Dom Literatury.

Piotr Doczekalski

 • 01:40 Daniel Hope, Franz Joseph Haydn Violin Concerto in G major (3)
 • 01:44 Georg Friedrich Haendel Kapłan Zadok
 • 01:47 Daniel Barenboim, Fryderyk Chopin Nokturn op.9 nr 2
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 296, Sunday, 10 November 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  John Barry / Shirley Bassey
  Goldfinger
  Goldfinger
 • 3
  Cecilla Krull
  Dom z papieru
  My Life Is Going On
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic