ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Planety Lema rozdane! Druga edycja Bomby Megabitowej za nami

Finałowym wydarzeniem Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa była uroczysta gala, podczas której rozdano Planety Lema – nagrody przyznawane innowatorom w trzech dziedzinach: nauki, kultury i technologii. Wydarzenie uświetnili m.in. prof. Michał Rusinek i Ralph Kaminski. Ogłoszono też laureatów Solarpunkowego Konkursu Fikcji Klimatycznej.

Planety Lema rozdane!  Druga edycja Bomby Megabitowej za nami

Już po raz drugi na Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa przyznano Planety Lema. Wyjątkowe statuetki ze skały wulkanicznej wykonał artysta prof. Krzysztof Franaszek. Gala w Centrum Kongresowym ICE Kraków była zwieńczeniem ośmiodniowego, interdyscyplinarnego wydarzenia.

Kapituła reprezentowana przez prezesa Instytutu Lema dr. Macieja Kaweckiego i Macieja Kamińskiego z Samsung Memory przyznała nagrodę w dziedzinie technologii Marcinowi Ratajczakowi i Patrykowi Barkowskiemu. Polscy przedsiębiorcy po przeszło dziesięciu latach starań opracowali przełomową technologię INURU. Umożliwia ona umieszczanie ultracienkich, elastycznych ekranów OLED (Organic Light Emitting Diode) na niemal dowolnej powierzchni, chociażby na pojemnikach na napoje. Dzięki temu jedna etykieta może służyć wielu produktom, co ograniczy ilość generowanych śmieci. Tym samym – jak przekonywał Kawecki – przewidziana przez Stanisława Lema technologia przyczyni się do zredukowania zmian klimatycznych. Szczególnie duże nadzieje budzi możliwość jej zastosowania w medycynie. Ratajczak podkreślił, że wkrótce etykieta skutecznie poinformuje chociażby o tym, że dany lek się przeterminował, ostrzegając przed jego zażywaniem.

Nagrodę w kategorii kultura zdobył Adam Wajrak. „Pisze dla dzieci, młodych i dorosłych, za to zawsze w sposób odkrywczy i niezwykle przekonujący, ilustrując teksty nieoczywistymi zdjęciami. Podczas festiwalu debatujemy wiele nad kondycją natury, ale za tą refleksją powinno iść działanie i w tym aspekcie aktywność laureata jest równie imponująca” – mówiła na gali dyrektorka KBF Magdalena Doksa-Tverberg, która wraz z Aliną Magowską z Allegro wręczała nagrodę. „Chciałbym dać państwu trochę nadziei, wystarczy się odsunąć, a przyroda przepięknie się odradza. Widać to w Puszczy Białowskiej, ale i w Krakowie, na Plantach, gdzie wokół przewróconego przez wiatr buka rosną młode drzewa” – stwierdził Wajrak. Finalistami nagrody byli także autorzy książek dla dzieci Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz twórczynie głośnej wystawy „Kryjówki. Architektura przetrwania” Natalia Romik i Aleksandra Janus.

W dziedzinie nauki reprezentowana przez dr. Tomasza Rożka oraz Małgorzatę Jarczyk-Zuber z ING Banku Śląskiego kapituła doceniła Jana Witowskiego i Krzysztofa Gerasa. Dwaj badacze opracowali zaawansowane algorytmy, które ułatwiają diagnostykę raka piersi. „To bohaterowie dla mnie i innych kobiet. Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Nasi laureaci, stosując sztuczną inteligencję, potrafią tak czytać obrazy tomograficzne, żeby na bardzo wczesnym etapie zdiagnozować niepokojące zmiany. Dzięki temu ratują życie wielu kobietom” – powiedziała Jarczyk-Zuber. „Droga naukowca jest bardzo bolesna i długa, czeka nas na niej więcej porażek niż sukcesów. Ale słuszność ma jeden z organizatorów, Maciej Kawecki, który często podkreśla, jak inspirujący są młodzi ludzie. Życzę wszystkim, by zachowali optymizm i ciekawość dziecka” – mówił Geras.

Klimatycznej edycji Bomby Megabitowej towarzyszył również Konkurs Fikcji Solarpunkowej. Jego uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością, próbując sobie wyobrazić drogę wyjścia z pogłębiającego się kryzysu. Spośród licznie nadesłanych prac kapituła wyłoniła trzy najlepsze: I miejsce – „Projekt Sextus Elementum” Oskara Łuczyńskiego, II miejsce – „Ruiny dawnego świata” Aleksandra Gieszcza, III miejsce – „Zmiany od podstaw” Aleksandry Olchowik.

Gośćmi tegorocznej Bomby Megabitowej byli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, dr Sylwia Chutnik, prof. Przemysław Czapliński, Cecylia Malik, Dorota Masłowska, prof. Aleksandra Przegalińska, Filip Springer, prof. Marcin Wiącek, Jakub Wiech oraz prof. Karolina Wigura. Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Partnerzy strategiczni: Allegro, ING, Samsung Memory. Partnerzy główni: Microsoft, PwC, Uniqa, Volkswagen, Volkswagen Financial Services, Wyższe Szkoły Bankowe i Kraków 5020. Wydarzenie dofinansowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic