ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Rozpoczął się XVII Festiwal Poezji Marii Konopnickiej

Konkursem recytatorskim rozpoczął się w czwartek w Przedborzu XVII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej.

Każdego roku na imprezę przyjeżdża ok. 400 uczestników - dzieci, młodzież i dorośli - z różnych stron świata, aby recytować i śpiewać utwory polskiej poetki, autorki "Roty".

W tym roku przypada 100. rocznica napisania "Roty". Z tej okazji organizatorzy festiwalu przygotowali koncert patriotyczno-religijny, który odbędzie się w piątek.

Do Przedborza przyjechali miłośnicy Konopnickiej z kilkunastu państw. Największą grupę stanowi Polonia z Litwy, Łotwy, Białorusi, Estonii i Kazachstanu. W ciągu kilku dni uczestnicy imprezy będą recytować lub śpiewać wybrane przez siebie utwory autorki "O krasnoludkach i sierotce Marysi".

Jak twierdzą organizatorzy festiwalu, głównym jego celem jest "popularyzacja twórczości pisarki na całym świecie oraz integracja środowiska polonijnego". Według nich, w wielu krajach świata działają komitety organizacyjne, których zadaniem jest przygotowanie uczestników do festiwalu oraz propagowanie jego idei w różnych środowiskach.

Przypominają również, że twórczość Konopnickiej to nie tylko wiersze dla dzieci, ale także poezja "urzekająca prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej".

Oprócz części konkursowej podczas festiwalu odbywają się także imprezy towarzyszące, recitale, spotkania autorskie i koncerty. W tym roku wystąpią m.in. Wojciech Siemion, Violetta Villas czy Sława Przybylska.

Festiwal zakończy niedzielny konkurs laureatów i recital Danuty Błażejczyk.

Po raz pierwszy konkurs poezji Konopnickiej, tylko dla uczestników z Polski, odbył się w Przedborzu w 1980 roku, w siedemdziesiątą rocznicę śmierci poetki. Ze względu na stale rosnącą liczbę uczestników, od 1992 r. w Przedborzu i pobliskich Górach Mokrych odbywają się dwa konkursy poezji Konopnickiej: w maju - ogólnopolski, i w sierpniu - światowy.

Maria Konopnicka żyła w latach 1842-1910. Jest autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii".

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic