Informacje

Rozpoczęła się 18. edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”

Dodano:
Rozpoczęła się 18. edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”

Akcją na krakowskim dworcu kolejowym zachęcającą do czytania w podróży rozpoczęły się we wtorek 18. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. W programie imprezy, która potrwa do niedzieli, są m.in. plenerowy kiermasz książek, konkursy i warsztaty.

Podczas wtorkowej inauguracji na dworcu kolejowym w Krakowie bibliotekarze, księgarze i władze województwa małopolskiego zachęcali pasażerów do czytania, a podróżujący pociągiem na trasie Kraków – Wieliczka otrzymali książki i symbolizujące akcję czerwone róże.

„Jeśli chodzi o czytelnictwo w bibliotekach, to Małopolska należy do tych wyjątkowych województw, w których czytelnictwo nie spada; choć oczywiście nie jest na zadowalającym poziomie. Staramy się ciągle, by poziom czytelnictwa rósł” – powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz.

„Cieszę się, że inaugurujemy akcję +Książka i Róża+ w Kolejach Małopolskich. Pociąg to właśnie jedno z tych miejsc, gdzie w spokoju, w komfortowych warunkach można sięgnąć po lekturę. Jestem przekonany, że mieszkańców Małopolski nie trzeba namawiać do czytania, ale warto zachęcić do przekazywania przeczytanych książek dalej. Z pewnością umilą podróż kolejnym podróżnym” – powiedział wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

W tegorocznej „Książce i Róży” uczestniczy ok. 60 małopolskich księgarń, bibliotek i innych instytucji. Będą one organizować różnorodne wydarzenia, mające na celu promowanie czytelnictwa.
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie tegoroczną edycję realizuje pod hasłem „Książka ze smakiem”. Biorący udział w akcji lepiej poznają literaturę poświęconą kulinariom. W bibliotece odbędą się m.in. warsztaty scrapbookingu (sztuka dekorowania albumów) – ich uczestnicy opracują i ozdobią osobiste notatniki kulinarne.

O swoich kulinarnych doświadczeniach podczas slajdowiska Klubu Podróżników Śródziemie opowie Elżbieta Tomczyk-Miczka – autorka 13 przewodników i twórczyni Małopolskiej Trasy Smakoszy, a podczas Krakowskiego Czwartku Kryminalnego o fascynacjach kulinarno-kryminalnych zainteresowani porozmawiają z autorami kryminałów Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi.

Gościem specjalnym 18. edycji "Książki i Róży" będzie Ewa Wachowicz. Spotkanie z nią zaplanowano na piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Dziennikarka i restauratorka opowie o swojej kulinarnej pasji.

W ramach małopolskiego święta książki w sobotę i niedzielę na pl. św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki. Plenerowa impreza da możliwość zakupu trudno dostępnych w regularnym obiegu książek i uczestnictwa w warsztatach oraz innych wydarzeniach literackich.

Głównymi organizatorami „Książki i Róży” są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Instytut Książki i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Nazwa małopolskiej akcji nawiązuje do katalońskiego zwyczaju. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona - świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
 
23 kwietnia przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930.
Autor: Beata Kołodziej

 • 19:39 Edvard Grieg Peer Gynt Suite No.1 (1)
 • 19:44 Dario Marianelli Waiting for Mr. Rochester + My Edward and I
 • 19:50 Bartosz Chajdecki temat (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 320, Sunday, 24 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic