Rita Gombrowicz honorowym obywatelem Lublina

Honorowe Obywatelstwo Lublina nadała Ricie Gombrowicz rada miejska tego miasta. Tytuł honorowego obywatela jest wyrazem uznania dla jej działań na rzecz popularyzacji twórczości Witolda Gombrowicza. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie.


"Jawi się nam Pani nie tylko jako wielki humanista, co w mieście dwóch uniwersytetów jest walorem szczególnym, ale przede wszystkim jako wielki przyjaciel Polski, niestrudzony orędownik dobrego obrazu naszego kraju" - czytamy w akcie nadania honorowego obywatelstwa Ricie Gombrowicz.

W dokumencie podkreślono, że dzięki wysiłkowi Rity Gombrowicz twórczość Witolda Gombrowicza jest obecna w kręgach literatury w Europie i w Ameryce, i że "dyskurs nad tym dziełem nie wygasa". Przypomniano także, że od lat Rita Gombrowicz promowała Instytut Literacki Jerzego Giedroycia - pierwszego wydawcy dzieł Gombrowicza.


Zdaniem prezydenta Lublina, Adama Wasilewskiego, honorowe obywatelstwo dla Rity Gombrowicz jest wyrazem wdzięczności za jej wkład w kulturę. "Jest znakiem, że Lublin to miasto, które trzeba kojarzyć z tym, co w polskiej kulturze najlepsze" -napisał Wasilewski w uzasadnieniu uchwały o honorowym obywatelstwie Lublina dla żony Gombrowicza.

Rita Gombrowicz jest Kanadyjką. Poznała Witolda Gombrowicza we Francji w 1964 r. Cztery lata później wzięli ślub. Od śmierci
pisarza w 1969 r. jest strażniczką i propagatorką jego twórczości. Opublikowała dwie dokumentalne książki "Gombrowicz w Argentynie" i "Gombrowicz w Europie". W 2004 r. była w Lublinie gościem festiwalu Konfrontacje Teatralne, w całości poświęconemu twórczości Gombrowicza.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic