ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Plik listów miłosnych nastoletniego Boba Dylana został sprzedany za prawie 670 tys. dolarów

Kolekcja licząca 42 listy o łącznej objętości 150 stron została wylicytowana w Bostonie za prawie 670 tys. dolarów, czyli nieco ponad 3 miliony złotych. Ich autorem jest nastoletni Robert Zimmerman, który dziś znany jest światu jako Bob Dylan. Przyszły gwiazdor muzyki folk i laureat literackiej nagrody Nobla w dziedzinie literatury w owej korespondencji ze swoją ówczesną dziewczyną wspomina m.in. o planach zmiany nazwiska i zastanawia się, jakie by do niego pasowało najbardziej.

Plik listów miłosnych nastoletniego Boba Dylana został sprzedany za prawie 670 tys. dolarów
Bob Dylan/fot.PAP/Alamy

Wylicytowane listy artysta pochodzą z lat 1957-1959. Ich adresatką jest ówczesna szkolna sympatia Dylana, rudowłosa Barbara Ann Hewitt. Korespondencja ujawnia jego oczekiwania od życia. Przyszły gwiazdor pisze m.in. o planach zmiany nazwiska i pyta ukochaną, co sądzi o pseudonimach „Little Willie” i „Elston”, zdradza też, że chciałby sprzedać milion płyt i pojawić się w programie telewizyjnym „American Bandstand” przed tłumem wrzeszczących dziewcząt.

Ponadto w swoich listach młody muzyk i poeta zaprasza Barbarę Ann Hewitt na koncert Buddy'ego Holly'ego, dedykuje jej fragmenty poezji oraz opowiada o rzeczach, które nastolatków absorbują od pokoleń - samochodach, ciuchach i muzyce. Wydaje się przy tym, że nie był zbyt stały w uczuciach, a może kochał się bez wzajemności? W jednym z ostatnich listów przyszły noblista poprosił bowiem ukochaną o zwrot zdjęć, które jej wysłał.

Trzeba przyznać, że swoje plany 81-letni dziś Dylan zrealizował z nawiązką. Artysta ma na koncie ok. 125 milionów egzemplarzy sprzedanych płyt. Pierwszą, zatytułowaną „Bob Dylan”, wydał 19 marca 1962 roku. Sprzedała się wówczas nie w milionie, a w kilku tysiącach egzemplarzy. Kilka miesięcy po jej wydaniu, dokładnie 2 sierpnia 1962 roku, muzyk oficjalnie zmienił nazwisko.

Zbiór listów Dylana do ukochanej odkryła w 2020 roku córka Barbary Ann Hewitt. Jak donosi agencja prasowa Associated Press, kolekcję nabyła księgarnia Livraria Lello & Irmao, powszechnie znana jako Lello Bookstore z Porto. Transakcję sfinalizowano 17 listopada podczas sesji aukcyjnej organizowanej przez RR Auction, a właściciel księgarnii ggłosił to dwa dni później w mediach społecznościowych. Oświadczył przy tym, że planuje zachować archiwum, by udostępniać je fanom Dylana i naukowcom.

Na wspomnianej aukcji sprzedano również kilka innych pamiątek po Dylanie, w tym archiwum 24 wierszy „Poems Without Titles” („Wiersze bez tytułów”). Dylan pisał je na początku lat 60., gdy studiował na University of Minnesota. Ten rarytas wylicytowano za blisko 250 tys. dolarów. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic