Informacje

Polacy nie lubią składać życzeń w Wigilię

Dodano:
Polacy nie lubią składać życzeń w Wigilię

fot.PAP/Bartłomiej Zborowski

Boże Narodzenie to czas pełen emocji. I to niekoniecznie tych pozytywnych. Oprócz radości, spokoju i zadowolenia, pojawiają się bowiem obawy, zdenerwowanie, a nierzadko też kłótnie. Jakie uczucia dominują w polskich domach w czasie świąt, sprawdził serwis Prezentmarzeń.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie serwisu Prezentmarzeń wynika, że święta Bożego Narodzenia wzbudzają głównie radość. Z tego, że będzie to czas spędzony z rodziną zadowolonych jest 40 proc. badanych. Dźwięk kolęd wpływa na dobre samopoczucie 13 proc. respondentów, a 17 proc. cieszy się z tego, że zasiądzie z rodziną do wigilijnej kolacji.

Zadowolenie budzi też to, że podczas świąt panuje miła, spokojna atmosfera przy świątecznym stole (40 proc.) cieszy także obecność naszych bliskich (30 proc.). Dla 18 proc. respondentów powodem do radości jest również dawanie i otrzymywanie prezentów, a co trzeci badany deklaruje, że z powodu podarunków odczuwa szczęście.

Ale zbliżające się święta zwiększają także nasze zdenerwowanie. Źródłem niepokoju są przede wszystkim przygotowania (30 proc.), a także samo oczekiwanie na święta i ich atmosferę (37 proc.).

Negatywne emocje budzi przedświąteczne szaleństwo w sklepach - nie lubi tego aż 37 proc. respondentów. A w czasie samych świąt najbardziej irytują niewygodne pytania stawiane przez bliskich (obawia się ich 24 proc. respondentów). Przy stole nie chcemy rozmawiać o polityce (20 proc.), a 14 proc. obawia się rodzinnych kłótni.

Najsilniejsze emocje, które towarzyszą nam podczas, Wigilii to stres związany z nerwowymi przygotowaniami (odczuwa go 43 proc. ankietowanych) oraz obawa, czy prezent się spodoba (33 proc.). Jednocześnie jednak aż 37 proc. Polaków odczuwa radosne podniecenie w związku z prezentami. Znacznie mniejsze grono czuje zakłopotanie spowodowane przekonaniem, że nie udało się kupić właściwego prezentu (17 proc.). Tylko dla 5 proc. badanych dawanie prezentów to mało znaczący symbol.

Z badania wynika też, że nie jesteśmy materialistami. Na pytanie, czy choć raz w życiu dostałeś/aś prezent marzeń, aż 43 proc. ludzi odpowiedziało, że ich marzenia nie są związane z prezentami. Reszta respondentów albo nadal czeka na ten wymarzony prezent (27 proc.) albo ma ten moment już za sobą i doskonale go pamięta (19 proc.). Są też tacy, dla których każdy prezent jest prezentem marzeń, ponieważ dostali go od bliskiej osoby (11 proc.).

Jak pokazuje sondaż, co trzeci Polak zdecydowanie woli kupowanie prezentów niż ich otrzymywanie, ponieważ dzięki temu może uszczęśliwić drugą osobę (37 proc.). Spora jest jednak grupa tych, którzy wolą otrzymywać prezenty, ponieważ kupowanie ich powoduje, że są zdenerwowani (29 proc.).

Ubieranie choinki wprowadza w dobry nastrój co piątego badanego. Co zaskakujące, aż 85 proc. badanych nie lubi składać życzeń w Wigilię, bo... nie wie, co powiedzieć.

Sonda "Emocje Polaków podczas Świąt", którą przeprowadził serwis Prezentmarzeń, została zrealizowana na próbie 1007 respondentów. (PAP Life/materiały prasowe)

 • 15:45 Johannes Brahms Hungarian Dance No.7
 • 15:48 Rogue Valley The Wolves & The Ravens
 • 15:53 Anne-Sophie Versnaeyen Bienvenue Dans Nos Décors
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 313, Sunday, 29 March 2020
 • 1
  Thomas Newman
  1917
  The Night Window
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic