Informacje

Święta w RMF Classic – z „Mazowszem” w Islandii, śladami Audrey Hepburn w Holandii i przy świątecznym stole z gośćmi Artura Andrusa

Dodano:
Święta w RMF Classic – z „Mazowszem” w Islandii, śladami Audrey Hepburn w Holandii i przy świątecznym stole z gośćmi Artura Andrusa

RMF Classic przygotowało dla słuchaczy wiele atrakcyjnych i różnorodnych tematów, które wypełnią świąteczną ramówkę stacji.

Jeszcze przed pierwszą gwiazdką w wigilijny wieczór rozmowa o niezwykłym księdzu z Polski, który w Watykanie organizuje pomoc dla bezdomnych i ubogich. O papieskim jałmużniku, kardynale Konradzie Krajewskim opowie autor książki „Zapach Boga” - Krzysztof Tadej.

W pierwszy dzień świąt dziennikarze stacji sprawdzą, jak się świętuje w Waszyngtonie i na plażach Australii, a także zajrzą do jednej z polskich hodowli reniferów. Będzie też podróż w czasie do przeszłości, do atmosfery świąt z lat, które – tak jak 2019 – kończyły się cyfrą 9. Start w roku 1839.

Kolejny punkt programu to obszerna relacja z tournée zespołu „Mazowsze” po Islandii, gdzie soliści, chór i orkiestra występowali z koncertami kolęd i pastorałek tuż przed Bożym Narodzeniem.

Popołudnie pierwszego dnia świąt to także pierwsza część spotkania Artura Andrusa przy świątecznym stole ze znakomitymi artystami – aktorką Hanną Śleszyńską, Joanną Kołaczkowską z kabaretu „Hrabi” i laureatem „Grammy” – pianistą i kompozytorem jazzowym Włodkiem Pawlikiem. Wieczór upłynie pod znakiem refleksji o cudzie narodzin i macierzyństwa. Motywem przewodnim programu będzie poruszająca historia znakomitego lekarza, ginekologa i położnika - profesora Romualda Dębskiego. Wspomnienia jego pacjentek Edyta Brzozowska zebrała w książce „Profesor Dębski. Lekarz od cudu życia”. A przed snem posłuchamy najpiękniejszych polskich kolęd w rewelacyjnych aranżacjach Włodka Pawlika.  

Drugi dzień świąt rozpocznie się od kontynuacji spotkania z gośćmi Artura Andrusa – tym razem przy świąteczny śniadaniu. Tuż po nim pojawi się niezwykła opowieść o wielkiej gwieździe Hollywood – Audrey Hepburn, która część swojej młodości spędziła w holenderskim Arnhem. Tam też przeżyła najcięższą zimę swojego życia w ostatnim roku II wojny światowej. I to temu epizodowi życia aktorki poświęcony będzie program nagrany w miasteczku, o które walczyli także polscy spadochroniarze.

Jak się ma „Dama z gronostajem” w nowym anturażu? Tuż po grudniowym otwarciu krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich po wieloletnim remoncie, dziennikarze RMF Classic sprawdzili, jak wygląda nowa ekspozycja słynnego obrazu Leonarda da Vinci.

Kolejnym gościem świątecznego programu będzie znakomity akordeonista Marcin Wyrostek, który osobiście zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „Harmonia Świąt”.

Finał świątecznej ramówki to już tradycyjnie rozstrzygnięcie plebiscytu na Najpiękniejszą Muzykę Na Święta, w którym od początku grudnia słuchacze stacji oddawali głosy na swoje ulubione bożonarodzeniowe przeboje.

 • 20:29 Joseph Trapanese Beyond the Wall
 • 20:33 Max Richter Celesta Taboo Lament
 • 20:34 James Newton Howard Fantastic Beasts: The Crimes Of Grindelwald
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic